The Hanging Tree

Strom na vešanie

Western / Drama

USA, 1959, 106 min

• Houdini

Oscar 1 nominace: Píseň - "The Hanging Tree"(12.5.2004)

Famózne rozporuplný Gary Cooper, neodolateľná Maria Schell a presvedčivo zákerný Karl Malden v špičkovom príbehu, ktorý je skôr dráma z obdobia zlatej horúčky než klasická kovbojka, ale to mu neuberá na pôsobivosti, práve naopak. Je radosť, keď žánrový fanúšik, ktorý už musí kutať v hlušine, ešte občas objaví takýto klenot.(22.8.2018)

Skvělý vyzrálý příběh se zkušenými herci z jednoho zapadlého horského městečka plného zlatokopů, tvrdého nekompromisního doktora a téměř oslepnuté dámy ze Švýcar..(5.10.2018)

Veľmi vydarená psychologická dráma odohrávajúca sa vo westernových kulisách. Prvému žánru to dodáva na vizuálnej atraktivite a druhému na zaujímavosti. V žiadnom z nich to nie je špička, ale vidieť sa oplatí. Už len kvôli tomu, že Gary Cooper a Karl Malden sú super.(30.8.2018)

Gary Cooper je jeden z těch legendárních herců, kteří vás budou bavit prostě jen tím, že ve filmu jsou, mají charisma a roli vždy utáhnou. Tenhle western je lehce zdlouhavý a jeho nejlepší pasáž přichází se samotným koncem, tam je dobrý a silný, mohl by být ještě o něco ostřejší, ale i tak je dobrý.(3.4.2018)

Gary Cooper na sklonku svého života ve své životní roli. Je zde opravdu vynikající a každá scéna s ním je vrcholem filmu. Tak ultimátní doktor není ani doktor House a kdokoliv mu zavítá byť jen na dvorek, tak je vykázán revolverem nebo jeho silným charismatem. Asi nejlepší postava jakou jsem v podání Garyho viděl. Malden tu hraje zápornou postavu a ačkoliv ho nijak zvláště nemusím, tak mu nemohu upřít jeho herecké kvality ve všech jeho filmových rolích. Podle mě to byl jeden z nejlepších herců kinematografie. Dále tu máme postavu doktorova pomocníka Runa. Sice vypadá jako někdo z Backstreet boys a teče mu ještě 'mlíko po bradě', ale nijak mi tím nevadil. Mno a nakonec je tu swiss girl a ta se mi zdála perfektní, takže jsem si tento počin naprosto užil.(8.1.2015)

H. - Gary Cooper (Dr. Joe Frail); Maria Schell (Elisabeth); Karl Malden (Frenchy); George C. Scott (Georg Grubb); Karl Swenson (Tom Flaunce); Virginia Gregg (Edna Flaunce); John Dierkes (Society Red); King Donovan (Wonder); Ben Piazza (Rune)(30.3.2014)

Na western vynikající nešablonovitý scénář a k tomu výborný Cooper, jehož ztrápený pohled člověku uvízne v paměti. Hraje minulostí sžíraného doktora, který si jen tak někoho k tělu nepustí. Co ho jenom tolik mučí? Městečkem se o něm rychle šíří zlé zvěsti, ale doktora potřebují. Možná se autoři mohli odvážit na konec udělat něco šokujícího, několik věcí by se přímo nabízelo, ale doba na podobné konce ještě nenastala. Znatelná technická dobovost je asi to jediné, proč filmu nemůžu dát plné hodnocení, jinak je to dramatické, romantické, skvěle napsané i zahrané.(21.9.2016)

Výborný netradičný western. Zvlášť záverečná davová psychóza v baníckej osade... vyzerá až smiešne, ale taká býva realita.(21.9.2018)