Taxi na temnou stranu

Taxi to the Dark Side

Taxi na temnú stranu

Dokumentární / Krimi / Válečný

USA, 2007, 106 min (SE: 53 min)

Maryse Alberti

Sloane Klevin

Ti nahoře nejsou důvěryhodní, protože je demokracie. Demokracie je proto, že Ti nahoře jsou nedůvěryhodní. Zatím o tom smíme mluvit. A je to důležité, protože likvidace habeas corpus otvírá vrata inkvizičním procesům, kdy jediný člověk žaluje a rozhoduje o vině, aniž by napadený byl seznámen se žalobou a mohl se bránit. Už za upozornění na tento problém si Taxi na temnou stranu zaslouží pozornost.(6.8.2008)

Priemerný film na politickú objednávku... Pardon... Príliš nestranný postoj režiséra toleruje neľudské správanie, porušovanie ústavy, ženevskej konvencie... Je príliš zhovievavý ku skutočným zločincom a vinníkom... Hej, Američania sú pánmi sveta, to dobre viem, nepotrebujem o tom vidieť dokument... Áno Američania sú pánmi sveta odkedy si na vlastnej pôde obetovali 3000 nevinných ľudí a podarilo sa im zvaliť vinu na "teroristov", čím dosiahli možnosť porušovať základné ľudské práva... Celý 110901 je jeden vľký omyl a stále to ututlávajú, tak prečo by som sa mal pozastaviť nad tým, že týrajú nevinných ľudí?!?!?(14.11.2008)

Pro nekoho kdo situaci kolem valky v Iraku a Afganistanu sleduje nikterak objevny dokument. Pokud ovsem nevite nic o Guantanamu, muceni pouhych podezrelych z terorismu schvalenem ve jmenu statni bezpecnosti prezidentem a dalsimi spickami USA, a tom, kam se Amerika v poslednich letech ubira, pridejte si jednu az dve hvezdicky.(16.3.2008)

V mém případě hodinový dokument o známé problematické týrání a mučení prováděné americkými vojáky. Pro mě osobně hlavní příběh nebyl tolik důležitý ani působivý, jako samotná vize a úvaha ohledně mučení samotného. každý mučený vám řekne, co budete chtít. Žena vám řekne, že zabila své dítě, muž se přizná, že byl na druhé straně planety ... Lze poté tyto slova brát vážně? A co samotné tyranizování za úmyslu cítit a vidět utrpení? Takoví lidé podle mě nepatří nejen do společnosti, ale ani do armády, v které by jejich činy mohli v jistých kruzích být považovány za vrchol "černé práce". Všechny pocity a názory jsou na vás, ale tvůrce se lehce snaží kritizovat jakékoliv mučení ať je za ním jakýkoliv důvod.(3.8.2008)

Oscarový dokument, ktorý už sám o sebe stráca podobu dokumentu. Je to síce všetko nadhľadové, bez súdnosti, faktické a aj poriadne poburujúce, ale až príliš šablónovité. Akoby to Gibney robil podľa presne podľa nejakej dokumentaristickej predlohy. Navyše skrátená verzia ponúka strašne málo na oscarový snímok. Prakticky sa nedozvieme skoro o nič viac, než z dennej tlače, podtrhnuté pár krutými zábermi a nakoniec nám zostáva už nad tým len pokrútiť hlavou. Btw, keby toto zhliadli väzni v tuzemských väzniciach, tak by si za svoj pobyt radi aj zaplatili. 70%.(2.4.2008)