Perníkový táta (TV seriál)

Breaking Bad

Perníkový tatko

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008–2013, 49 h 14 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Steven Michael Quezada, Raymond Cruz, Max Arciniega, Tess Harper, Jessica Hecht, Danny Trejo, Sam McMurray, Grizelda Quintana, Adam Godley, Seri DeYoung, Dale Dickey, Louis Herthum, Loren Haynes, Lora Martinez-Cunningham, Nate Mooney, Caleb Landry Jones, Maurice Compte, Blake Berris, Frederic Doss, Carmen Serano, Matthew Page, Juliet Lopez, Steven Bauer, Carl Savering, Drew Waters, Kyle Bornheimer, Paul J. Porter, Damon Herriman, Jolene Purdy, Julia Minesci, Keith Jardine, Matt Jones, Michael Bofshever, Charles Baker, Marius Stan, Ray Campbell, Jeremy Howard, David Ury, James Martinez, Kevin Wiggins, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Tom Kiesche, Cesar Garcia, Dennis Keiffer, Carrie Anne Fleming, Myra Turley, Aaron Hill, Franc Ross, Jacob O'Brien Mulliken, Judith Rane, Kristen Loree, Edward A. Duran, Mark Vasconcellos, William Sterchi, Michael Bryan French, Richard Barela, Debrianna Mansini, Stoney Westmoreland, Michelle MacLaren, David House, Ryan Lee, Mark Margolis, Nigel Gibbs, Harry Groener, Michael Shamus Wiles, Todd Terry, Krysten Ritter, Christopher Cousins, Bob Odenkirk, DJ Qualls, John Koyama, Rodney Rush, Larry Hankin, David Costabile, Giancarlo Esposito, Jeremiah Bitsui, John de Lancie, Mike Seal, Jonathan Banks, Jere Burns, Luis Moncada, Daniel Moncada, Angelo Martinez, Dean Norris (a.z.), Jesse Plemons, Laura Fraser, Lavell Crawford, Emily Rios, Tina Parker, Ian Posada, Michael Bowen, Kevin Rankin, Patrick Sane, Bill Burr, Kaija Bales, Tait Fletcher, Matt Metzler, Morse Bicknell, Julie Dretzin, Jesus Payan Jr., Louis Ferreira, Mike Batayeh, Javier Grajeda, Gonzalo Menendez, Chris Freihofer, Ashley Kajiki, Mary Sue Evans, Jason Douglas, Antonio Leyba, Christopher Dempsey, Jim Beaver, Dan Desmond, JB Blanc, James Ning, Russ Dillen, Jonathan Ragsdale, Sam Webb, Catherine Haun, Virginia Montero, Eric Steinig, Pedro García, Phil Duran, Miguel Martinez, Lou Pimber, Joe Nemmers, Monique Candelaria, Beth Bailey, Pierre Barrera, Anna Felix, Marc Mouchet, Benjamin Petry, Isaac Kappy, Gregory Chase, Shauna McLean, Carlo Rota, Rob Brownstein, Norbert Weisser, Mark Harelik, Christopher King, Jason Byrd, Jeff Fenter, Jennifer Hasty, Marcus M. Mauldin, Cyd Schulte, Carole Gutierrez, Bill Allen, Jon Kristian Moore, Vic Browder, J.D. Garfield, Tony Whitecrow, Shannon McCormick, Rutherford Cravens, Melissa McCurley, Jamie McShane, Wolf Muser, Bruce McKenzie, Mike Miller, Vivian Nesbitt, Cocoa Brown, John Lawlor, Carrington Vilmont, Myk Watford, Rio Alexander, Drew Pollock, Jason E. Hill, Fran Martone, Guy Wilson, Saginaw Grant, Brennan Brown, Hank Rogerson, Chad Brummett, Robert Forster, Kristin Hansen, Steve Stafford, Martin Palmer, Noah Segan, Tish Rayburn-Miller, Manny Rey, Cynthia Ruffin, Robin Dearden, Michael Showers, J. Michael Oliva, Tank Jones, Rafael Herrera, Dave Colon, Kat Sawyer, Ben Bray, Steve Corona, Fernando Escandon, Ralph Alderman, Keith Meriweather, Stephen Eiland, Mark Hanson, Billy Lockwood, Eric Price, Lawrence Varnado, Jesus Mayorga, Toby Holguin, Amanda Fresquez, Mark Sivertsen, Delana Michaels, Jack Burning, Norma Maldonado, T.C. Warner, Daniel D. Halleck, Chris Ranney, Eddie Perez, Ryan Begay, Wayne Dehart, Richard Christie, Ramsey Williams, Frank Bond, Kathy Rose Center, Steve Cormier, James Espinoza, Mario Moreno, Sarah Minnich, Michael Sheets, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Maria Bethke, Alex Knight, Craig Nigh, Mike Ostroski, Ashleigh Banfield, Ken Thomas, Kevin Owen McDonald, Charlie Rose, Karen M. Hudson, Andrea Good, Rodger Larance, Lawrence Gilligan, Jamie Haqqani, Tavia Schwartz, Sergio Kato, Cliff Gravel, Clark Sanchez, Tina Borek, Z. Ray Wakeman, David T. Quan, Angela Blake, Erik Beacham, Ricardo Andres, Marco Morales, Anthony Molinari, Anthony Martins, Tenaya Torres, J.T. Richardson, Michael E. Stogner, Taber Cross, Rick Anglada, Jyl Murray, Moira Walley-Beckett, Taylor Dearden

