Perníkový táta - Série 5

(série)
USA, (2012–2013), 12 h 56 min (Minutáž: 43–55 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jesse Plemons, Laura Fraser, Jonathan Banks, Steven Michael Quezada (více)

Epizody(16)

V poslední řadě už Walt nemusí roli drsného mafiána jen předstírat – morální úpadek ho přivádí až na vrchol drogového impéria, kde riskuje všechno a všechny. (Netflix)

mm13

Dopozerať 5. sériu na druhýkrát bola maximálna tortúra! Divák už vie, čo sa blíži, ako to dopadne a ďaleko ostrejšie vníma fakt, že je za všetkým tým nešťastím iba a len jeden človek - Walter "Heisenberg" Wright, hajzel rozmerov, že by ste radšej olízali čertovu riť, než jemu ruku podali. Lepšie ako Mike mu nenaložím, tak už len uvediem, že absolútne nechápem averziu časti publika voči ženským postavám. Marie je trúba (no a čo?), ale Sky... tá je spolu s nešťastníkom Jessiem asi najväčšou obeťou (pozvoľného!) vývoja udalostí a ja si nedokážem predstaviť, ktorá žena (a matka!) by v jej pozícii dokázala čokoľvek riešiť lepšie, než sa snažila ona... lenže tu sa jej skôr nadáva, že je krava, že do toho nešla naplno?! Nuž, pán Gilligan, výsledok vašej práce obnažil netušené nie len vo vašich seriálových postavách, ale aj v divákovi samotnom... Smutné. Ale brilantné. Vskutku brilantné! ()

JitkaCardova

So the creators broke bad too. ***A slovo "executive" ve spojení executive producer dostalo úplně nový význam. *** Čtvrtá série mi dlouho připadala nejlepší, pro to jemnění rozvíjení i snímání, a jak se v ní konečně zhodnotila investice do tří předchozích. *** Pátá znatelně zvukově i vizuálně zhrubla, i co do budování narativu, ale vlastně ten podlomený formát k takovému neslavnému finále sedí, a pro to dosahování nových a nových kruhů zla, jež se jako ty na vodní hladině budou šířit už napořád, se ta pátá, dobře podepřená, zaryla studeným hrotem přímo do srdce. *~ ()

DJ_bart

"All bad things must come to an end." aneb nejlepší a nejdojemnější rozlučka v seriálových dějinách. Dosud nepřekonaný Král králů, seriál seriálů a gamechanger televizní tvorby. Absolutní klimax celého seriálu a zároveň nemilosrdnej emocionální kolotoč, který vás nenechá byť na okamžik popadnout dech. 6* je málo. Smekám a určitě nevytahuji čistonosoplenu, abych se vyfrkal a zbavil zármutku, zcela naposled. Nikdy nezapomenem! 💔..... VRCHOL QUALITY TV. ()

Anderton

Piata séria je, asi, najlepšia. Ono to bude možno tým, že tvorcovia mali toho dosť premysleného dopredu, respektíve že pôvodná myšlienka bola tak silná, že to proste pri poriadnom nasadení za laptopom muselo stále viac a viac gradovať. Nemáme tu síce týpka ako Tuco alebo Gus, a tá jedná ženská ich nenahradila, ale máme tu Hanka ako antagonistu a jednu novú partičku grázlov a to myslím dokonale stačilo k tomu, aby bolo dostatočné množstvo zábavy v každej jednej scéne celej série. ()

Chrustyn

Emocionálně nejnabusenejsi díl, který perfektně zakončuje Waltovu drogovou pouť. I přes některé slabší díly, důstojné zakončení, jednoho z nejlepších seriálů vůbec. ()

ScarPoul

Posledná séria je vo svojej sile nepredvídateľná, vysvetľujúca, smutná a zároveň po akčnej a emočnej stránke veľmi vyspelá. Nové postavy v priamom strete s tými starými hrajú možno nebezpečnejšiu hru ako si myslia. Obidve ústredné postavy aj Jesse aj Walt sú v tomto prípade rovnocenné a je rovnako ako v štvrtej sérií zábavné sledovať ako sa snažia - každá jedna a po svojom - prispôsobiť novým okolnostiam. Seriál je to výborný. Skvelý scenár a postavy aj akýsi morálny rozpad, ktorý zamrzí, pretože všetky postavy máme akosi radi - možno až na ženské osadenstvo. Najsilnejšia je séria v momentoch kedy postavy nehovoria veci čo by chceli a mali, ale divák tým nevypovedaným slovám rozumie. Divák totiž chápal motiváciam všetkých zúčastnených viac ako jednotlivé postavy. Preto je koniec taký smutný. A zároveň pôsobí reálne. 5 séria - 100% ()

