Normal

Normal the Düsseldorf Ripper

Thriller / Drama / Psychologický

Česko / Makedonie / Velká Británie, 2009, 90 min

• Isherwood

Zpočátku jsem oceňoval, jak se i český filmař umí postavit za kameru tak, že nezabírá ze statického úhlu na úrovni obličejů stále ty samé tváře, které dokolečka řeší problémy našeho malého človíčka, jenže jakmile se oči nabaží – zvláště, když Ševčík střídá ‚cool‘ záběry s těmi nejlacinějšími, začne vám vrtat hlavou, že se poskakuje okolo ničeho. Pokud Milan Kňažko není v záběru, o zrůdě se jen mluví a to nestačí. Neradostné dětství jsou prostě jen slova do prázdna a právnické dilema zase jen zpocené čelo a košile bez kravaty. O lásce a dalších hlubších věcech ani nemluvě. Až Ševčík najde scénáristu, který umí děj zahustit, dostanou ty jeho solidní obrazy i nosnou myšlenku a český film originálního tvůrce. Takhle to ze mě vyšumělo už během cesty z kina příliš rychle. 2 a ½.(26.3.2009)

Rodí se zrůdy anebo je tvoříme my? Co to je vlastně NORMAL? Není to Mlčení jehňátek, není to noir a není to blogbuster. Je to mrazivý souboj dvou myslí o snahu prokázat, zda-li ta vrahova je či není NORMALní. Je to Ševčíkova sonda do zákoutí lidské duše, ve snaze najít právě onu NORMALnost mezi šílenstvým, krví a smrtí. Je to herecký koncert abNORMALně vynikajících herců. Je to na tuzemské poměry neNORMALně dokonalá vizuální stránka. Je to příběh o temných zákoutích svědomí a vědomí. Je to valounek ryzího zlata v kupce hnoje. NORMAL je naprosto nový pohled na tuzemskou kinematografii.(26.3.2009)

Na český film je Normal dost originální a až tak trošku Hollywoodsky natočený. Proč by taky ne. Vždyť to každýmu musí být patrný. Co mi na tom vadilo byl ale fakt, že se v tom filmu nic extra neděje. Tak trošičku Mlčení jehňátek v době, kdy je Antony Hopkins v kleci zavřený, a Jodie Foster si s ním v klidu povídá...no a pak ta omáčka kolem, záběry z minulosti, záběry odjinud, záběry z budoucnosti a tak dále. Ten scénář je nedotažený, ale čtyři si to určitě zaslouží. Hlavně za to, že se Češi nebáli a natočili něco tak náročného a velkolepého jako je tenhle film. A nejvíc se mi na tom líbí, že takových filmů v naší zemi začíná vznikat víc a víc. Jen houšť. Alespoň konečně budeme mít na co koukat. Narozdíl od různejch expertů, paniců a kdejakejch honičů. Nejvtipnější na tom všem stejně je, že odborníci v tom hledají něco víc. Já v tom vidím prostě film, film který mě bavil a především film, který mě od českých tvůrců dost překvapil. Co vidí oni, já nevidím, a je mi to jedno. Nekoukám na film abych v něm hledal složitosti, ale abych se bavil, a to tenhle film určitě splnil.(16.2.2010)

Neskutečný vizuál, úžasní herci, atmosfera několika konkrétních scén by se dala krájet, leč je to zároveň až moc velká exhibice toho "jak jsme šikovní a co všechno umíme v česku udělat" a zapomíná se naprosto na pořádný děj. Naštěstí nudit se u toho nebudete, protože to má velmi střídmou stopáž. Každopádně doporučuji - běžte na to, takhle zajímavý (to je to správné slovo) tuzemský film v kině dlouho nebyl a vysloveně potřebuje velké plátno. Škoda že po jeho shlédnutí strašně rychle vyprchá jeho kouzlo. Určitě velice fandím panu Ševčíkovi a přeju jemu i jeho týmu aby se brzy otrkali a přestali exhibovat a těším se že bude po Restartu a Normalu ono příslovečné do třetice nejlépe! 70%.(25.3.2009)

Surealistická sonda do života lidí, kteří mají co do činění se sériovými či masovými vrahy, ať už se jedná o advokáty (v tomto případě), kriminalisty, či pozůstalé obětí. Normal mě dostal, a to tvrdě. Sám jsem se v sále nepřestával divit, co ve mě vyvolává kompozice někdy až příliš drsných obrazů a dialogů. Ševčíkovi mohu jen mohutně potřást pravicí a těšit se na jeho další počin. Byl to neopakovatelný zážitek (hlavně na české poměry!), ale stejně jako si výbornou knihu přečtu jen jednou, protože spousta dalších na mne čeká, tak i Normal v dohlednu napodruhé určitě neplánuji.(30.3.2009)

• - Ve filmu je zmiňováno že Peter Kürten, kterého hraje Milan Kňažko, zabil 8 lidí, ale ve skutečnosti jich zabil 9. (Dawid199)

• - Mexický kameraman Antonio Riestra (filmy Frida, Amores Perros) s režisérem Ševčíkem prostudovali řadu dobových fotografií a filmů, aby se inspirovali pro vizuální styl filmu. (hippyman)

• - Rozpočet filmu je necelých 40 miliónů korun. (hippyman)