Komentáře uživatele Anderton k tomuto TV seriálu

Breaking Bad považujem za celkom slušne drsnú kritiku celého amerického spoločenského systému. Áno, ani to Mexiko nevychádza z toho všetkého ako raj na zemi, ale nástup globálnej ekonomickej krízy, neskoršie zdravotnícke reformy a všetko okolo len nahráva šikovným ľuďom ako Walt vyťažiť z nedostatkov systému maximum pre rodinu, čiže pre tých, pre ktorých nedokáže dostatok urobiť štát. Tak a teraz konkrétnejšie...forma a obsah v tomto seriáli dokonale splývajú, tvorcovia vedia, že súčasným divákom nestačí konvenčný spôsob snímania alebo strihu a takto obsahovo odvážny seriál musí ísť v tomto smere do maxima. Ale čo je najdôležitejšie, nikto si tu z nás nerobil srandu, všetko je premyslené do posledného detailu, čo sa začne to sa aj dokončí, tvorcovia sú proste ako Walt, možno ho písali na svoj obraz. Len mu teda pridali do vienka nejaké to ambivalentno...(9.3.2018)

Podľa ohlasov som čakal skutočne veľa a nakoniec som to aj dostal. V podstate nemám žiadne výhrady, len som sa asi ešte dostatočne neaklimatizoval na to, aby som mohol dať plný počet. Pričom násobilka opäť nefunguje, 6x80% + 1x100% sú zhruba celkových 90%. Seriál ale graduje výborne, udržiava si vyvážený pomer medzi osobným a profesným životom, pričom tieto dve sféry tu sú dosť na seba naviazané.(15.2.2018)

Tak zatiaľ nie je príliš čo hodnotiť, tvorcovia nám už ale v prvých desiatkách minút dali pocítiť, kde bude, ako hovoria slovenskí športoví komentátori, ich sila. Proste že sa s ničím nebudú nikdy srať. Keďže sa k seriálu dostávam až po dlhom čase od uvedenia a sprevádza ho taká povesť aká ho sprevádza, tak sa asi vážne niet čo obávať nejakých neskorších sklamaní z potenciálu, ktorý nám ukázal prvý diel.(14.2.2018)

Áno, väčšina divákov sa pri druhom diely pristihne pritom, že nedávali kedysi dávno či nedávno pozor na hodinách chémie a návody v Pulp fiction na zbavenie sa mŕtvoly nie sú práve najpraktickejšie, veď človek nikdy nevie, čo ho čaká...čierny humor funguje stopercentne, len mi trochu všetci zúčastnení prišli tak trochu (mo)mentálne mimo logického myslenia. Ale to už pri podobných situáciách tak býva...(14.2.2018)

Táto časť by sa kľudne mohla volať Štokholmský syndróm, ale tvorcovia sú menej spoileroidní ako ja. V postate seriál pokračuje v nastavenom trende a najväčší problém, nastolený na začiatku, je konečne, aspoň z môjho pohľadu, vyriešený a môžeme sa tešiť na ďalšie dejové línie. Z tohto hľadiska ma do budúcnosti bude zaujímať, ako dlho sa budú riešiť jednotlivé čiastkové zápletky.(15.2.2018)

