Sajonara zecubó sensei (TV seriál)

• Japonsko

さよなら絶望先生

• Japonsko

Sayonara Zetsubō sensei

Animovaný / Komedie

Japonsko, 2007, 12x24 min

Japonské anime parodie s klasickým japonsky podivným humorem plným odkazů na jejich média, historii, sociální témata a tak podobně, která v případě jejich pochopení mají být vtipná mě obvykle příliš nenadchnou. V tomto anime se ale sešla docela dobrá parta charakterů, kde ani hlavní hrdina není vůbec normální stejně jako zbytek jeho studentek (tvůrci si lechtivě pohráli s tabu tématem student-učitel). O klasickou harémovku se však až tak nejedná. Tohle anime je prostě parodie na totálně sociálně odsouzené existence typu zoufalců, psychoušů, imigrantů, nezdravých optimistů zkrátka na co si tvůrci vzpomněli. Přiznávám, že jsem víc jak polovinu komentářů nepochopila, ale myslím, že hlavní (ne)smysl příběhu jsem postřehla. Celkově celkem dobré anime, avšak pokud jste v depresi a díváte se na Sayonara Zetsubou Seisei, lano nechte doma a jděte mezi lidi.(3.8.2013)

Věčná optimistka, perfekcionistka, stíhačka, školní hikikomori, MPD cizinka/Japonka, ilegální imigrantka, jedna úplně normální holka a učitel, který se každý den několikrát pokouší spáchat sebevraždu, protože ví, že všechno dopadne, jak nejhůř může. Zní to jako vcelku obyčejný recept na ztřeštěné komediální anime a tím SZS opravdu je. První tři díly jsou velmi vtipné, ale při sledování dalších to již bylo o něco slabší. Niméně jsem rád, že jsem se dozvěděl, co všechno lze vyhypovat a jak se to dělá. Koho to zajímá, ať se podívá na druhou polovinu šestého dílu :) Horší ****.(10.1.2008)

Japonský humor opravdu asi nikdy nepochopim, nepřipadá mi vtipný. Na druhou stranu byl příběh docela originální... a to se jen tak nevidí. Některé díly byly na mne docela nudné, div, že jsem neusnula, v nějakých částech mě ten učitel hodně štval. Grafika hrozná, kresba taktéž... nevěděla jsem jestli mám dát SZS dvě nebo tři hvězdy. Nakonec jsem se přiklonila ke třem, k velice hodně slabým třem hvězdám.(21.8.2014)

Trochu mě mrzí, že nemůžu dát vyšší hodnocení, protože tenhle seriál je vážně netradiční a originální a v některých segmentech vskutku brilantní a vtipný. Na druhou stranu základní schéma se opakuje pořád dokola, spoustu nařážek nemůže divák s nedostatečnou znalostí japonských reálií pochopit a kvanta různých popkulturních odkazů mi přišla dost samoúčelná. Chvílemi je to prostě až moc divné, ale už kvůli segmentům, kdy se všem postavám otočí jejich osobnosti, nebo kdy se postavy snaží seriál vysvětlit divákovi, který se na něj dívá poprvé a mnohým dalším za vidění určitě stojí. V budoucnu dost možná kultovní záležitost.(4.1.2008)

Především je třeba zdůraznit, že první opening je velice zavádějící, ale já ho mám hrozně ráda, už jenom kvůli písničce. Když už ničím, tak tento seriál zaujme aspoň originalitou a svým zvláštním, též originálním zpracováním. Mimo to nabízí i opravdu velkou spoustu kuriózních postaviček, v čele se samotným Senseiem, pěkný soundtrack, už zmiňovanou surrealistickou animaci, parodovávání ostatních anime, absurdní humor a ... no ono je to celé takové absurdní, divné a těžko popsatelné. To se prostě musí vidět. Škoda, že další řady už jsou nuda. 8,5/10(14.3.2015)

• - Hříčka se jménem pana učitele Itošiki Nozomu spočívá v tom, že dva znaky tvořící příjmení Itošiki (糸 - ito 色 - šiki, existuje ale i několik dalších možností čtení), jsou-li napsány těsně vedle sebe, vypadají jako znak 絶 (zecu). Ten pak spolu se znakem představujícím jméno Nozomu - 望 tvoří slovo "zecubó", beznaděj. Proto učitel svoje jméno raději píše odshora dolů, neboť tak k záměně nemůže dojít. Obdobné potíže se jménem má i většina ostatních členů rodiny Itošiki. (Mates2106)