Enfants en Indochine

Krátkometrážní / Dokumentární

Francie, 1896, 1 min

Louis Lumière

Kŕdeľ zohnutých chudobných detí v Indočíne zbiera paničkami rozhadzované drobky. Ich čiperné pobehovanie medzi rozhadzovanými cenôstkami veľmi pripomína kŕmenie domácej hydiny. Z dnešného pohľadu môže tento spôsob udeľovania pomoci v niekom vyvolať dojem kolonialistickej nadradenosti a rasizmu, ale je nejaký rozdiel medzi hádzaním jedla chudobným bedárom, promenádovaním sa dnešných hviezd medzi africkými detskými kostričkami alebo hádzaním drobných bezdomovcom do klobúkov?(30.12.2007)

Veľmi silný dokument o kolonializme, chudobe a správaní sa miestnych, ale aj kolonizátorov. Nestojím ani na jednej strane, kolonizátori mali radšej vzdelávať a pomáhať a nie zotročovať a zabávať sa z cudzieho nešťastia a naopak miestni sa nemali správať ako ovce a rodiť sa geometrickým radom, keď nemohli uživiť svoje deti.(17.11.2012)

Fantastická ukážka všednodennej blahodárnosti kolonializmu... Zarážajúce až odpudivé, ako veľavážené dobrodinky hádžu deťom jedlo ako sliepkam v kurníku, hoci možno malo ísť o inscenovanú humornú scénku. Veľmi ale pochybujem, že by za kamerou stál Louis Lumiére osobne a nie jeden z desiatok jeho vyškolených operatérov, ktorému patrí zásluha za tento vzácny historicko-sociologický dokument.(2.4.2012)

Tak tohle má na rozdíl od jiných snímků bratří Lumiérů jasnou vypovídající hodnotu, nejde už jen o obyčejné experimentování (bourání zdi apod.). Krmení vyhublých dětí stejným způsobem, jako my krmíme holuby je mírně komické, ale hlavně děsivé.(11.6.2014)

Docela zvláštní pohled na tehdejší dobročinnost. Působí to docela depresivně. Ke shlédnutí zde: http://www.youtube.com/watch?v=WH5NZo8Mm0M&NR=1(12.12.2008)

Aj by to bolo mile, nebyt toho, ze je to smutne.(7.1.2011)

Podobně jsem krmil holuby kousek od Karlova mostu.(9.2.2012)

• mimi930

Na jednej strane si hovorím, že má dokument výpovednú hodnotu, ukazuje skutočný, hoci desivý svet. Na druhú strane mi ale príde riadne proti srsti výber práve tohto ako témy na filmy, ktorý v tom čase slúžil len pre zábavu.(3.6.2017)