Niekto to bude vnímať ako zastavenie na mieste oproti dejom nabúchaným trom prvým dielom, ale práve táto civilnosť a absencia cool čiernohumorných scénok (nič proti nim) ukazujú, že Breaking bad je výborne premyslený na všetkých svojich úrovniach. Mňa tak Muž s rakovinou po relatívnej uzavretosti akéhosi naratívneho celku, skladajúceho sa práve z prvých troch dielov, potešil.(15.2.2018)

Liečiť sa či neliečiť, to je otázka tohto dielu. Málo divácky atraktívne a príliš tuctové? No ono sa ten Walt ale musí nejako rozhodnúť. Odpovedi sa na konci dočkáte. Aj toho, čo bude nasledovať.(15.2.2018)

Holá hlava, Tuco a ortuť tomu dodali tie pravé gule, ktoré možno postrádali odporcovia predchádzajúcich dvoch epizód.(15.2.2018)

Je tu všetko, čo sme chceli vidieť a možno aj niečo navyše. Len to nemá tú gradáciu, ako epizóda č.6. Som rád, že ak tvorcovia niečo na prvý pohľad bezvýznamné zobrazia v seriáli, tak sa k tomu neskôr vrátia a dodajú celej situácii nový význam. Viď kradnutie švagrinej. Mne to dáva len jediný výsledok a to ten, že tu nie sú žiadne scény zbytočné, že tento seriál nemá vatu. Dúfam, že sa mi to bude potvrdzovať aj naďalej.(15.2.2018)

Viac dielov ohodnotených menším ako plným počtom, napriek tomu a možno aj práve preto je celá séria takmer stopercentná. Od tej prvej scenáristi aj herci prešli značným vývojom a držia opraty seriálu viac v rukách. Stále tu nehraje vždy logika čistú hru, Skylar nenapadne napríklad zavolať Waltovi, či došiel v poriadku k matke atp., čiže nemôžem povedať, že sa tu všetko drží v uveriteľných vodách skutočného života, ale máme tu aj chlapíka z ľudu v netradičnej situácii, takže to zase až tak nevadí. Každopádne veľké očakávania od tretej série sú úplne na mieste.(21.2.2018)

Po prvej epizóde mám pocit, že výborná prvá séria je iba takým chutným predjedlom pred tým, čo nás čaká. Nechcem to ale zbytočne zakríknuť. Ubudlo možno trochu toho cool humoru a začína to vážnieť, ale to tiež môže byť iba dočasný jav. Každopádne kto si po 737 do piatich minút nepustí s napätím ďalšiu časť, tomu seriál nesadol a mal by to vzdať.(15.2.2018)

Kto by povedal, že si niektorý z dielov o päťdesiatnikovi umierajúcemu na raka a vyrábajúcemu drogy ukradne pre seba nehybný a nemý dedo na vozíčku. Napätie vyšpikované do maxima od začiatku do konca s niekoľkými nečakanými dejovými zvratmi.(15.2.2018)

Mierne vydýchnutie oproti zbesilému štartu, ale pre udržanie nejakého rytmu série to asi bola nevyhnutnosť. Stále však dejovo nabúchanejšie, ako "udržovacie" diely série prvej. Čakal som uzatvorenie týchto problémov v Mexiku, ale sme zase v starých dobrých, bezpečných štátoch. Haha...(16.2.2018)

Na dne sa radí k tej polovici častí seriálu, ktorá sa zaoberá viac osobným životom protagonistov a je tak viac psychologická, ako dramatická, či dejová. Pre niekoho sú práve toto vrcholy seriálu, pre druhého tie slabšie. Ale oba typy by bez seba existovať nemohli. Slabší rozjazd dielu ale vynahradí jeho druhá polovica, kedy sú už vážne všetci úplne na dne a začnú sa aj podľa toho chovať. Rupnú im totiž nervy...(16.2.2018)

V atmosfére a štýle predchádzajúcich dvoch dielov, myslené v dobrom aj v tom horšom. Ale tie pozitíva stále prevládajú a veci sa posúvajú vpred.(16.2.2018)

