Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Western Strom na věšení (1959) vznikl podle stejnojmenné novely Dorothy M. Johnsonové, americké autorky, která se ve své tvorbě věnovala téměř výhradně příběhům z Divokého západu; mj. poskytla námět k westernům Muž, který zastřelil Libertyho Valance a Muž zvaný Kůň. Hrdinou Stromu na věšení je samotářský lékař, který si v malé zlatokopecké osadě otevře praxi. Zachrání před lynčem mladého zlodějíčka, jenž mu začne pomáhat, a stará se o mladou přistěhovalkyni Elizabeth, která dočasně oslepla při přepadení dostavníku. A právě doktorův vztah k mladé ženě popudí některé prospektory proti němu… Hlavní roli ztělesnil Gary Cooper, populární hollywoodská hvězda, o níž John Barrymore prohlásil: „Ten chlap je největší herec na světě. Bez námahy dokáže to, co se my ostatní snažíme léta naučit: být dokonale přirozeným.“ Zajímaví jsou představitelé dalších rolí. Postavu Elizabeth Mahlerové ztělesnila čerstvá hollywoodská akvizice, německá herečka Maria Schellová (sestra Maximiliana Schella), v roli chlípného prospektora Frenchyho se představil významný charakterní herec Karl Malden a v úloze dalšího zlatokopa, fanatického Grubba, debutoval pozdější představitel generála Pattona George C. Scott. Režisér Delmer Daves na sklonku natáčení onemocněl, takže za něho musel anonymně zaskočit právě Karl Malden. Snímek se odehrává v Montaně, ale natáčel se v horské krajině poblíž města Yakima ve státě Washington. Titulní písnička byla nominována na Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Gary Cooper je jeden z těch legendárních herců, kteří vás budou bavit prostě jen tím, že ve filmu jsou, mají charisma a roli vždy utáhnou. Tenhle western je lehce zdlouhavý a jeho nejlepší pasáž přichází se samotným koncem, tam je dobrý a silný, mohl by být ještě o něco ostřejší, ale i tak je dobrý. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Gary Cooper byl vynikající herec a už jen díky němu stojí tento western za vidění. Tento žánr mi sedí, viděl jsem již celou dlouhou řadu zástupců tohoto typu filmů a vždy, když se mi zdá, že již je rezervoár takřka vyčerpán (případně nejdou některé snímky sehnat), objeví se nějaký drobný a polozapomenutý klenot. Strom na věšení má dobře vystavěný příběh, téměř tajuplnou ústřední postavu, skvělé prostředí a k tomu všemu i napětí, které je ke konci patřičně vystupňované. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $1,35milióna║ Ďalší skôr taký neštandardný western. Vypätá dráma o zlatokopoch a neúprosnom doktorovi ostrom ako britva, ktorý si nič nenechá a ide si stále po svojom. Čaká nás neotrlý záver, ktorý sa skoro riadne zvrhne do spalujúcej vybičovanej drámy. /70%/ ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Famózne rozporuplný Gary Cooper, neodolateľná Maria Schell a presvedčivo zákerný Karl Malden v špičkovom príbehu, ktorý je skôr dráma z obdobia zlatej horúčky než klasická kovbojka, ale to mu neuberá na pôsobivosti, práve naopak. Je radosť, keď žánrový fanúšik, ktorý už musí kutať v hlušine, ešte občas objaví takýto klenot. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Je to ostuda, ale můj první film s Garym Cooperem. Jeho doktor Bolí to si své penzum cizince s tajemnou minulostí odvede, ale tyhle technicolorové příběhy z Klidného západu, kdy se celou dobu spíše hledá strom na věšení prádla, nikdy nebudou mým šálkem whiskey. No nic, aspoň že tam nehrál šáteček John Wayne.. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (1)

  • Ústředí píseň „The Hanging Tree“ od Martyho Robbinse získala nominaci na Oscara. (Winster)

Reklama

Reklama