Perníkový táta - Série 5 (série)

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2012–2013, 12 h 56 min (Minutáž: 43–55 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Dave Porter

Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Christopher Cousins, Carmen Serano, Charles Baker, Larry Hankin, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Dean Norris (a.z.), Steven Michael Quezada, Jesse Plemons, Laura Fraser, Matt Jones, Michael Shamus Wiles, Lavell Crawford, Emily Rios, Tina Parker, Ian Posada, Michael Bowen, Kevin Rankin, Patrick Sane, Jessica Hecht, Bill Burr, Todd Terry, Kaija Bales, Tait Fletcher, Matt Metzler, Morse Bicknell, Adam Godley, Louis Ferreira, Mike Batayeh, Gonzalo Menendez, Chris Freihofer, Mary Sue Evans, Jason Douglas, Jim Beaver, JB Blanc, James Ning, Russ Dillen, Sam Webb, Pedro García, Phil Duran, Miguel Martinez, Joe Nemmers, Monique Candelaria, Mark Vasconcellos, Norbert Weisser, Christopher King, Melissa McCurley, Jamie McShane, Wolf Muser, Franc Ross, Bruce McKenzie, Carrington Vilmont, Myk Watford, Guy Wilson, Saginaw Grant, Brennan Brown, Hank Rogerson, Chad Brummett, Robert Forster, Debrianna Mansini, Kristin Hansen, Steve Stafford, Noah Segan, Manny Rey, Rafael Herrera, Billy Lockwood, Eric Price, Jack Burning, Norma Maldonado, Ryan Begay, Wayne Dehart, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Alex Knight, Craig Nigh, Mike Ostroski, Kevin Owen McDonald, Charlie Rose, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Taber Cross, Rick Anglada, Jyl Murray, Moira Walley-Beckett

SPOILERY! V páté sérii se Walt sám chce stát novým největším drogovým magnátem USA a rozjede byznis s Jessem a Mikem, Mike i Jesse odstoupí, Walt tedy Mikea, který ho vydíral, zabije; Hank, agent DEA a Walterův švagr, zjistí, že Walt je onen Heisenberg a snaží se ho zatknout, po dlouhém nahánění se spojí s Jessem a snaží se Walta dopadnout, ten si pronajme vrahy, aby ho ochránili, ale když zavede Hanka s Jessem a Gomezem (Hankův kolega) k 80ti milionům dolarů, odvolá je, Hank zatkne Walta, ale vrazi stejně přijedou, zabijí Hanka a Gomeze, vezmou Jesseho jako vězně a Waltovi vezmou 70 milionů a 10 mu nechají, Walt se snaží rychle odstěhovat, mezitím jeho žena Skyler, která mu od čtvrté série pomáhala prát peníze (do té doby nic nevěděla) a její sestra (žena Hanka) řeknou vše jeho synovi, Waltovi Juniorovi, Skyler pak na něj vytáhne nůž, syn zavolá policii, tak rychle uteče a unese svou osmáncti měsíční dceru, kterou však vrátí a nechá si změnit identitu, po čase odejde i se svou idnetitou zpět do Nového Mexika a předá všechny peníze svým bývalým kolegům, aby je dali rodině, pod vyhrůžkou smrti, otráví dodavatelku metylaminu vrahům, kteří vězní Jesseho a chystá pomstu, všechny až na Jesseho postřílí, Jesseho nechá utéct, zjistí, že utomatický samopal postřelil i jeho a tak šel do varny perníku, aby zemřel s tím, co miloval - a to chemií - při této scéně se rozpláče snad každý, opravdu smutné. KONEC SPOILERŮ! Skvělá série, hlavně emotivní finále.(17.2.2018)

Užíval jsem si každou minutu navíc, i když se tím nevyhnutelné ukončení neoddálilo. Jediná výtka, kterou k seriálu mám, je, že se téměř nezměnil. Přinášel sice další a další zvraty a nejednou dokázal změnit můj vztah k (anti)hrdinům, ale způsob vedení postav či vyprávění zůstal stejný a se svým stylem taky něco nového nevymyslel. Zas tak moc mi to ale nevadí, jelikož už na začátku si seriál nastavil vysokou úroveň a jakákoliv výraznější změna by ho mohla poškodit. (Netflix)(22.11.2016)