Názov seriálu možno práve v tejto epizóde dostáva tie skutočné kontúry, pričom všetko je stále podávané po menších dávkach, aby jedno fuck you pôsobilo ako facka nielen tomu, komu je v seriáli adresovaná, ale aj smerom k divákom. Pritom to stále Walt myslí dobre, že...len kde je tá skurvená hranica? No v doupěti feťákov opäť dostáva solídny priestor čierny humor, čo sa vôbec nevylučuje s tým, že nás bude poriadne mraziť a čaká nás aj nejaká tá morálna bodka.(16.2.2018)

Komu v tomto seriáli chýbal morský ježko, korytnačka a Danny Trejo (a je to ešte všelijako vynaliezavo skombinované) tak sa konečne dočkal.(16.2.2018)

Možno najlepšie napísaný diel doterajšej histórie seriálu. Nesmierne vtipný a zároveň veľmi chytrý. Ako samotný Saul. V ôsmom dieli tak tvorcovia prišli s niečím novým a nečakaným, komu by teda napríklad doterajší vývin prišiel tak nejako predvídateľný. Ako keby to nerežíroval McDonough, ale niekto z bratov McDonaghových.(16.2.2018)

Prečo tí dvaja idioti z púšte nezavolali radšej Saulovi?(18.2.2018)

Jedna z tých slabších epizód, ale kvôli dvom momentom, totiž úvodu a záveru, nemôžem dať nižšie hodnotenie. Ono aj to kutilstvo Walta má svoje čaro, trable s frajerkou ale sú už tak trochu zbytočná vata a vyplňovanie stopáže, najmä ak sa na konci všetko vyrieši. Chcelo by to už ale opäť poriadnu konfrontáciu s nejakým protívníkom a záverečná scéna niečo podobné sľubuje. Taký menší vietor pred búrkou.(21.2.2018)

Už som došiel na to, čo mi v tomto seriáli chýbalo ku šťastiu....biznys vedený v reštaurácii rýchleho občerstvenia. Niežeby nebola táto epizóda skvelá sama o sebe, ale dáva tušiť, že nás čaká skutočne veľké finále. Záverečná desaťminútovka vás našponuje na maximum. Pozrieť si ďalší diel tesne po Medzi nebom a zemou je nevyhnutnosťou, ak nechcete dobrovoľne zošalieť.(21.2.2018)

No to ma poser, človek si myslí, že vie, o čom sa bude točiť dej tesne pred finále série a tvorcovia to odbijú ako jasnú vec a prídu s niečím iným, neočakávaným a snáď ešte lepším, ako si divák myslí, že to môže byť. Cítiť, že tu už ide skutočne do tuhého a od smrti jedného z dílerov v tejto sérii už fakt ani nemá zmysel sa hrať na čiernu komédiu, tu už si s drámou bohate vystačíme. Čím zase nevylučujem, že nás nejaký ten humor a ľahšie epizódy nemôžu v budúcnosti tiež čakať.(21.2.2018)

Očakával som, a dva tri posledné diely mi v tom našepkávali, niečo iné od vyvrcholenia série. Ale nie že by som nebol veľmi spokojný, len nie som výsostne nadšený. Akoby sa do hry dostávali kolá osudu, alebo božie mlyny, čo sa trochu prieči s tým, čo sme videli doposiaľ, ale možno to len chce trochu času, aby sa tento netradičný záver uložil viac v hlave.(21.2.2018)

Opäť platí, že väčšina epizód sa síce nedostala u mňa na plný počet, ale asi práve vďaka prísnemu, až chirurgicky presnému uržiavaniu vyváženého tempa a rytmu je to ako celok takmer dokonalé. Takmer preto, že vrchol sú tri epizódy niekde uprostred, potom sa zase trochu zvoľní, aby sa zase ku koncu pritvrdilo. Na humor tu už máme výhradne len Saula a funguje to perfektne. Ostatným postavám už do smiechu nemá byť prečo.(25.2.2018)

Trochu voľnejší rozjazd ako minule, pričom Walt to zase zabíja viacerými hláškami, aj keď on to vlastne všetko myslí vážne chudák, len nám to pripadá vtipné...(21.2.2018)

Zvuk zvončeka opäť veľké veci sľubuje...dokonca väčšie ako pizza na streche...(22.2.2018)

Úvodné série si držia stále vysokú úroveň, ale v podstate sa medzi sebou zatiaľ skoro vôbec nelíšia a striedajú sa tu stále tie isté prostredia. Má to samozrejme svoju logiku, len najmä v tej predošlej sérii to vyzeralo trochu variabilnejšie. Pokiaľ to ale slúži kvalitne napísanému postupnému vývoju všetkých dejových línií smerom k cieľu, tak nech je to tak kľudne aj celú tretiu sériu.(22.2.2018)