BrooksW.Here

"Mr. White... he's a devil. He is... smarter than you. He is luckier than you. Whatever you think is supposed to happen, I'm telling you that the exact opposite is gonna happen!" Nemám slov, piata séria BREAKING BAD je neskutočné, nadupané, prešpekulované a dokonalé finále celého seriálu, ktorému nemôže absolútne nič konkurovať. Každý detail v piatej sérii je do bodky premyslený, v úplnom závere začne úplne všetko dávať zmysel a každá jedna vec sa pospája. Naozaj neviem, čo si mám myslieť, neviem, či sa mám hnevať, byť smutný, alebo či sa mám radovať z toho, že som tento seriál už dopozeral, pretože som si na viac ako sto percent istý, že mi bude veľmi chýbať... Piata séria začína veľmi dobre a svižne, som rád, že ani na chvíľu nespustila nohu z plynu, čím ďalej tým viac na rýchlosti a atmosfére iba pridávala – či už pri "SAY MY NAME", alebo pri Hankovom nájdení pravdy o Waltovi, no aj pri záverečnej "vyjednávačke", to je jedno, ale hlavné je to, že toto som od seriálu očakával už úplne od začiatku a konečne sa to aj dostavilo. Nemyslím si, že som niekedy v rámci seriálovej tvorby videl nejakú lepšiu sériu, ako bola táto... Už v prvej epizóde sa všetko začína rozbiehať a to hlavne vďaka triku s magnetmi, ktorý mi prišiel nadmieru originálny. Potom sa v troch častiach tempo na chvíľu zmiernilo, ale v piatej epizóde tvorcovia zošliapli plyn až k podlahe a naservírovali nám prvotriednu akciu, ktorou mám na mysli vlakovú lúpež, počas ktorej som sa skoro (s prepáčením) posral od napätia. V siedmej časti som mal konečne možnosť pozrieť si scénu, ktorej som sa nemohol dočkať už od začiatku sledovania seriálu a v epizóde č. 8 ma v posledných tridsiatich sekundách totálne zamrazilo, klobúk dole, myslím, že to bolo hlavným cieľom tej scény 🤔. Pekne prituhovať začína od deviatej až po trinástu časť, kde tvorcovia opäť stavili na záverečný cliffhanger, čo bol ten najlepší krok, aký mohli spraviť. Štrnásta epizóda s (podľa mňa veľmi poetickým) názvom Ozymandias bola pre mňa tým najlepším, čo som mal možnosť v celom BREAKING BAD, a vlastne aj v rámci všetkých seriálov vidieť, nemohol som sa ubrániť slzám v očiam (neplakal som, iba som mal sklenené oči, pozor na to, to je veľký rozdiel 😉). Pätnásta časť mala jemne depresívny nádych, myslím si, že hlavne preto, že seriál sa už blíži ku koncu a je to naozaj poriadne cítiť. No, a finálna, šestnásta epizóda predstavovala záver, ktorý nemohol byť lepší, všetko do seba zapadlo ako kúsky jednej veľkej skladačky... Pokúsim sa to zhrnúť, piata séria BREAKING BAD je a vždy bude jednou z najlepších vecí, ktoré môže človek v rámci seriálovej tvorby vidieť. Pre každého mám jedno VEĽKÉ odporúčanie: Vyhýbajte sa všetkým spoilerom súvisiacim s týmto "majstrštykom", ja som na to doplatil 😕. Nemám, čo viac by som k tomu dodal, toto je jednoducho MASTERPIECE, ktorému nemôžem dať iné hodnotenie, ako 10/10, ak by to bolo možné, tak dám aj 20. Pán Gilligan, vďaka, bola to jazda... "I did it for me... I liked it... I was good at it... I was alive." () (méně) (více)

malylada

Počátek série kolem mě nechával ledově klidným a ta část, zaměřená na rozjetí nezávislého businessu nebyla z těch nejlepších, co seriál nabízí. Postava Jesseho už se vyčerpala a byla spíše rušivým elementem. Nicméně pasáž, kdy dochází k destrukci rodinných vazeb, pád na úplné dno hrdiny a samotné finále je absolutní špička. Stává se, že finálové série jsou slabší, mnohdy diváka neuspokojí, ale u Perníkového táty to neplatí a naopak se stává tou nejlepší pasáží. Kdo čekal happy end, bude velmi překvapen.......9/10 ()

