• Česko

Orphan - Das Waisenkind

Sirota

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 118 min

Ale tohle ne, to už tu bylo a tohle zpracování je spíš směšná komedie než hororovej thriller. Spousta scén je šíleně vykonstruovaných a naprosto nelogických, obzvlášť chování dospělých postav postrádá veškerou logiku a s blížícím se koncem se to ještě prohlubuje, skoro mi přišlo, že děti jsou chytřejší, což je docela smutný, navíc postava Esther je až trapně geniální a pravděpodobně se umí teleportovat, je to vědma a slyší i ultrazvuk. Co se týká příběhu, tak jeho schéma je až nechutně okopírovaný a nepříjemně předvídatelný, lekačky taky chabý, nefungujou a je jich málo, prostě celý hodně slabý a několikrát sem se musel až smát, jak je to stupidní, zejména scéna v nemocnici u mě vykouzlila kyselej škleb, jediný co u mě tenhle film zachránilo byla závěrečná pointa, kterou jsem nečekal a byla originální, což mě po předchozím průběhu, kdy sem naprosto přesně věděl, co se uděje, mile překvapilo a pak ještě posledních 20 minut, který byly aspoň napínavý, ale jinak fakt velká bída.(9.10.2009)

To mohlo Farmigovou taky napadnout hned, že dokud nezavolá Rodenovi, tak to prostě nevyřeší... Jinak je to takové spatlané. Ne moc děsivé, ale spíš zajímavé. Pointa bizarní, stejně jako chování postav. Celkem slušné tři hvězdy.(18.6.2012)

Nejedná se ani tak o napínavý jako spíše emotivní film. Na divákových emocích má velkou zásluhu herecký výkon Isabelle Fuhrman a především chování otce, přece když svou ženskou miluju, tak jí v těhle věcech alespoň trošku věřím, to ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud jde o děti, mají ženský mnohem lepší instinkt, to ví úplně každej čili fotříno tady byl myšlenkově někde na úrovni přišláplý žížaly.(31.1.2011)

Solidní nápad. Tvůrce Collet-Serra si s divákem pěkně zahrával, učenlivý zlo, ale zcela nepředvídatelné. Při myšlence (teď' tam něco bude) lekačka nenastala a když to divák nečekal, dostala se na maximum ještě s štiplavějším zvukem, což beru jako velký plus. Nejlepší teen záporák desetiletí Isabelle Fuhrman je nezapomenutelná postava, která zahrála na výbornou. Jsou tu výborné momenty s kamerou a střihem, ale v prostředí domu chvilkami je mi bližší INSIDIOUS, který by ORPHAN strčilo do kapsy. Jak jsem napsal lekačky velmi ne/předvídatelné, strach nulový přece jen je to "malá holka" ne ďábelský zlo v uzavřeném prostoru paneláku, kde není cesty ven REC, les kde není úniku ILS, smrtelné zlo v těle THE EXORCISM. Chybí tu strach, mrazivost než jen v posledních minutách, které byli ovšem velmi strhující. S daným rozsahem pro (horor roku) se toho dalo ale vytěžit mnohem více, potom bych na plný počet nezaváhal ani na minutu.(27.3.2012)

• flanker.27

Docela zajímavej nápad, kterej mě fakt překvapil (pořád jsem čekal, kdy z Ester vyleze nějakej démon), je totálně a naprosto zabitej demencí všech postav. Konec už ani nemohl bejt klišovitější a míň napínavej. Pozitivně se dá mluvit snad jen o mihnuvším se Rodenovi a Isabelle Fuhrman, který bych na konci vážně věřil, že už má občanku po dobu delší než krátkou.(9.7.2011)

• - Spoiler: Ve filmu zemřou 3 lidé. (Sufferer)

• - Spoiler: V alternativní verzi konce Isabelle Fuhrman (Ester) přežije, vratí se do domu a opět se nalíčí do podoby dítěte. (Chrustyn)

• - Ve 2. polovině filmu se Esther (Isabelle Fuhrman) svleče do spodního prádla, v dalším záběru je ale vidět, že si teprve odvazuje vrchní část. (t.mon)