Tak toto je už čisto udržovací diel, či skôr medzidiel, kedy ma osobné problémy Walta a Skylera už tak nejak prestávajú baviť, ale uvidíme, čo nakoniec z tohoto nevšedného spolubývania vznikne. Naopak rozbieha sa zase byznis, čo je veľmi dobrá správa, ale v tejto časti len tak veľmi zľahka. Vo svetle tretej série bude mať aj Zelené svetlo určite svoje pevné miesto.(22.2.2018)

Skutočne výborne napísaná epizóda, v každej dejovej línii sa veci dajú skutočne do pohybu a sledujeme aj nie zrovna predvídateľné zvraty. O to viac je teraz radosť sledovať stále veľmi, čo do atmosféry a udalostí, konzistentnú sériu. No a Gus a jeho distingvovanosť, to je niečo z úplne iného súdka ako Tuco, ale možno je vďaka tomu ešte o to je mrazivejší.(22.2.2018)

Viac sa to už našponovať nedalo, presne vďaka takýmto dielom je BB taký fenomén. Najlepšia epizóda doposiaľ a keďže je tu seriál presne v polovici, tak sa možno dočkáme ešte luxusnejších. Klobúk dole.(22.2.2018)

Začnem miernou kritikou. Uveriteľnosť viacerých situácií nepatrí medzi najsilnejšie stránky seriálu, návštevy Jesseho v nemocnici vážne nepatria medzi najrozumnejšie Waltove rozhodnutia. To ho nenapadne, že môže byť niekde na okolí Hank? A prečo DEA nenechala v nemocnici svpjho človeka? Lenže tieto výčitky sú potom zmätené zo stola dialógmi a vývojom deja v nasledujúcich minútach. Ako sa stalo aj vo One minute. Spoločne s predchádzajúcimi voma epizódami možno doterajší vrchol celého seriálu, behriem ich ako takú menšiu trilógiu, kedy sa séria dostala do plných obrátok.(23.2.2018)

Je pochopiteľné, že po troch dejom, akciou a zvratmi nabúchaných troch epizódach musí prísť mierne zvolnenie. Na to nám poslúži prostredie nemocnice a nervy nám píli najmä Skylerina sestra. Lenže na druhú stranu už zo skúseností vieme, že nás každá časť vždy má čím prekvapiť a posledných desať minút sa opäť veci poriadnym spôsobom zamotajú a dej výborne graduje.(23.2.2018)

Jedna z najslabších epizód doposiaľ, ale je cítiť, že tu je aj tak všetko na svojom presnom mieste. Ale je to zase jeden z tých "medzidielov", kde sa rozdávajú karty pre ďalšiu hru. Tentokrát toto prirovnanie nie je až tak metaforické, ale ako sa to vezme...Skyler si vybrala svoju možno zatiaľ najsilnejšiu chvíľku, rozhodne vás tu poteší viacej, ako pri jej niektorých nechápavých pohľadoch a výlevoch zlosti. Hore zaokrúhľujem kvôli adekvátnemu názvu epizódy.(23.2.2018)

https://www.youtube.com/watch?v=5Y1YFH9A3Bw Najväčšie psycho z doterajších epizód, nikto by nechcel byť teraz vo Waltovej koži. A to ho naháňajú mexické kartely a protidrogové...na dotieravú muchu ale ich zastrašovanie nemá.(24.2.2018)

Samozrejme by sme tvorcom mohli vyčítať, že tie náhody, ktoré sa tu sem tam objavia a prepoja niečo z dávnejších častí s tými novými, nie sú príliš pravdepodobné, ale ono by to asi ani nemusela byť pravda. Keď sa stretávate s feťákmi, tak sa ocitáte proste niekde inde, kde každý každého pozná. A som rád, že Jesse sa už nemusí cítiť tak osamelo, len ide o to, koľko to vo svetle týchto náhod vydrží.(24.2.2018)

Možno predčasný vrchol série, respektíve tento nečakaný záver mohol kľudne byť jej netradičným vyvrcholením so snáď najvyhrotenejšie položenou otázkou, čo tak môže nasledovať. V podstate som sa vôbec Jessemu nečudoval, jeho motivácia je síce opäť založená čisto na jeho nestabilnej psychike, ale keď sa prekročí čiara únosnosti tak treba konať. Som rád, že tvorcovia nezabudli, že to musel pochopiť svojim spôsobom aj Walt.(25.2.2018)

