La Belle Hélène

(divadelní záznam)
všechny plakáty

Clowie

Toto představení je celé k dispozici na YT a viděla jsem je víckrát, protože miluji Offenbachovy operety v čele s Krásnou Helenou. Považuji ji za jeho majstrštyk. Ale nelíbí se mi to zmodernizované pojetí, v tomto případě ve stylu účastníci zájezdu. Musím se ptát - komu to prospěje? Jinými slovy - opravdu si tvůrci představení myslí, že navnadí neznalce k návštěvě operety někoho, kdo se dá ošálit vějičkou středomořského rezortu a jeho krátkodobých návštěvníků? Pokud ano, bude asi zklamán, a stejně tak musí být zklamán i ortodoxní milovník operet Offenbacha. Protože Krásná Helena je příběh z Trojské války, příběh ze starořeckých bájí a pověstí, kdy do života lidí zasahovali bohové se svými (velmi lidskými) problémy a neřestmi. Ale přesto je to skvělá nahrávka, která stojí za shlédnutí. Krásnou Helenu ztvárnila neméně nádherná Felicity Lott, ale v tomto představení ji podle mého názoru naprosto převálcoval její partner v podání Yanna Beurona. Ale to, co si pouštím znovu a znovu, je finále. Je prostě fenomenální. A i v menších rolích jejich představitelé excelují. Snad kromě Oresta, to je podle mě úlet. Bavím se tou nahrávkou znovu a znovu. Otočila jsem počítač, aby se i můj muž potěšil tou krásou a on to odmítl. No co už. My víme svoje. ()