ef - a tale of memories. (TV seriál)

Animovaný / Drama / Psychologický / Romantický

Japonsko, 2007, 12x24 min

Kacuhiko Takajama

Tenmon

Bouřlivé city a tragédie postav. I po tak dlouhé době ve mně tento seriál pořád rezonuje. Nevím, zda se mi zrovna trefil do nálady, když jsem ho sledoval, přesto však musím vysoce ocenit anime bez typických anime archetypů a fanservisu. Rozhodně nedoporučuji sledovat s rychloposuvem, jinak se v klipovém podání příběhu můžete ztratit. ;-)(1.7.2011)

Velmi slušná romance z úchvatnou hudbou, sympatickými postavami a jakousi snahou o innovativnost (velmi odlehčená verze Bakemonogatari), která kupodivu slušně vychází a navíc není rušivá a dokáže člověka opravdu upoutat (viz. vynikající scéna v telefonní budce s postupně ubývajícími kredity na tel.kartě).ef je podobný seriál jako o rok mladší seriál True Tears, narozdíl od něj líp zvládá finále i práci s postavami.Osobně jsem spokojen, jen mě trochu zamrzel předvídatelný konec, ale to v rámci žánru asi tvůrcům nemůžu zazlívat.Čisté 4*.(5.2.2011)

Kanonovitý magický realismus je zpět. A pokud je něco vyprávěno tímto stylem a podobnou kvalitou, pak mě to nemůže zklamat. S čím tentokrát zásadně nemůžu souhlasit, je Subjektivův komentář. Postavy se na můj vkus chovaly velmi uvěřitelně. Jednu z nich cloumá nerozhodnost, druhá bojuje za opětování citů aniž by se snažila o maximální podbízení, třetí smířlivým způsobem žije ze dne na den hozena do stejných ale zároveň neznámých vod. Jejich činy a rozhodovací proces kvitoval mé shlížení a vůbec se nepříčily s mými myšlenkovými pochody. Oceňuji i způsob servírování dojemných scén, které neběží od ranných dílů a i když na ně dojde, tak není jich tolik, abych se cítil citově vydírán a následně nadával, že celé je to jen o tom vytřískat maximum vody ze slzných kanálků. Ty ony 2 výborné scény na vrcholu EF sinusoidy s telefonem a vytrhnutí stránek mi ale sevřely nervíky jak se patří (poté i citlově upustily, aby to se mnou necloumalo až do konce) a vyzdvihly seriál k úrovním největším. Celé tomu pomáhá i skvělá audiovizuální stránka, hlavně hra barev a světel, která příjemně navnazuje přítomnost nečeho nadpřirozenějšího. Závěrem bych chtěl jen podotknout, že si scénaristé mohly zvolit i jiné možnosti zakončení. Toto nepatří do kategorií silnějších, ale pouze uspokojivých. Docela by mě zajímálo, jak by to dopadlo, kdyby osud kráčel bouřlivějšími vodami, třeba by to na 5* i bylo?(12.8.2015)

Určitě anime které si zahrává s vašimi city. Pokud bych měl ef přirovnat k nějakému podobnému (ikdyž úplně ne stejnému) anime tak bych řekl že je to něco na způsob elfen lied, s tím rozdílem že zde se neodehrávají brutální scény ale spíše romantické scény. Podle mě se málo anime zabývá oslovováním diváka tím, že mu brnká na nervy a hraje si s ním. Také se nedá zapomenou na grafiku, která je velmi pestrá a i barvy spolu ladí. Určitě kvalitní anime které u mě patří k těm nejlepším. 99/100%(9.9.2011)

Po prvom dieli by si človek mohol myslieť, že pôjde o príjemnú romantickú komédiu, ale už od ďalšieho dielu sa všetko zmení na naozajstnú drámu. A podľa mňa išlo o dosť náročnú drámu, kde o vypäté situácie nebola núdza. Tvorcovia nechali postavy fakt trpieť. Hoci mám pocit, že väčšine sa páčila línia s Chihiro, u mňa to bolo presne naopak. Obe línie sa však našťastie vôbec nebijú, takže anime pôsobí konzistentne. Musím pochváliť animáciu, ktorá je fakt vynikajúca a rovnako aj hudba. Občas som aj zabudol, že tie postavy nie sú skutočné, myslím, že by sa od nich mohli učiť hrať aj reálni herci. Za najkrajší diel považujem desiaty, v ktorom sú zároven dve najkrajšie scény z celého anime. 5* nedávam hlavne preto, že ma to zo začiatku až tak nechytilo a ani na konci som nebol až taký dojatý. Ale rozhodne neľutujem čas strávený s týmto anime.(10.10.2009)