poster

Zajícův rok (festivalový název)

 • finský

  Jäniksen vuosi

 • švédský

  Harens år

 • anglický

  The Year of the Hare

Drama

Finsko, 1977, 129 min

Režie:

Risto Jarva

Předloha:

Arto Paasilinna (kniha)

Kamera:

Antti Peippo

Hrají:

Antti Litja, Kauko Helovirta, Markku Huhtamo, Paavo Hukkinen, Juha Kandolin, Kosti Klemelä, Anna-Maija Kokkinen, Martti Kuningas, Ahti Kuoppala, Hannele Lanu, Hannu Lauri, Heikki Nousiainen, Esa Pakarinen, Martti Pennanen, Tuija Piepponen, Eija Pokkinen, Rita Polster, Elis Sella, Jukka Sipilä, Arto Tuominen, Matti Turunen, Aapo Vilhunen, Georges Copeloussis, Masaaki Hašimoto, Henrik Jankes, Rostislav Holthoer, Leni Katajakoski, Marjaana Mykkänen, Pekka Litja, Helena Notkonen, Eija Nousiainen, Antti Peippo, Lia Petersen, Jorma Pulkkinen, Riku Rinkama, Eero Rinne, Pertti Sarkio, Markku Söderström, Orvokki Taivalsaari, Irma Wafin, Jussi Aalto, Uljas Lassila, Anu Marttila, Kalervo Katajavuori, Maarit Rinne, Yrjö Peippo, Emil Pikkarainen, Nuuti Kakkinen, Aili Komulainen, Tauno Korkalainen, Väinö Vasiljev, Niilo Jauhiainen, Pekka Komulainen, Oiva Komulainen, Eero Sillanpää, Ritva Sillanpää, Matti Hymander, Helena Turunen, Pekka Pulkkila, Veikko Rautavirta, Mikko Rautavirta, Leena Rinne, Pentti Saarinen, Pauli Sipponen, Matti Salo, Marja-Leena Virranranta, Matti Vähänen, Ruben Lehtonen, Erkki Peltomaa, Pekka Karhuvaara, Kullervo Kukkasjärvi, Pentti Fagerholm, Alma Pokka, Mikko Pokka, Klaus Brunou, Annu Laakso, Aili Pallasmaa, Veikko Päiviö, Irene Oramaa, Richard Tenholinna, Juha Rosma, Taisto Puumala, Risto Jarva, Timo Linnasalo, Markku Kopisto, Matti Kuortti
(další profese)
 • Brasi
  *****

  Jeden každý ve své cele. Je asi zřejmé, že zdaleka nestavíme klece jenom pro zvířata, naopak - čím dál tím víc do jedné, obrovské, uzavíráme sami sebe. Ačkoliv - směřovala naše společnost vůbec kdy k něčemu jinému? Je tedy na místě ptát se, jdeme-li správnou cestou? A opravdu už jedinec nemůže uniknout jinak než definitivním útěkem, stávaje se tak vyděděncem zhrzené společnosti? Nakonec lidská bytost ve své smrtelnosti nemá sama pro sebe žádný význam. Snad proto pochybuje, a snad proto jsou její pochyby oprávněné. Divoké zvíře patří do přírody. Kam však náleží člověk?(24.4.2010)

 • DwayneJohnson
  ****

  Útěk do divočiny na finský způsob. S jedním zajícem a chlapíkem ve středních letech, kterému jednoho dne prostě rupne v koulí a rozhodne se žít úplně jinak. Na všechno se vykašle a začne jen tak sám v přírodě. Musím se přiznat, že jsem mu i chvílemi docela záviděl. Asi ne napořád, ale jednou za čas by takový výlet nebyl určitě na škodu. Teď ještě koupit drát a vzhůru na zajíce!(10.7.2015)

 • Micione
  ****

  Hrdina tohoto příjemného a vtipně podaného poetického snímku nachází cestu a uvědomění, že člověk je nedílnou součástí přírody a jen ta je nejlépe schopná uvést jeho duši do rovnováhy. Ošetří zraněného zajíce, se kterým se následně vydává cestou necestou, překrásnou finskou, i když poněkud nehostinnou přírodou a alespoň na čas se rozhodne vymanit z okovů civilizace.(13.5.2014)

 • johny89
  ***

  Snad az prilis dlouhy film. Cetl jsem vynikajici knizni predlohu od Arta Paasiliny, ale film mi bohuzel nedokazal vyvolat stejne dobry pocit jako knizka. Film je na muj vkus asi trochu prilis stary a herci obcas docela prehravaji - podivne se ksichti nebo kamera vypada az prilis amatersky. Rozciluje me, jak si hlavni hrdina stezuje na lidi, jejich chovani a pak tam asi 3x vyhodi neco do prirody - radio, deodorant a jeste neco. Mimochodem Antti Litja, hlavni hrdina filmu, je ten hrozny Mrzout - to me pobavilo!(21.2.2016)

 • emma53
  ****

  Jako malá holka jsem jezdila k tetě na prázdniny a jeden z mých úkolů bylo hlídat králíky vypuštěné na louce za domem. Jak já tyhle chvilky milovala. Lehla jsem si do trávy mezi kopretiny a dívala jsem se na nebe s obláčky a přemýšlela, co by asi jaký obláček mohl tak představovat. Pak jsem pochytala králíky a šup s nimi zase do kotců. To byly mimo jiné, nejkrásnější chvilky mého dětství. Dnes jezdí kolony aut z měst po narvaných silnicích a dálnicích každý víkend někam na tu svojí chaloupku nebo někam jinam, zkrátka ven do přírody. V těch genech to tam někde má každý z nás a tak není vůbec těžké pochopit Vatanena s jeho zajícem. Ať se ani nám nikdy nestane, že zapomeneme žít !(10.11.2014)

 • - Režisér Risto Jarva a producent Kullervo Kukkasjärvi chtěli původně zfilmovat knihu Arta Paasilinna s názvem "Onnellinen mies". Když se ale doslechli, že Reima Kekäläinen už dlouho plánuje natočit film podle stejné knihy, rozhodli se, že zfilmují jinou knihu Paasilinna, a to "Jäniksen vuosi". (Cheeker)

 • - Režisér Risto Jarva zemřel při autonehodě, když se vracel z VIP promítání tohoto filmu. (Cheeker)

 • - Jediný film Risto Jarvy, který je založen na knižní předloze. (Cheeker)