Perníkový táta - Série 5 (série)

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2012 - 2013, 12 h 56 min (Minutáž: 43–55 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Dave Porter

Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Christopher Cousins, Carmen Serano, Charles Baker, Larry Hankin, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Dean Norris (a.z.), Steven Michael Quezada, Jesse Plemons, Laura Fraser, Matt Jones, Michael Shamus Wiles, Lavell Crawford, Emily Rios, Tina Parker, Ian Posada, Michael Bowen, Kevin Rankin, Patrick Sane, Jessica Hecht, Bill Burr, Todd Terry, Kaija Bales, Tait Fletcher, Matt Metzler, Morse Bicknell, Adam Godley, Louis Ferreira, Mike Batayeh, Gonzalo Menendez, Chris Freihofer, Mary Sue Evans, Jason Douglas, Jim Beaver, JB Blanc, James Ning, Russ Dillen, Sam Webb, Pedro García, Phil Duran, Miguel Martinez, Joe Nemmers, Monique Candelaria, Mark Vasconcellos, Norbert Weisser, Christopher King, Melissa McCurley, Jamie McShane, Wolf Muser, Franc Ross, Bruce McKenzie, Carrington Vilmont, Myk Watford, Guy Wilson, Saginaw Grant, Brennan Brown, Hank Rogerson, Chad Brummett, Robert Forster, Debrianna Mansini, Kristin Hansen, Steve Stafford, Noah Segan, Manny Rey, Rafael Herrera, Billy Lockwood, Eric Price, Jack Burning, Norma Maldonado, Ryan Begay, Wayne Dehart, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Alex Knight, Craig Nigh, Mike Ostroski, Kevin Owen McDonald, Charlie Rose, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Taber Cross, Rick Anglada, Jyl Murray, Moira Walley-Beckett

Užíval jsem si každou minutu navíc, i když se tím nevyhnutelné ukončení neoddálilo. Jediná výtka, kterou k seriálu mám, je, že se téměř nezměnil. Přinášel sice další a další zvraty a nejednou dokázal změnit můj vztah k (anti)hrdinům, ale způsob vedení postav či vyprávění zůstal stejný a se svým stylem taky něco nového nevymyslel. Zas tak moc mi to ale nevadí, jelikož už na začátku si seriál nastavil vysokou úroveň a jakákoliv výraznější změna by ho mohla poškodit. (Netflix)(22.11.2016)

Piata séria je, asi, najlepšia. Ono to bude možno tým, že tvorcovia mali toho dosť premysleného dopredu, respektíve že pôvodná myšlienka bola tak silná, že to proste pri poriadnom nasadení za laptopom muselo stále viac a viac gradovať. Nemáme tu síce týpka ako Tuco alebo Gus, a tá jedná ženská ich nenahradila, ale máme tu Hanka ako antagonistu a jednu novú partičku grázlov a to myslím dokonale stačilo k tomu, aby bolo dostatočné množstvo zábavy v každej jednej scéne celej série.(9.3.2018)

Posledná epizóda, kedy to všetko nekompromisne smeruje k smutnému koncu sa zameriava na objasnenie motívov konania dvoch hlavných postáv, ktoré sa v predchádzajúcich epizódach mohli zdať dosť nelogické. Vince Gilligan sa tak majstrovky vyhol osudu mnohých úspešných seriálov, ktoré sa v záverečných epizódach buď zamotali samé do seba, alebo sa ocitli akoby v slepej uličke.(4.8.2018)

JEDNOZNAČNĚ nejlepší série seriálu, s dokonalým zakončením, s neskutečnými, neočekávatelnými zvraty, vynikajícími hereckými výkony a nejlepším scénářem. Každý díl vás zarazí do židle a hned po konci máte neodolatelné nutkání si pustit další díl, protože konec dané epizody je prostě neskutečný. Dokonalé po všech stránkách... Spor Jesseho a Walta skončil prostě dokonale... Postava Heisenberga/Walta mi bude ještě dlouho chybět, protože takový výkon, co předvedl Bryan Cranston, je naprosto ojedinělý, neskutečný, výtečný, a zaslouženě za něj získal Golden Globe... Jen mě trochu mrzí, že Golden Globe nezískal i Aaron Paul, protože jako Jesse byl neskutečný. Dokonalé. Skvělé. Úžasné. Epické, Vynikající!(20.12.2016)

SPOILERY! V páté sérii se Walt sám chce stát novým největším drogovým magnátem USA a rozjede byznis s Jessem a Mikem, Mike i Jesse odstoupí, Walt tedy Mikea, který ho vydíral, zabije; Hank, agent DEA a Walterův švagr, zjistí, že Walt je onen Heisenberg a snaží se ho zatknout, po dlouhém nahánění se spojí s Jessem a snaží se Walta dopadnout, ten si pronajme vrahy, aby ho ochránili, ale když zavede Hanka s Jessem a Gomezem (Hankův kolega) k 80ti milionům dolarů, odvolá je, Hank zatkne Walta, ale vrazi stejně přijedou, zabijí Hanka a Gomeze, vezmou Jesseho jako vězně a Waltovi vezmou 70 milionů a 10 mu nechají, Walt se snaží rychle odstěhovat, mezitím jeho žena Skyler, která mu od čtvrté série pomáhala prát peníze (do té doby nic nevěděla) a její sestra (žena Hanka) řeknou vše jeho synovi, Waltovi Juniorovi, Skyler pak na něj vytáhne nůž, syn zavolá policii, tak rychle uteče a unese svou osmáncti měsíční dceru, kterou však vrátí a nechá si změnit identitu, po čase odejde i se svou idnetitou zpět do Nového Mexika a předá všechny peníze svým bývalým kolegům, aby je dali rodině, pod vyhrůžkou smrti, otráví dodavatelku metylaminu vrahům, kteří vězní Jesseho a chystá pomstu, všechny až na Jesseho postřílí, Jesseho nechá utéct, zjistí, že utomatický samopal postřelil i jeho a tak šel do varny perníku, aby zemřel s tím, co miloval - a to chemií - při této scéně se rozpláče snad každý, opravdu smutné. KONEC SPOILERŮ! Skvělá série, hlavně emotivní finále.(17.2.2018)

• - Když se Walt ve finální epizodě vrací autem do Nového Mexika, poslouchá píseň „El Paso“ od Martyho Robbinse. V té se zpívá o muži, který se vrací do města, kde je hledaným zločincem, aby našel svou milovanou ženu. Ta se jmenuje Felina – a právě tak je pojmenována i daná epizoda. [Zdroj: axn.sk] (peta.m.marek)

• - Spoiler: Během natáčení epizody, v níž Walter (Bryan Cranston) zabije Mikea (Jonathan Banks), nosil celý štáb černou pásku na ruce, aby „oslavili“ poslední epizodu jeho představitele Jonathana Bankse. [Zdroj: axn.sk] (peta.m.marek)

• - Pozadie pre plagát 5. sezóny je miesto, ktoré našlo využitie už vo viacerých filmoch, vrátane: Avengers (2012), Terminator: Salvation (2009), Thor (2011) a Na život a na smrť (2013). (WalterIK7)