poster

ef - a tale of memories. (TV seriál)

Animovaný / Drama / Psychologický / Romantický

Japonsko, 2007, 12x24 min

Scénář:

Kacuhiko Takajama

Hudba:

Tenmon
(další profese)
 • Subjektiv
  ***

  V podstatě souhlasím s Mandelbrotem, ale na rozdíl od něj mám jednu zásadnější výhradu. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že snaha o uvěřitelnost či skutečnost chování a prožívání postav IMHO často ustupuje snaze dojmout diváka. Jenže, může mě dojmout něco, co mi nepřipadá skutečné? Chvílemi jsem měl pocit, že autoři hrají s divákem následující nefér hru... Divák, kterému se ef nelíbí, by si měl začít připadat provinile a říkat si:"Nejsem zlý člověk, když mě to nedojímá, ba otravuje mě to?" Přesto mě v poslední třetině příběh Čihiro přeci jen oslovil. Lepší *** pro mě, věřím ale, že obecně bude ef hodnoceno výrazně lépe (takže asi doporučuji?).(6.1.2008)

 • KiritoSenpai
  *****

  Určitě anime které si zahrává s vašimi city. Pokud bych měl ef přirovnat k nějakému podobnému (ikdyž úplně ne stejnému) anime tak bych řekl že je to něco na způsob elfen lied, s tím rozdílem že zde se neodehrávají brutální scény ale spíše romantické scény. Podle mě se málo anime zabývá oslovováním diváka tím, že mu brnká na nervy a hraje si s ním. Také se nedá zapomenou na grafiku, která je velmi pestrá a i barvy spolu ladí. Určitě kvalitní anime které u mě patří k těm nejlepším. 99/100%(9.9.2011)

 • mandelbrot
  ****

  Máš nějaké vzpomínky, které nechceš zapomenout? Emocionálně a také vizuálně jedno z nejpůsobivějších anime tohoto roku. Příběh se soustředí na trojici potenciálních párů a vývoj jejich vztahů. Není nijak složitý, ale je velice citlivě vyprávěn a vyznění jednotlivých scén je podpořeno nápaditou obrazovou stránkou, kdy styl kresby, použité barvy nebo i třeba nápisy pomáhají vyjadřovat psychické rozpoložení postav. Z nich je asi nejzajímavější dívka Čihiro, které byl v seriálu svěřen nejsmutnější úděl, kdy se každý den učí poznávat svět, jen aby se jí znovu a znovu rozplinul před očima, ale přesto se nehodlá vzdát své šance na štěstí. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že by byl seriál lepší bez posledního dílu.... A co že vlastně znamená to "ef" v názvu? Odpověď dají první písmena názvů jednotlivých epizod - euphoric field.(31.12.2007)

 • Hees
  *****

  ef: A Tale of Memories je veľmi kvalitné anime, ktoré rozoberá vážne témy. Dva najlepšie charaktery sú dievčatá a to Chihiro a Miyako, tieto dve priniesli do ef: A Tale of Memories obrovskú kvalitu. Miyako sa bojí straty osoby, ktorú by milovala a Chihiro má svoj svet obmedzený len na trinásť hodín, lebo len to si je schopná zapamätať. Miyako to má z predošlých skúseností a Chihiro mala nehodu. Chlapci sú v tomto prípade bežné anime charaktery, ktoré veľmi nevybočujú z radu a sú tu na to aby pomáhali nežnejšiemu pohlaviu. Dostanem sa teraz k podstate prečo je toto anime krásne, prípadne prečo ho treba vidieť. V tomto anime sa čaká na zlom čo sa udeje v ženských charakteroch, kedy si nechajú či nenechajú pomôcť. To je podstata a tento zlom môže byť veľmi krehký a krásny v tom samotnom jeho pochopení. Tieto zlomy sa dajú vidieť v dvoch prípadoch – scéna s telefónnou búdkou a práca s denníkom a jeho používanie (prípadne pamätanie si niečoho ; ten kto videl vie o čom hovorím), zároveň sú tieto dva momenty tým najlepším z celého anime. ef: A Tale of Memories je jeden nádherný príbeh plný pravého života. Na ukážku jedna z nádherných právd, ktorá v anime zaznela SPOILER : „Vášeň je ako jazda z kopca, akonáhle tomu prepadneš nedá sa zastaviť. Naopak láska je ako chôdza do kopca, cestou hore musíš dávať pozor a prekonávať prekážky. Tí prekonávajúci prekážky tvoria pár, zatiaľ čo tí nezadržateľní sú milenci.“ A po tomto nasleduje scéna kde sú chlapec a dievča spolu na šikmej ceste/kopci (ja si myslím, že maximálny vrchol toto si treba všimnúť). Pokračovanie http://www.csfd.cz/film/254708-ef-a-tale-of-melodies/.(17.12.2014)

 • Zíza
  ***

  Zvláštní. Tohle anime mi bylo doporučováno. Nespočetněkrát. Muži, ženy, dívky, chlapci - všichni tvrdili to samé: "Je to paráda, takhle už jsem dlouho nebrečel/a." Možná už to tvrdé, kámen zvané, obrostlo mé srdce. Nebo možná jsem prostě neskočila tvůrcům na lep (asi moje škoda). Ale nebrečela jsem. Nedojalo mě to. Naopak mě to dost dlouho nudilo. Celý devět dílů se vyskytlo jen málo okamžiků, které se mi opravdu zalíbily. Desátý a jedenáctý díl už byly takové lepší celkově, no a ten dvanáctý... chvíli fajn, chvíli jsem se musela smát. Na jedinou věc, na kterou jsem opravdu byla zvědavá, jsem dostala odpověď právě až v tom 12. díle, a to po titulkách a ještě mi přišla taková zavádějící... Vlastně jen tyhle dvě postavy jsem si z celého seriálu opravdu oblíbila. Pročítám si hodnocení, spousta diváků soucítí s Čihiro. Mně byla ukradená. A protože mi byl ukradený někdo jako Čihiro, tak je jasné, proč mě ef - a tale od memories. nemůže zasáhnout, nemůže se líbit víc jak za 3*. Druhá linie se mi líbila o něco více, je pravda, že mě obě zúčastněné trochu štvaly, ale Mijamura mi pak začala být více sympatická a fandila jsem jí, protože Kei mi přišla jako rozmazlené děcko, které sobecky jde za tím svým a nevadí mu, že ublíží (když jde o sport, nevadí to, ale v lidských vztazích...). Ale přiznávám - animace byla vážně povedená, přišlo mi, jako bych se dívala na jedno dlouhé AMV. Určitě mohu doporučit, protože vím, že existuje spousta lidí, kterým se to opravdu hodně líbilo. Mně se to také líbilo, ale ne hodně. Nemusím to vidět znovu. A kdybych měla paměť, která po třinácti hodinách zapomíná, tak bych ani nelitovala... Každopádně verdikt zní: doporučuji.(8.11.2010)