Bakumacu kikansecu: Iro wa nioedo (TV seriál)

• Japonsko

幕末機関説 いろはにほへと

• Japonsko

Bakumatsu kikansetsu Irohanihoheto

Intrigue in the Bakumatsu - Irohanihoheto

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2006, 26x24 min

Tenhle seriál je velmi těžké hodnotit, zvláště první polovinu, která je příliš nevyvážená a místy bohužel nudí. Naštěstí to druhá polovina částečně napravila (ubylo nudných míst). Postava admirála Enomota výrazně napomohla většímu napětí, které vygradovalo v závěru, který jsem si sice představoval trochu jinak, ale nezklamal. Když to tak vezmu, tak nejzajímavější na celém seriálu byl Akidzuki. Trochu mě jen mrzelo,že nebyla více zobrazena jeho minulost a vše bylo jen tak letmo shrnuto.(6.3.2010)

Úchvatná hudba která doprovází celý seriál a excelentní vyvrcholení děje v posledních dílech ... přesto nezachrání, že seriál jako celek není úplně TOP na co jsem běžně zvyklý. Ale každopádně jako obvykle super!(9.11.2010)

Zhodnotit tento seriál není pro mě úplně jednoduché. Má v sobě skvělé napínavé momenty, ale jako celek úplně dokonale nefunguje. Navíc jsem trochu fanda do historie a tenhle seriál na ní stojí (což může vést k lehkému nadhodnocení). Děj se točí kolem vcelku jednoduchého příběhu pomsty jedné ochotnické společnosti a chlapíka jménem Akidzuki, který má důležitý úkol, zlikvidovat jeden velice mocný a velice nebezpečný artefakt, Pánovu hlavu. Koho tato hlava posedne, ten začne provádět věci... které vedou k chaosu, rozkladu společnosti, válce atd. A kdo ví něco o období Bakumatsu, v němž se seriál odehrává, jistě tuší, že hlava se bude činit. Tím se dostáváme k hlavnímu problému seriálu, soudržnosti. Mohlo by se zdát, že příběh pomsty je hlavní a politika v období Bakumatsu vedlejší. Jenže tak tomu úplně není. Problém věrohodného a přitom pevného propojení politického dění a divadelníků se IMHO tvůrcům vyřešit nepodařilo. S příběhem Akidzukiho je to o něco lepší, tam je to alespoň věrohodné, žel... do značné míry se omezuje na putování do míst, kde se zrovna onen zlartefakt nachází. Hlavní postavy bohužel odpoutávají pozornost diváka od toho nejzajímavějšího, politiky. Navíc se s nimi i ztrácí čas, takže divák nedostatečně chápe motivace a cíle politických hráčů a uniká mu přehled o politické situaci. Zapojení fantasy prvků do relativně nedávné minulosti může někoho překvapit (IMHO takový člověk nezná anime), ale výsledek je divácky atraktivní, stejně jako některé souboje a "vize". Za příklad poslouží jeden z nejlepších soubojů kolt x katana, který jsem kdy viděl či mix Johanky z Arku s kabuki. Seriál nějaké pevnější směřování získá teprve v okamžiku, kdy do dění výrazněji promluví admirál Enomoto, a to rozhodně není v prvním díle. Vzhledem k její slávě, musím zmínit Kajiuru Yuki, která k tomuto seriálu spáchala poměrně zajímavý opening. Slabší ****.(2.1.2008)