Bordoshut

Recenze na seriál Breaking bad (Perníkový táta): Bez výčitek svědomí můžu říct, že je to jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. Vince Gilligan je famózní myslitel. Je neuvěřitelné sledovat, jak se postavy postupně vyvíjejí, jsou ochotny zacházet dál a dál, posouvat svůj morální limit a pak najednou, člověk ani nepostřehne, kde k tomu došlo, už žádné skrupule nemají. Tento přerod se sice netýká všech postav, ale je to hlavní téma seriálu, které ho jakýmsi způsobem celý prostupuje. Každá postava si v průběhu 5 sérií plných násilí, boje o přežití, nekompromisních voleb menšího zla a falešných ospravedlnění musí přijít na to, kde leží její vlastní hranice, kterou není ochotna překročit. Je to zabití nevinného dítěte? Je to úmrtí blízké osoby v důsledku vlastního přičinění? A je to vůbec něco? Všechny postavy mají společné to, že do drogového byznysu vstoupily kvůli penězům. Je jedno, na co ty peníze byly, jestli do vlastní kapsy, pro potomka, na léčbu rakoviny anebo na nákup dalších drog. Peníze pro ně představovaly určitou naději na vykoupení, lepší život, ovšem ani si neuvědomily, že v moment, kdy do tohoto kolotoče vstoupily, se o tu naději sami připravily. Později se také řeší, jestli tu vážně jde jen o peníze. Samozřejmě, ten, kdo jich ještě nemá dost, tomu o ně jde. Ale co když jich už máte dost? Ne každý je schopen tento byznys opustit, hra je to návyková víc než automaty a ne nadarmo se říká: "Cesta je cíl." Přesně o tu cestu tady jde. A je ztvárněna dokonale. Opakoval bych se kdybych velebil Vince Gilligana, ale nenechám si ujít příležitost pochválit casting. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě jediná postava, jediný herec, který by hrál špatně. BrBa nemá, alespoň co se postav týče, jediný slabý článek. A to i včetně vzhledu, vlastně je to celé tak perfektní, že mám pocit, že vzhled postavy sám utváří, propůjčuje jim určitý charakter, který pak skvěle souzní i s jejich činy (viz např. změny účesů Walta a Jesseho). Zaznamenal jsem tu v komentářích mnoho kritiky k ženským představitelkám a stále dost dobře nechápu proč. Skyler, že do to nešla víc po hlavě? Je to účetní s pevným morálním kodexem a citem pro rodinu. To vysvětluje její vzhled i chování. Marie? Ano, má své problémy, viz kleptománie, které se mohou zdát jako slepou odbočkou v příběhu, ale ve skutečnosti jsou spíše odrazem jejího charakteru a toho, jak se zrovna cítí, v jejím chování se v určitých částech seriálu velmi efektně reflektuje Hankovo rozpoložení, který ho většinou tolik nedává znát i nálada celého seriálu v danou chvíli. Je to prostě jen obyčejný člověk dělající vcelku obyčejné věci, který dodává seriálu na důvěryhodnosti. Působilo by nedůvěryhodně kdyby tam byl každý zločinec, génius nebo polda. Lydia? Je trochu prchlivá a přehnaně obezřetná, bojí se lapení, ovšem to je jen dobře, také má o mnoho větší IQ než muži, s nimiž běžně operuje a navíc, světe div se, je to ženo. Klidně mě nařkněte z sexismu, ale prodávání methaphetaminu je podle mě spíše mužská činnost. Hold cílem nebylo dosadit do jejich rolí nejvíce přitažlivé ženy světa a jejich úděl byl přesně takový, jaký by byl i ve skutečnosti. Teď k hudbě. Asi je zbytečné vůbec zmiňovat výběr hudby – jako by to bylo možné, aby takový masterpiece v tomto pohořel – ale přesto si to neodpustím: ty songy tak skvěle doplní celkový obraz. Vemte si například tu úplně poslední, měl jsem při ní podobný feeling jako při té, co spustila na konci Gran Torina, a já ten film miluju. V neposlední řadě bych rád vyzdvihl i vedlejší postavy jako je Mike, Gustavo Fring, Jane a samozřejmě Todd. Žádná z nich není plochá a každá je svým způsobem fascinující. Jak již bylo řečeno: vrchol televizní produkce. Rozhodně si nenechám ujít přímé pokračování v podobě filmu El camino. Existuje i prequelový seriál Better Call Saul, který je podle toho, co jsem slyšel srovnatelných kvalit. Jen takový malý tip. Nakonec si zaslouží obrovskou pochvalu užití vědy v seriálu. Ano, seriál o výrobě methaphetaminu může mít i naučnou funkci v podobě popularizace vědy a chemie. Trochu paradox, ale je to tak. I já mám po jeho zhlédnutí chuť si zalézt někam do laboratoře a začít vařit. :-) () (méně) (více)

