• Česko

Orphan - Das Waisenkind

Sirota

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 118 min

V rovine schémy a príbehu nie veľmi originálne, réžijne však takmer bezchybné, čo od Jaumeho Colleta - Serru čakal zrejme málokto a herecky o nič horšie. Hlavne vďaka mladučkej Isabelle Fuhrman a jej dokonalému vteleniu sa do pomerne náročnej role. Pointa naviac dokáže sympaticky prekvapiť a pritom vyvolať mierne mrazenie. Jedno z prekvapení roka.(9.10.2009)

• Bebacek

Velký potenciál a nulové využití. Že Jaume Collet-Serra nebude žádný talent bylo jasné už od Domu voskových figurín. Vrší jedno blbé klišé za druhým. A vůbec, nemáte pocit, že ty zlý děcka se v hororech už tak nějak vyčerpaly? Jinak souhlas s návrhem DaViDa'82 na český remake. Přesně to samé mě taky napadlo.(25.11.2009)

Já, klasická nehororka jsem podlehla výzvě a dala jsem Orphan, která mně byla navržena s vědomím, že moc nevydržím. Ale já jsem tu zlatou a hodňoučkou dívenku Esther sledovala až do konce i když se přiznávám, že pár momentů jsem viděla se zavřenýma očima, brrr, fuj. Isabelle to ztracené kotě zahrála excelentně i když bych asi po pár situacích začala větřit jako její adoptivní matka, že tu něco nehraje a nedala na flegmatického, laxního taťku, kterému to došlo skoro až na konci. Výborný film, tohle ještě zvládám, dál už bych asi nešla.(4.1.2016)

Dal bych nevím co za rozumně se chovající postavy, aneb proč musí každé dítě ve filmu tupě přihlížet brutálním vraždám (ať už šutrem či kladivem), nechat si na hlavu mířit nabitou pistolí, počůrávat se ze sna a pak tvrdit rodičům "Ne, ne, všechno je bezva, vůbec z ničeho nemáme strach." Irituje mě to tak neskutečným způsobem, že to nejde ani omluvit nějakými hrátkami s žánrovou šablonou. Rutinně natočené, avšak s několika vyloženě logickými lapsy (ustřižené růže) a průměrně odehrané (minutový Roden svým charizmatem strčí do kapsy celé herecké obsazení a to je špatně), v současné době však jeden z mála dobrých kusů.(26.4.2011)

[imdb: 7.2/10] | me: Skvelá atmosféra, neuveriteľný výkon Isabelle Fuhrman (Esther) + celkovo veľmi vhodné obsadenie, pričom jednotlivé postavy sa vzájomne k sebe hodia a každá z nich dodáva filmu ten správny nádych. Film má náboj od začiatku až po koniec,... drží v napätí, správnej dávky nervozity a hnevu :),... Spracovanie je neopozerané, vo filme sa mihne Roden :) a celkovo stojí za to. Nejedná sa o môj žáner thrilleru/hororu,... (proste nie je to Shinning :)), chybičky logiky sa nájdu všade, ale tu je dobrá atmosféra a tým pádom sa strácajú. Celkovo je to ale mrazivý film s dobrou dávkou napätia.(19.10.2009)

• - Během celého filmu zní instrumentální hudba s výjimkou skladby „Re-Education“ od skupiny Rise Against. (Sufferer)

• - Spoiler: V původní verzi scénáře byly scény, které ukazovaly Esther (Isabelle Fuhrman) v psychiatrické léčebně. (NormanBates)

• - John (Peter Sarsgaard) nosí hodinky značky IWC Portuguese Chronograph. (dyfur)