ef - a tale of memories. (TV seriál)

Animovaný / Drama / Psychologický / Romantický

Japonsko, 2007, 12x24 min

Kacuhiko Takajama

Tenmon

V podstatě souhlasím s Mandelbrotem, ale na rozdíl od něj mám jednu zásadnější výhradu. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že snaha o uvěřitelnost či skutečnost chování a prožívání postav IMHO často ustupuje snaze dojmout diváka. Jenže, může mě dojmout něco, co mi nepřipadá skutečné? Chvílemi jsem měl pocit, že autoři hrají s divákem následující nefér hru... Divák, kterému se ef nelíbí, by si měl začít připadat provinile a říkat si:"Nejsem zlý člověk, když mě to nedojímá, ba otravuje mě to?" Přesto mě v poslední třetině příběh Čihiro přeci jen oslovil. Lepší *** pro mě, věřím ale, že obecně bude ef hodnoceno výrazně lépe (takže asi doporučuji?).(6.1.2008)

Výborná série, neobvyklé vizuální zpracování, které je nádherně a vynalézavě udělané, perfektní písnička pro opening v eng i japonské verzi, dobrá hudba celkově. Sledujeme tu dva příběhy a zvláště linie Chihiro mě naprosto dostala. První díly se poklidně odehrávají, ale hezky se na to dívá a člověk se těší , co bude příště, pak přicházejí emočnější a vypjatější scény, zejména v posledních 3 dílech. Ale v žádném případě jsme se necítil, že mnou autoři manipulují, nebo mě citově vydírají a záměrně vše přizpůsobují touze domout diváka. Ano budete někdy potřebovat při sledování kapesník, protože je to nesmírně silná série, co se vyvolání pocitů týče, ale není nic trapného přiznat, že vás tohle dílo dojalo. Musím dodat, že je pokračující sérii Ef-Tale of melodies, která se zabývá jinými charaktery, která určitě bude stát za to, snad jim sem někdo přidá. A nezapomeňte splnění vašeho snu, začíná tím, že si přejete, aby byl naplněn.(13.1.2009)

Velmi slušná romance z úchvatnou hudbou, sympatickými postavami a jakousi snahou o innovativnost (velmi odlehčená verze Bakemonogatari), která kupodivu slušně vychází a navíc není rušivá a dokáže člověka opravdu upoutat (viz. vynikající scéna v telefonní budce s postupně ubývajícími kredity na tel.kartě).ef je podobný seriál jako o rok mladší seriál True Tears, narozdíl od něj líp zvládá finále i práci s postavami.Osobně jsem spokojen, jen mě trochu zamrzel předvídatelný konec, ale to v rámci žánru asi tvůrcům nemůžu zazlívat.Čisté 4*.(5.2.2011)

Po prvom dieli by si človek mohol myslieť, že pôjde o príjemnú romantickú komédiu, ale už od ďalšieho dielu sa všetko zmení na naozajstnú drámu. A podľa mňa išlo o dosť náročnú drámu, kde o vypäté situácie nebola núdza. Tvorcovia nechali postavy fakt trpieť. Hoci mám pocit, že väčšine sa páčila línia s Chihiro, u mňa to bolo presne naopak. Obe línie sa však našťastie vôbec nebijú, takže anime pôsobí konzistentne. Musím pochváliť animáciu, ktorá je fakt vynikajúca a rovnako aj hudba. Občas som aj zabudol, že tie postavy nie sú skutočné, myslím, že by sa od nich mohli učiť hrať aj reálni herci. Za najkrajší diel považujem desiaty, v ktorom sú zároven dve najkrajšie scény z celého anime. 5* nedávam hlavne preto, že ma to zo začiatku až tak nechytilo a ani na konci som nebol až taký dojatý. Ale rozhodne neľutujem čas strávený s týmto anime.(10.10.2009)

• Ceres

Tento seriál má úchvatné vizuální zpracování, zvláště když seriál sledujete v HD, za zmínku stojí i velmi dobrý soundtrack, ale tím moje obdivy končí. Pro mě je to celé nezajímavé, málo věcí mě oslovilo, snad jen scéna s telefonní budkou v 10. dílu, jinak to byla vše strašná nuda. Tímto je mi podivné tohle vysoké hodnocení, za mě je to podprůměrné, ještěže to má jen 12.dílů, ale i tak nedoporučuji. Za mě celkově 40% a nic moc kromě výše zmíněných věcí.(23.1.2011)