• Česko

Orphan - Das Waisenkind

Sirota

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 118 min

Nesympatický párik zazobaných Američanov si adoptuje zo sirotinca malú, ruskú devačku. Z tej sa vykľuje poriadne prefíkaná, psychicky narušená potvora. Toť vsjo. Keď som tu uvidel vysoké hodnotenie tohto filmu, tak som sa tešil na silne atmosferický horror pri ktorom sa počúram od strachu. To som sa však poriadne prepočítal. Je to len priemerný thriller s mierne prihlúplym rozuzlením. Pre mňa osobne dosť veľké sklamanie. Hodne nadhodnotený titul. Ja mu veru viac ako tri hviezdičky nedám. ***(18.11.2014)

• tron

„Hovorili ste, že s ňou nie sú problémy.“ – „Nie sú. Problémy majú ľudia okolo nej.“ Zo začiatku som sa nechal s chuťou unášať príjemne pomalým tempom, atmosférou rozčľapkanej zimy, sústredenými hereckými výkonmi (mám rád Petra Sarsgaarda, zabite ma za to), klavírom a psychologickým príbehom o poničených rodičoch a ich adoptovaných deťoch. Bohužiaľ, scenár sa čoskoro nečakane zvrtol (SPOILER v „Columbovi“ sme tiež poznali identitu vraha od začiatku, ale tam to fungovalo SPOILER) a postavy začali jednať ako stovky iných postáv v stovkách iných psycho-hororoch. Tvorcovia ma chytili až ku koncu, keď Karel Roden povedal do telefónu vec, ktorá na mňa mrazivo zapôsobila a povedal som si „fuj, teraz by som určite nechcel byť v koži hrdinov“ (tento zvrat mi pripomenul pamätnú vetu Dr. Housea SPOILER „Milí rodičia, vaša dcéra má gule.“ SPOILER). Ale to už bolo po dvoch útrpných hodinách neskoro. Na to, že produkovali Susan Downeyová, Joel Silver, Robert Zemeckis a Leonardo DiCaprio, slabé.(31.12.2010)

• Bebacek

Velký potenciál a nulové využití. Že Jaume Collet-Serra nebude žádný talent bylo jasné už od Domu voskových figurín. Vrší jedno blbé klišé za druhým. A vůbec, nemáte pocit, že ty zlý děcka se v hororech už tak nějak vyčerpaly? Jinak souhlas s návrhem DaViDa'82 na český remake. Přesně to samé mě taky napadlo.(25.11.2009)

• Subjektiv

Jistě by bylo hezké si představit, že scénárista má mimořádný vhled do problematiky adopcí či vyniká mimořádnou empatií. Já osobně jsem přesvědčen, že se objednal na konzultaci k psychologovi přes adopce a vykydal každou jeho poznámku do scénáře. Možná ale i přečetl nějaký ten článek. Že mu chybí empatie dokazuje absurdním chováním postav, které směřuje jen a pouze k tomu, aby se mohlo stupňovat násilí, nanášet otázky na postavu Esther a pak na ty otázky dávat děsivé odpovědi. Rodiče, kteří mají být dva mimořádně inteligentní lidé, nejsou schopni si dát dohromady dvě a dvě. SPOILERY. Neptají se po motivu první vraždy, nespojují si události do celku, neprovedou jediné rozumné opatření, nezajímá je, že někde venku běhá brutální vrah, který třebas ani není Esther. Děti dokonale umí zahrát pohodové, milující sourozenečky, Esther dokonale skrývá svou krutou povahu, aby jí dala průchod v pro ni nevhodných okamžicích. Její minulost je nekonzistentní. Esther přes podezření nikdo nehlídá. Nikdo se nesnaží účinně omezit její pohyb. Nikdo před ní neutíká. Kdepak, všechno musí směřovat k povinné závěrečné konfrontaci. Bydlení v jakémsi zapadáku na vršku je další nezbytnost. Uf, ušetřte mě. Silná *.(15.12.2009)

„I´m not your fucking Mommy!“ Co se týká budování napětí, povstal Collet-Serra z roztaveného parafínu, ale mě prostě iritují filmy, v nichž si postavy z možných rozhodnutí vybírají za účelem dějového konstruktu zásadně ty nejhorší.. A mimochodem, kdyby si vzali jezevčíka z útulku, nic z toho by se nestalo..(27.1.2014)

• - Spoiler: V původním scénáři filmu se ještě nacházela dívka jménem Yolanda, kterou měla rodina Colemanových adoptovat místo Esther (Isabelle Fuhrman). Esther ji pak měla v sirotčinci zabít a rodina ji adoptovat místo Yolandy. Tento scénář byl později zamítnut z důvodu, aby nevyzradil námět hned na začátku. (NormanBates)

• - Jazyk, kterým mluví recepční v Saarne ústavu, je estonština. (Chatterer)

• - Pod produkcí je také podepsán Leonardo DiCaprio. (Teodorik)