Powers of Ten

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 1977, 9 min

Na dece leží pár, kamera ho postupně oddaluje až do vzdálenosti 10 ^ 24, z vesmíru se vrátí a následně přiblíží ruku muže až do velikosti 10 ^ -16. (Snorlax)

Kusko.t2

Makroskopický a mikroskopický pohľad na svet (resp. vesmír), vykresľujúci jeho veľkosť a zaujímavosť jednoduchou formou. V dnešnej dobe nič čo by bralo dych, ale ako nostalgická spomienka pravdepodobne zaujme ľudí z oboru alebo nadšencov. ()

Mantis

Věcná forma miniatury mne vede k názoru, že filosofické uvažování o velikosti a malosti věcí nebylo záměrem autorů. Co oceňuji, je didaktická snaha poukázat na "problém" řádů, spojení abstraktních mocnin s něčím, co si divák může více či méně představit. Nic proti filosofii, ale mnohem vice mne udivuje skutečnost, že některé molekuly vody v mém čaji mohly být ve vás, nebo že ve vás za pár dní budou. ()

P/\/EL

origoš:http://www.youtube.com/watch?v=0fKBhvDjuy0 ____ pak 2012: http://htwins.net/scale2/ - vycházející ze zhruba nejnovějších poznatků vědy!, by se dalo říct....starší ošklivější verze: http://htwins.net/scale/, no, potom na youtube je spousta klonů..Power of Ten, známý je třeba to s těma největšíma "známejma" hvězdama (výňatky z všelijakejch dokumentů o vesmíru a přírodě a tak..) http://www.youtube.com/watch?v=HEheh1BH34Q&feature=related. Inu, s dnešníma možnostma, si může každej sám vytvořit vlastní verzi a směle překonat tuhle pěknou věc ze 77ho (na tehdejší možnosti je to celkem paráda, a komentář je celkem fajn, ale je jasný, že to je pro běžnýho diváka, kterej z toho může bejt celkem v p..) , jako, kdžy si vezmu, jak je jednodušeně uděláno scale of the universe 2, tak, a třeba ještě jsou i další verze....jistě by to mohlo být hezčejc udělat s nejnovějšíma poznatkama a uvítal bych spíše videofotoverzi, než schématickou grafiku - hm, tady něco je http://www.youtube.com/watch?v=b0lxbzgwW7I&feature=related, ale nelíbí se mi, jak je to rychlé a že to začíná od knížky, jo, je to remake Power of Ten, ale né takovej, jakej bych si bejval přál. Chtěl bych, aby se letělo od úplně zdola až do absolutna..aha...tak tady máme něco z IMAXu.... http://www.youtube.com/watch?v=bhofN1xX6u0&feature=related, no, tak to je asi nejlepší remake Powers of ten, bez komentáře :) ............Jinak ať si každý filozofuje, jak se mu zlíbí, ale s dobřem udělaným videem to půjde třeba lépe :) __ filozofové mi štvou, jen tu kritizujou, a já nacházim (přicházim) mezi tim s timhle, vychází to z Powers of Ten ze 77ho: http://powersof10.com/ - to moc pěkně udělaný teda neni, ale zase to ukazuje, jak se poznatky o vesmíru vyvíjejí.....my lidičky jsme z atomů a molekul, který vznikly nejspíš ve starejch hvězdičkách, nevim kolikátá generace hvězdiček, pak je třeba sranda, že když čučíme na vesmíru, čučíme vlastně do minulosti, pak je sranda, že na ty nejměnší věci už moc dobře čučet nelze, nebo dobrá sranda je, že ty až kýčovitý obrázky ale občas nádherný obrázky vesmíru jsou trošku unreal, posunutý spektrum barev....atd., je toho fakt spousta, co je třeba brát v úvahu, co se týče omezenejch možností našeho smyslovýho vnímání a myšlení :), pak jsou věci, které vidět nejsou, ale uvažuje se, že tam třeba jsou.....je otázka, jak to pak pojmout....napadaj mě ještě fraktály...určitě se daj najít lepší věci než je tohle...http://www.youtube.com/watch?v=7k9rTC1EPzk___nj, tak těch videí jsou asi stovky na yt, z různejch dokumentů, ale většinou nic moc... http://www.youtube.com/watch?v=-ci29P__Bg8&feature=related ()