Taxi na temnou stranu

Taxi to the Dark Side

Taxi na temnú stranu

Dokumentární / Krimi / Válečný

USA, 2007, 106 min (SE: 53 min)

Maryse Alberti

Sloane Klevin

Snáď si niekto nemyslí, že "tam" všetko prebieha podľa pravidiel. To by sme boli naozaj naivní i hlúpi, pričom toto zatĺkanie vysoko postavených "bojovníkov za slobodu a demokraciu", je skutočne trápne. Ja nie som názoru, že sa má s tamtími ľuďmi, zaobchádzať v "rukavičkách", no všetci tí, ktorí spochybňujú a zľahčujú smrť nevinného človeka, sú u mňa absolútni kokoti, ktorí si rovnako ako mnoho iných, vysvetľujú demokraciu po svojom. Tak isto mi je jasné, že obžalovaní z daného skutku, sú iba obetnými baránkami, pričom je nad svetlo sveta jasné, že takýmto spôsobom, sa tam jedná s každým, kto sa tam ocitne, bez ohľadu nato, či s niečim niečo má dočinenia, alebo nie. A "Ty" letíš do piče z mojich obľúbených ..(9.1.2018)

V mém případě hodinový dokument o známé problematické týrání a mučení prováděné americkými vojáky. Pro mě osobně hlavní příběh nebyl tolik důležitý ani působivý, jako samotná vize a úvaha ohledně mučení samotného. každý mučený vám řekne, co budete chtít. Žena vám řekne, že zabila své dítě, muž se přizná, že byl na druhé straně planety ... Lze poté tyto slova brát vážně? A co samotné tyranizování za úmyslu cítit a vidět utrpení? Takoví lidé podle mě nepatří nejen do společnosti, ale ani do armády, v které by jejich činy mohli v jistých kruzích být považovány za vrchol "černé práce". Všechny pocity a názory jsou na vás, ale tvůrce se lehce snaží kritizovat jakékoliv mučení ať je za ním jakýkoliv důvod.(3.8.2008)

Priemerný film na politickú objednávku... Pardon... Príliš nestranný postoj režiséra toleruje neľudské správanie, porušovanie ústavy, ženevskej konvencie... Je príliš zhovievavý ku skutočným zločincom a vinníkom... Hej, Američania sú pánmi sveta, to dobre viem, nepotrebujem o tom vidieť dokument... Áno Američania sú pánmi sveta odkedy si na vlastnej pôde obetovali 3000 nevinných ľudí a podarilo sa im zvaliť vinu na "teroristov", čím dosiahli možnosť porušovať základné ľudské práva... Celý 110901 je jeden vľký omyl a stále to ututlávajú, tak prečo by som sa mal pozastaviť nad tým, že týrajú nevinných ľudí?!?!?(14.11.2008)

Poutavý dokument o vyšetřovatelských technikách americké garnitury ve válce s terorismem. Místy až orwellovská atmosféra např.: Válečný stav: schválení "zvláštních" pravomocí Senátem a jejich aplikace Bushem mohlo být prvním stupněm k absolutní kontrole v atmosféře strachu... a co kdyby válka trvala navždy? Jiná perla: Boj s terorismem vlastně není válka, proto se na zajatce podezřelé z terorismu nevztahují Ženevské konvence (slova garnitury), přidejte si k tomu nomansland na kubánském Guantanamu, kde neplatí práva ani Kuby ani U.S. a máme postaráno o praktiky používané každou druhou diktaturou. Pokud pak informacemi získanými prokazatelným mučením ospravedlníte zažehnutí války, lze zavzpomínat už jen na klasické perly typu Kladivo na čarodějnice či Jméno růže. Dobrý investigativní dokument, který může leckterého bushomila ohromit (a že jich moc nebude). Oscara v této atmosféře jeho klesající popularity proto beru jako pověstný další hřebíček...(10.3.2008)

• DaViD´82

Máte ponětí co je Guantánamo a Abú Ghrajb? Víte kdo jsou to George W. Bush, Donald Rumsfeld, Colin Powell nebo Dick Cheney? Tak je pro vás Taxi na temnou stranu naprostou ztrátou času. Dokument, který by měl být přikládán k nákladu Aha! a podobných plátků. Hezky vypadá, je šokující (ehm, tedy rádoby šokující) a ve skutečnosti naprosto prázdný, "pozlátkový" a o ničem. Prostě taková velká bulvární fotka na přední straně s jednořádkovým textem. Gibney téma neobohacuje o nic nového (či snad dokonce zajímavého). To málo co vám tvůrci nabízí je navíc podáno stylem: "Toto je plnící pero milé děti. To proto, že je to pero, které můžete znovu naplnit..." Viděl jsem sice jen tu stopáží poloviční verzi, ale jedno vím jistě. Plná minutáž mi nesmí na oči, jelikož nemám rád, když ze mě autoři dělají hlupce (to s přehledem a lépe zvládám sám). Ale hlavně, že ty obrázky jsou líbivé a pěkně nám k tomu hrají, že?(2.4.2008)