Strom na věšení

• slovenský

Strom na vešanie

Western / Drama

USA, 1959, 106 min

Oscar 1 nominace: Píseň - "The Hanging Tree"(12.5.2004)

Famózne rozporuplný Gary Cooper, neodolateľná Maria Schell a presvedčivo zákerný Karl Malden v špičkovom príbehu, ktorý je skôr dráma z obdobia zlatej horúčky než klasická kovbojka, ale to mu neuberá na pôsobivosti, práve naopak. Je radosť, keď žánrový fanúšik, ktorý už musí kutať v hlušine, ešte občas objaví takýto klenot.(22.8.2018)

Rozpočet $1,35milióna║ Ďalší skôr taký neštandardný western. Vypätá dráma o zlatokopoch a neúprosnom doktorovi ostrom ako britva, ktorý si nič nenechá a ide si stále po svojom. Čaká nás neotrlý záver, ktorý sa skoro riadne zvrhne do spalujúcej vybičovanej drámy. /70%/(8.1.2020)

Více melodrama než western, což samo o sobě není na škodu, ale skutečně zajímavý je tu jen konec, aneb co dokáže dav zblblý chlastem a zlatem. Postava Gary Coopera je zajímavá, ale nedá se nic dělat, on sám už byl ve skoro šedesáti prostě do téhle role starý.(30.11.2019)

Je to ostuda, ale můj první film s Garym Cooperem. Jeho doktor Bolí to si své penzum cizince s tajemnou minulostí odvede, ale tyhle technicolorové příběhy z Klidného západu, kdy se celou dobu spíše hledá strom na věšení prádla, nikdy nebudou mým šálkem whiskey. No nic, aspoň že tam nehrál šáteček John Wayne..(21.1.2019)

Nebýt toho kýčovitého konce, dala bych i čtyři hvězdy, protože zbytek filmu by si to zasloužil.(23.1.2019)

Gary Cooper byl vynikající herec a už jen díky němu stojí tento western za vidění. Tento žánr mi sedí, viděl jsem již celou dlouhou řadu zástupců tohoto typu filmů a vždy, když se mi zdá, že již je rezervoár takřka vyčerpán (případně nejdou některé snímky sehnat), objeví se nějaký drobný a polozapomenutý klenot. Strom na věšení má dobře vystavěný příběh, téměř tajuplnou ústřední postavu, skvělé prostředí a k tomu všemu i napětí, které je ke konci patřičně vystupňované.(21.1.2019)

Skvělý vyzrálý příběh se zkušenými herci z jednoho zapadlého horského městečka plného zlatokopů, tvrdého nekompromisního doktora a téměř oslepnuté dámy ze Švýcar..(5.10.2018)

Lehce netradiční western s hlavním hrdinou lékařem, ovšem střílejícím jako pistolník. Výtečný Gary Cooper.(10.2.2019)

Veľmi vydarená psychologická dráma odohrávajúca sa vo westernových kulisách. Prvému žánru to dodáva na vizuálnej atraktivite a druhému na zaujímavosti. V žiadnom z nich to nie je špička, ale vidieť sa oplatí. Už len kvôli tomu, že Gary Cooper a Karl Malden sú super.(30.8.2018)

Gary Cooper je jeden z těch legendárních herců, kteří vás budou bavit prostě jen tím, že ve filmu jsou, mají charisma a roli vždy utáhnou. Tenhle western je lehce zdlouhavý a jeho nejlepší pasáž přichází se samotným koncem, tam je dobrý a silný, mohl by být ještě o něco ostřejší, ale i tak je dobrý.(3.4.2018)

Žánrový valoun zlata, který je více dramatem, než westernem. Dobře napsané postavy, a to včetně těch vedlejších viz. G. C. Scott, plus charisma G. Coopera, přebíjejí mírně ukvapený konec.(25.12.2018)

Pověste ho vejš, ať se houpá ... aneb něco málo o lidské povaze - v tom dobrém i v tom horším slova smyslu. Zatrpklý, životem notně poučený doktor ... nezkušený, majetku zcela prostý zelenáč ... prý krásná, leč dosti nepěkně poraněná cizinka ... pár problematických, potencionálně nebezpečných týpků ... a pochopitelně i malebná zlatokopecká osada, jejíž bohabojné osazenstvo se dá lehce strhnout k páchání dobra i zla, aniž by jakkoli zapochybovalo o správnosti svého konání. Výsledkem je poměrně originální western, jehož prioritou nejsou kolty zavěšené proklatě nízko - třebaže i ony se dostanou v pravou chvíli ke slovu. Slabší 4*(21.1.2019)

• sator

Neschematické...(16.2.2019)

Gary Cooper na sklonku svého života ve své životní roli. Je zde opravdu vynikající a každá scéna s ním je vrcholem filmu. Tak ultimátní doktor není ani doktor House a kdokoliv mu zavítá byť jen na dvorek, tak je vykázán revolverem nebo jeho silným charismatem. Asi nejlepší postava jakou jsem v podání Garyho viděl. Malden tu hraje zápornou postavu a ačkoliv ho nijak zvláště nemusím, tak mu nemohu upřít jeho herecké kvality ve všech jeho filmových rolích. Podle mě to byl jeden z nejlepších herců kinematografie. Dále tu máme postavu doktorova pomocníka Runa. Sice vypadá jako někdo z Backstreet boys a teče mu ještě 'mlíko po bradě', ale nijak mi tím nevadil. Mno a nakonec je tu swiss girl a ta se mi zdála perfektní, takže jsem si tento počin naprosto užil.(8.1.2015)

Western málokedy vybočí zo šablóny prestreliek dvoch alebo viacerých ostrých chlapov, ale tu sa to podarilo a tým ma film zaujal. Hlavný súboj neprebieha s revolvermi, ale bojuje sa s chorobami, predsudkami, minulosťou a vlastnou zatrpknutosťou. Dobré obsadenie, kamera aj réžia, tamer nie je čo vytknúť. –––– Doktore, jestli nejste ďábel vy, pak sedí na vašem rameni.(20.1.2019)

H. - Gary Cooper (Dr. Joe Frail); Maria Schell (Elisabeth); Karl Malden (Frenchy); George C. Scott (Georg Grubb); Karl Swenson (Tom Flaunce); Virginia Gregg (Edna Flaunce); John Dierkes (Society Red); King Donovan (Wonder); Ben Piazza (Rune)(30.3.2014)

Oprátku z krku. /Do/ jednoho muže strhne. Touha pokladnice bohatství. Zlatá medicína srdce.(21.1.2019)

Méně známý dramatický western s netradiční zápletkou, který si nezapomenutelný Gary Cooper v roli svérázného doktora poznameného životem "krade" pro sebe. Jeden polepšený "zelenáč, zajímavá cizinka i spousta problematických týpků nejnebezpečnějších v davu, občas i ty nízkozavěšené kolty a ten "strom na věšení" má ve scénáři také místo. Příjemné překvapení pro diváka, i když s přítomností Gary Coopera to až takové překvapení ani být nemůže.(26.1.2019)

Psychologické drama ve formě westernu, které se odehrává v zapadlé vesnici kolem jednoho postaršího doktora. Do toho zlatokopové, přepadení dostavníku, zlodějíček, léčení ze starých dob a jedna slepá žena, po které touží desítky zdejších mužů. [120. hodnocení, 12. komentář, 70%](21.1.2019)

<< předchozí 1 2