"All Bad Things Must Come to an End" ... Ukázková demonstrace schéma dokonalého zakončení všech dějových zápletek. Aneb vše špatné končí, a bohužel i ikonické Walterovo vaření Modrého nebe muselo nabrat konce... Tohle nejde popsat, nevím jak - tohle se prostě musí vidět... Peter Jackson jednou o LotRovi prohlásil, že první dva snímky vznikly proto, aby mohl vzniknout skvostný a rekordně oceněný snímek třetí. A toto stvrzení se dá ztotožnit s pátou sérií Breaking Bad - předchozí čtyři série vznikly proto, aby mohla vzniknout série pátá, která je jednoduše legendární, nepřekonatelná, nejvíce dramatická a neuvěřitelně napínavá, a jedná se také o nejlepší finální sérii na poli seriálové tvorby. Pokaždé, když některá z jednotlivých epizod skončí nějakým nečekaným zvratem, ihned máte nutkání vidět tu další... Dění by se mohlo popsat následovně: Walter všechno naplánuje, s postavami si hraje jako na šachovnici, jeho největší zbraní je jeho pouhá bezmezná inteligence, ale záhy jde vše do sraček a plány nefungují tak, jak se zprvu zdály. Jesse je z toho všeho psychicky v prdeli. Skyler už toho má taky dost. Hankovi s Marií jsou postupem času v emočním vypětí... Ano, ano, všechny postavy si prošly velmi těžkou životní zkouškou, ne-li doslovným peklem. Bezchybné herecké výkony nebudu komentovat... Bryan Cranston je legenda, a Aaron Paul je neskutečný talent. Fandové Breaking Bad se 100% shodnou, že 5. série je bezpochyby nejlepší. Doslova hotový nářez, který je jedním velkým kolotočem všemožných emocí. Moje nervy dostaly pořádně zabrat. Takové nevídané zakončení seriálu nečekal nikdo - slova jsou prostě marná... Jako kdyby jste se na začátku řady napjatě nadechli a na konci spokojeně vydechli při výrazu naprostého úžasu, a poté vše pěkně vstřebáváte a kroutíte hlavou nad tím, jak je tento veleskvost nesmírně geniální... Takto má vypadat správné a důstojné zakončení seriálu... A kdo čekal happyend, ten se musel psychicky zhroutit. Simply the best... Nenacházím další slova... nedivím se, že tohle byl nejen cenami nejvíce ověnčený seriál roku 2012/13... We Will Miss You Heisenberg! All Hail the King! ;( Nikdy nezapomeneme! ... Můžu s klidným svědomím prohlásit na plnou hubu, že 5. série BB je to nejlepší, co mohla seriálová tvorba kdy nabídnout. Doopravdy, tohle je to nejlepší, co jsem kdy v historii seriálů viděl. Smekám... PS: Astmatikům jako já doporučuji při sledování tohoto seriálu používat inhalátor, jinak to neudejcháte.(5.12.2016)

Posledná epizóda, kedy to všetko nekompromisne smeruje k smutnému koncu sa zameriava na objasnenie motívov konania dvoch hlavných postáv, ktoré sa v predchádzajúcich epizódach mohli zdať dosť nelogické. Vince Gilligan sa tak majstrovky vyhol osudu mnohých úspešných seriálov, ktoré sa v záverečných epizódach buď zamotali samé do seba, alebo sa ocitli akoby v slepej uličke.(4.8.2018)

Vynikající. Na pomezí geniality. Za sebe jsem v této sérii objevil jen 1 drobnou chybku: Walter se domluví s konkurencí, že ji neodprodá surovinu, ale že jí bude dodávat hotový produkt. Ten pak místo toho lifruje do Česka, přesto ho nestihne žádný trest. S ohledem na to, jak moc to bylo vyladěný, věřím, že pro to existuje zdůvodnění. Je možný, že toho do Evropy směřovala jen malá část a konkurence z druhého konce Států si přesně podle dohody přicházela na svý, ale já jsem tam tuhle informaci nezachytil. Jinak to ale bylo celý famózní, skutečný grande finale rozdělený na 16 částí. Obdivuhodná záležitost. Smekám...(23.10.2017)

• - Spoiler: Během natáčení epizody, v níž Walter (Bryan Cranston) zabije Mikea (Jonathan Banks), nosil celý štáb černou pásku na ruce, aby „oslavili“ poslední epizodu jeho představitele Jonathana Bankse. [Zdroj: axn.sk] (peta.m.marek)

• - Pozadie pre plagát 5. sezóny je miesto, ktoré našlo využitie už vo viacerých filmoch, vrátane: Avengers (2012), Terminator: Salvation (2009), Thor (2011) a Na život a na smrť (2013). (WalterIK7)

• - Když se Walt ve finální epizodě vrací autem do Nového Mexika, poslouchá píseň „El Paso“ od Martyho Robbinse. V té se zpívá o muži, který se vrací do města, kde je hledaným zločincem, aby našel svou milovanou ženu. Ta se jmenuje Felina – a právě tak je pojmenována i daná epizoda. [Zdroj: axn.sk] (peta.m.marek)