Taxi na temnou stranu

Taxi to the Dark Side

Taxi na temnú stranu

Dokumentární / Krimi / Válečný

USA, 2007, 106 min (SE: 53 min)

Alex Gibney

Maryse Alberti

Sloane Klevin

Priemerný film na politickú objednávku... Pardon... Príliš nestranný postoj režiséra toleruje neľudské správanie, porušovanie ústavy, ženevskej konvencie... Je príliš zhovievavý ku skutočným zločincom a vinníkom... Hej, Američania sú pánmi sveta, to dobre viem, nepotrebujem o tom vidieť dokument... Áno Američania sú pánmi sveta odkedy si na vlastnej pôde obetovali 3000 nevinných ľudí a podarilo sa im zvaliť vinu na "teroristov", čím dosiahli možnosť porušovať základné ľudské práva... Celý 110901 je jeden vľký omyl a stále to ututlávajú, tak prečo by som sa mal pozastaviť nad tým, že týrajú nevinných ľudí?!?!?(14.11.2008)

Snáď si niekto nemyslí, že "tam" všetko prebieha podľa pravidiel. To by sme boli naozaj naivní i hlúpi, pričom toto zatĺkanie vysoko postavených "bojovníkov za slobodu a demokraciu", je skutočne trápne. Ja nie som názoru, že sa má s tamtími ľuďmi, zaobchádzať v "rukavičkách", no všetci tí, ktorí spochybňujú a zľahčujú smrť nevinného človeka, sú u mňa absolútni kokoti, ktorí si rovnako ako mnoho iných, vysvetľujú demokraciu po svojom. Tak isto mi je jasné, že obžalovaní z daného skutku, sú iba obetnými baránkami, pričom je nad svetlo sveta jasné, že takýmto spôsobom, sa tam jedná s každým, kto sa tam ocitne, bez ohľadu nato, či s niečim niečo má dočinenia, alebo nie. A "Ty" letíš do piče z mojich obľúbených ..(9.1.2018)

V mém případě hodinový dokument o známé problematické týrání a mučení prováděné americkými vojáky. Pro mě osobně hlavní příběh nebyl tolik důležitý ani působivý, jako samotná vize a úvaha ohledně mučení samotného. každý mučený vám řekne, co budete chtít. Žena vám řekne, že zabila své dítě, muž se přizná, že byl na druhé straně planety ... Lze poté tyto slova brát vážně? A co samotné tyranizování za úmyslu cítit a vidět utrpení? Takoví lidé podle mě nepatří nejen do společnosti, ale ani do armády, v které by jejich činy mohli v jistých kruzích být považovány za vrchol "černé práce". Všechny pocity a názory jsou na vás, ale tvůrce se lehce snaží kritizovat jakékoliv mučení ať je za ním jakýkoliv důvod.(3.8.2008)

Scénář: Alex Gibney .. Dokument, které mi, jako pravidelnému čtenáři denního tisku - zahraniční rubriky - nepřináší v rovině informační takřka nic nového a pan Gibney se o nějaký hlubší pohled ani nesnaží. Jen všechny ty šokující a médii stokrát proprané sviňárny americké administrativy spojil do jednoho většího celku, který vlastně jen parazituje na vlně neutuchající kritiky republikánské vlády kovboje G.W. Bushe. Pravda, ten delší (106 minut) jsem ještě neviděl, ale kratší (53 minut) verze, jako součást cyklu Proč potřebujeme demokracii?, který sem tam sleduji, postačil.(2.4.2008)

Taxi to the Dark Side je další z řady dokumentů, které vedle primárních informací potěší i svým zpracováním. Tématicky shodný film Přízraky z Abu Ghraib vypadá vedle Taxíku jako český "velkofilm" vedle drahého amerického blockbusteru. Mě osobně tento přístup vyhovuje a díky tomu se dokážu nad obsahem bavít/děsit daleko více a přirozeněji. 70 %(29.5.2009)