OG_Swifty

Tak uz jsem konecne serial dokoukal, pata 'sebedestruktivni' sezona zacala hodne prapodivne s Waltem opet zachazejic az moc daleko, ale pak se to stocilo k happy endu, ktery samozrejme nemohl trvat vecne. Finale jsem vicemene cekal tak, jak se odehralo - jen ty Andrey mi bylo ve finale lito (na rozdil od Jane, kterou jsem rad nemel). All in all super serial. ()

joker.george

Užíval jsem si každou minutu navíc, i když se tím nevyhnutelné ukončení neoddálilo. Jediná výtka, kterou k seriálu mám, je, že se téměř nezměnil. Přinášel sice další a další zvraty a nejednou dokázal změnit můj vztah k (anti)hrdinům, ale způsob vedení postav či vyprávění zůstal stejný a se svým stylem taky něco nového nevymyslel. Zas tak moc mi to ale nevadí, jelikož už na začátku si seriál nastavil vysokou úroveň a jakákoliv výraznější změna by ho mohla poškodit. (Netflix) ()

FrankSusta

Již popáté mi bylo dokázáno, že average učitelé co vařej krystal blue meth nejsou jen v Ohiu ale i v Novém Mexiku- odpusťte mi tenhle debilní vtip. Již popáté - nebo-li pátou sérií - mi bylo opět dokázáno, že Breaking Bad není jen televizní zábavou, ale velkolepým majstrštykem. Vince Gilligan předvedl neuvěřitelnou práci a za jeho umění znázorněné tímto počinem, který je víc než-li seriál, si skutečně zaslouží potlesk (teda, já tleskat nebudu, protože by se všichni ptali, co krucinál blbnu, ale chápete jak to myslím). Ale bohužel musím říct, že pátá série mi přišla v jistých aspektech nucená a natahovaná. Samotných šestnáct dílů mi přišlo jako úlet od klasických třinácti. Ale tvůrci naštěstí i tak dokázali jako Ježíšek nadělit milé překvapení, které však milostí a přirovnáním k Ježíškovi končí dalším bodem, který však coby filmovému celku absolutně nevadí. Pátá série je extrémně depresivní. Předešlé série by se daly nazvat pohádkou. Je zajímavé, že zprávy o rakovině jsou milejší než tolikrát filmařsky rozebírané téma rodiny. Tvůrci to dokázali dokonale. Každé postavě dali historii, motivaci, herce... když to nakonec rozebrali a zahnali do až drastických mezí, srdce fakt ve mě bušilo, jak... jak... jako já nevím co, aby to bylo slušné. Asi jako Rocky do náhodnýho afroameričana nebo rusáka. Do toho všeho věčně nasraná depresema posedlá Skyler napětí jen nahušťuje.  Týýýý jo, fakt nevím co říct. byla to ďábelská emocionální jízda, jsem rád, že jsem jí mohl být aspoň přes obrazovku součástí. ()

Deyw

tohle je totalni masakr..rozklad lidsky duse.....ty kravo..to je silny jako kreten...postav je mi az lito.. s jessiem sem zaplakal..... “I was alive.” TOP sezona/finale serialu vsech dob. ()

Lachtaan

Jeden z nejhustěji a nejpoutavěji vykonstruovaných seriálů v celé historii televize dospěl do svého konce a celá druhá polovina poslední sezóny je jeden nezastavitelný kolotoč emotivních událostí, na jejichž konci nelze vidět nic dobrého. Takovýhle dějový spád nedokážou snad nabídnout ani nejoceňovanější filmové kousky. Díl s názvem Ozymandias, který je považován za nejlepší seriálovou epizodu všech dob, je silný a nikdy na něj nezapomenu, musím ale zdůraznit, že jsem od něj přeci jen čekal něco víc. Události po něm Perníkovému tátovi ovšem opět zaručily umístění v mé seriálové TOP desítce. [viděno na Netflixu] ()

BROKEN_

FUCKING MASTERPIECE! Finále jaké nemá období. Breaking Bad skončilo NEJLEPŠÍM možným způsobem. Tady nemá cenu nic psát. Zkrátka se jedná o vrchol seriálové tvorby. SMEKÁM. : O ()

Jaro.Krafcik

Posledná séria paradoxne najlepšia, aj keď mala dosť slabší rozbeh. Rozlúčka s hlavnými postavami bola fajn. Som zvedavy na seriál Better call Saul, možno ma chytí, lebo pernikový tatko bol celkovo dosť nadhodnotený seriál, ale slušný priemer. Záver to má ale za štyri, síce tých 16 epizód bolo dosť, no fanúšikovia si ich zaslúžili. 4* ()