Zajícův rok (festivalový název)

• finský

Risto Jarva

Předloha:

Arto Paasilinna (kniha)

Antti Peippo

Antti Litja, Kauko Helovirta, Markku Huhtamo, Paavo Hukkinen, Juha Kandolin, Kosti Klemelä, Anna-Maija Kokkinen, Martti Kuningas, Ahti Kuoppala, Hannele Lanu, Hannu Lauri, Heikki Nousiainen, Esa Pakarinen, Martti Pennanen, Tuija Piepponen, Eija Pokkinen, Rita Polster, Elis Sella, Jukka Sipilä, Arto Tuominen, Matti Turunen, Aapo Vilhunen, Georges Copeloussis, Masaaki Hašimoto, Henrik Jankes, Rostislav Holthoer, Leni Katajakoski, Marjaana Mykkänen, Pekka Litja, Helena Notkonen, Eija Nousiainen, Antti Peippo, Lia Petersen, Jorma Pulkkinen, Riku Rinkama, Eero Rinne, Pertti Sarkio, Markku Söderström, Orvokki Taivalsaari, Irma Wafin, Jussi Aalto, Uljas Lassila, Anu Marttila, Kalervo Katajavuori, Maarit Rinne, Yrjö Peippo, Emil Pikkarainen, Nuuti Kakkinen, Aili Komulainen, Tauno Korkalainen, Väinö Vasiljev, Niilo Jauhiainen, Pekka Komulainen, Oiva Komulainen, Eero Sillanpää, Ritva Sillanpää, Matti Hymander, Helena Turunen, Pekka Pulkkila, Veikko Rautavirta, Mikko Rautavirta, Leena Rinne, Pentti Saarinen, Pauli Sipponen, Matti Salo, Marja-Leena Virranranta, Matti Vähänen, Ruben Lehtonen, Erkki Peltomaa, Pekka Karhuvaara, Kullervo Kukkasjärvi, Pentti Fagerholm, Alma Pokka, Mikko Pokka, Klaus Brunou, Annu Laakso, Aili Pallasmaa, Veikko Päiviö, Irene Oramaa, Richard Tenholinna, Juha Rosma, Taisto Puumala, Risto Jarva, Timo Linnasalo, Markku Kopisto, Matti Kuortti

Jako malá holka jsem jezdila k tetě na prázdniny a jeden z mých úkolů bylo hlídat králíky vypuštěné na louce za domem. Jak já tyhle chvilky milovala. Lehla jsem si do trávy mezi kopretiny a dívala jsem se na nebe s obláčky a přemýšlela, co by asi jaký obláček mohl tak představovat. Pak jsem pochytala králíky a šup s nimi zase do kotců. To byly mimo jiné, nejkrásnější chvilky mého dětství. Dnes jezdí kolony aut z měst po narvaných silnicích a dálnicích každý víkend někam na tu svojí chaloupku nebo někam jinam, zkrátka ven do přírody. V těch genech to tam někde má každý z nás a tak není vůbec těžké pochopit Vatanena s jeho zajícem. Ať se ani nám nikdy nestane, že zapomeneme žít !(10.11.2014)

Prvá polovica filmu je nádherne spracovanie knižnej predlohy, tá druhá už bola o niečo volnejšia. Aj po tridstiach rokoch má film aktuálnu myšlienku. Neviem ako to fíni robia, ale ich filmy sú veľmi úprimné a prirodzené. Plus o hviezdičku viac za zajaca a prírodu. Musím ale priznať, že pri knihe som sa viac zasmiala.(14.5.2010)

Pro mě naprosto neuvěřitelné, že je tomuto "nadčasovému" filmu přes 30 let. Nad čím se již tehdy dumalo ve Finsku, které je dodnes více spjaté s přírodou, než většina evropských zemí...V žádné civilizované zemi už asi není úniku a tady pokus o únik s kamarádem zajícem do severní pustiny, ještě k tomu v zimě. Film nabízí rozhodně široký prostor k zamyšlení, i když reálně by měl šanci na přežití do jara určitě větší ten zajíc.(15.11.2008)

Snad az prilis dlouhy film. Cetl jsem vynikajici knizni predlohu od Arta Paasiliny, ale film mi bohuzel nedokazal vyvolat stejne dobry pocit jako knizka. Film je na muj vkus asi trochu prilis stary a herci obcas docela prehravaji - podivne se ksichti nebo kamera vypada az prilis amatersky. Rozciluje me, jak si hlavni hrdina stezuje na lidi, jejich chovani a pak tam asi 3x vyhodi neco do prirody - radio, deodorant a jeste neco. Mimochodem Antti Litja, hlavni hrdina filmu, je ten hrozny Mrzout - to me pobavilo!(21.2.2016)

Vydať sa za spomienkami detstva v objatí šumiacej riečky, vydať sa za potechou srdca v podobe šumenia stromov a spevu vtákov. Tak sa rozhodne pracovník reklamnej agentúry. Nezmyselnú prácu, spočívajúcu v propagácii produktu, aby sa lepšie a viac predával (čo je inak náplň väčšiny výkonných i riadiacich zamestnancov) hodí za hlavu. Rovnako aj vzťah k žene, rokmi sa podobajúcemu skôr nudnej divadelnej hre ako aj poznámky kolegov a flirtovacie úsmevy žien, za ktorými je len snaha naplniť akési ambície. Nejde o premyslený plán, skôr o náhle vnuknutie, podporené jeho únikovými predstavami počas práce. Odíde do lesa, kde sa stará sa o zrazeného zajačika a žije v objatí jazier. Prostredníctvom viac - či menej vtipných príhod stretáva ľudí, zažíva situácie. Spoznáva tak charakter krajiny. Zisťuje, že realita vysnívanej idylky je iná. Prienik človeka do prírody a zviazanie jedinca sieťou noriem, povinností a pravidiel sú príliš hlboké na to, aby sa dalo dýchať slobodne. Návrat do mesta hrozí opakovaním stereotypu, pred ktorým unikol. Film prenikavo upozornil už v polovici 70. rokov, že vymedzenie sa voči spoločnosti je oslobodzujúce aj krásne, ale vždy iba dočasné. Zároveň upozornil na postih každého takéhoto rebela prepracovaným sankčným mechanizmom. Osobným i spoločenským. Pozitívny odkaz filmu i jeho environmentálne posolstvo však ponúkajú každému aspoň čiastočnú možnosť úniku zo zdanlivo racionálneho a zdanlivo informačne prepracovaného sveta. Zaujímavé kometáre: Brasi, JANARYBA, Orvokki, mohamedsfinger, Micione. Čiže všetci tu prítomní a myslím, že v tom má nejako prsty ten zajac, ten film, tá príroda, ten pocit.(11.3.2014)

• - Jediný film Risto Jarvy, který je založen na knižní předloze. (Cheeker)

• - Režisér Risto Jarva zemřel při autonehodě, když se vracel z VIP promítání tohoto filmu. (Cheeker)

• - Jussi Kylätasku udělal menší úpravy dialogů, ale není uveden v titulcích. (Cheeker)