Strom na věšení

• slovenský

Strom na vešanie

Western / Drama

USA, 1959, 106 min

Na western vynikající nešablonovitý scénář a k tomu výborný Cooper, jehož ztrápený pohled člověku uvízne v paměti. Hraje minulostí sžíraného doktora, který si jen tak někoho k tělu nepustí. Co ho jenom tolik mučí? Městečkem se o něm rychle šíří zlé zvěsti, ale doktora potřebují. Možná se autoři mohli odvážit na konec udělat něco šokujícího, několik věcí by se přímo nabízelo, ale doba na podobné konce ještě nenastala. Znatelná technická dobovost je asi to jediné, proč filmu nemůžu dát plné hodnocení, jinak je to dramatické, romantické, skvěle napsané i zahrané.(21.9.2016)

Pověste ho vejš, ať se houpá ... aneb něco málo o lidské povaze - v tom dobrém i v tom horším slova smyslu. Zatrpklý, životem notně poučený doktor ... nezkušený, majetku zcela prostý zelenáč ... prý krásná, leč dosti nepěkně poraněná cizinka ... pár problematických, potencionálně nebezpečných týpků ... a pochopitelně i malebná zlatokopecká osada, jejíž bohabojné osazenstvo se dá lehce strhnout k páchání dobra i zla, aniž by jakkoli zapochybovalo o správnosti svého konání. Výsledkem je poměrně originální western, jehož prioritou nejsou kolty zavěšené proklatě nízko - třebaže i ony se dostanou v pravou chvíli ke slovu. Slabší 4*(21.1.2019)

Gary Cooper je jeden z těch legendárních herců, kteří vás budou bavit prostě jen tím, že ve filmu jsou, mají charisma a roli vždy utáhnou. Tenhle western je lehce zdlouhavý a jeho nejlepší pasáž přichází se samotným koncem, tam je dobrý a silný, mohl by být ještě o něco ostřejší, ale i tak je dobrý.(3.4.2018)

Western málokedy vybočí zo šablóny prestreliek dvoch alebo viacerých ostrých chlapov, ale tu sa to podarilo a tým ma film zaujal. Hlavný súboj neprebieha s revolvermi, ale bojuje sa s chorobami, predsudkami, minulosťou a vlastnou zatrpknutosťou. Dobré obsadenie, kamera aj réžia, tamer nie je čo vytknúť. –––– Doktore, jestli nejste ďábel vy, pak sedí na vašem rameni.(20.1.2019)

Gary Cooper byl vynikající herec a už jen díky němu stojí tento western za vidění. Tento žánr mi sedí, viděl jsem již celou dlouhou řadu zástupců tohoto typu filmů a vždy, když se mi zdá, že již je rezervoár takřka vyčerpán (případně nejdou některé snímky sehnat), objeví se nějaký drobný a polozapomenutý klenot. Strom na věšení má dobře vystavěný příběh, téměř tajuplnou ústřední postavu, skvělé prostředí a k tomu všemu i napětí, které je ke konci patřičně vystupňované.(21.1.2019)