Asi som čakal možno trochu akčnejšie finále, v podstate ani nemám záveru tretej série čo vyčítať, snáď len trochu pomalšie tempo a možno by som ten úplný záver nenechal takto otvorený. Minule som nadhodnotil, tak teraz uberiem, ale dve záverečné epizódy sú skôr jeden dlhší diel, ktorý ani nemuseli tvorcovia deliť na dve polovice.(25.2.2018)

Opäť som viac epizód série ohodnotil menším ako plným počtom, ale dokopy to neprekvapivo zase dáva stopercentný zážitok. Na BB je asi najpozoruhodnejší fakt, že sa každou sériou lepší a lepší a je vidno, že tvorcovia nevaria z vody a zrejme majú dosť dopredu premyslené, kam bude seriál smerovať aj povedzme o dva roky. Alebo už sú do písania scenárov o Waltovi a spol. tak in, že to ide proste samo a seriál akoby žil svojim samostatným životom. Mám dojem, akoby im postavy z fikčného sveta v snoch našepkávali, čo budú robiť ďalej a scenáristi to iba ráno dávali mechanicky na papier.(3.3.2018)

Kto by to povedal, že začiatok štvrtej série bude ešte lepší, ako úplný koniec tej predchádzajúcej. Je zaujímavé sledovať Walta v momentoch, kedy sa zdá, že je jeho život v koncoch a on sa snaží z toho nejako vyhovoriť napríklad tým, že má pravdu. Ale to chápe aj Gus, samozrejme a tým pádom nás čaká trochu iné rozuzlenie, ako sa na prvý pohľad zdá. Skyler som si väčšinou sám pred sebou obhajoval, ale teraz mi už fakt liezla na nervy...(28.2.2018)

Walt si kupuje zbraň a Jesse sa rozhodol si urobiť menšiu párty na dome. Čiže jeden rieši existencionálne problémy a ten druhý zábavu...otázkou číslo 1 ale zostáva, čo urobiť, keď vám doručia nenakrájanú pizzu.(28.2.2018)

Na prvý pohľad relatívne bezvýznamná epizóda, ale aj to Mariine kleptoamstvo má v seriáli svoje pevné miesto a tentokrát aj jej návštevy obhliadok domov vyjadrujú jej nudu, keďže sa Hank o veľa zábavy upútaný na lôžko nepostará. Ostatné dejové línie bežia podľa plánu. Otvorený dom by som zaradil k epizódam, ktoré vás nemusia príliš baviť, ale po ich skončení nakoniec ich význam aj tak doceníte.(28.2.2018)

Nech mi nikto nehovorí, že rodinné sešlosti nikoho nestoja kopec nervov...celkovo ale iba predohra k niečomu väčšiemu, ako dáva poznať posledná scéna.(28.2.2018)

Pri rodinnej večeri so švagrom by ste mali radšej menej piť, ak máte nejaké to tajomstvo, pretože ego je niekedy silnejšie ako prísna logika. Inak táto epizóda nám okrem iného hovorí, že každodenná práca drogového dealera nie je vždy len zábave typu prestrelka s kartelom alebo predávanie tovaru a peňazí z rúčky do rúčky. Občas to môže byť aj celkom slušná nuda.(28.2.2018)

Táto epizóda obsahuje najlepší dialóg Walta a Skyler ever. Teda aspoň doposiaľ. Ale príliš nezaostáva ani Gus, len jemu k tomu stačí len tak sa potĺkať okolo a občas utrúsiť niečo zdanlivo bezvýznamné. Keď sa to tak vezme, tak Walt je oproti nemu nejako podozrivo ukecaný a to by nemuselo byť na dobro veci. Ale nechajme sa prekvapiť. Tento diel je rovnako kvalitný ako tie predošlé v sérii a asi by som privítal niečo ešte lepšie.(28.2.2018)

Úvodná montáž venovaná Jeesemu je geniálna, ako aj záverečná Hankova reč. Toho chlapa nemali púšťať z domu, ale na druhú stranu si veci začal dávať dokopy až v posteli. Len tá nešťastná Skyler sa trochu sekla vo výpočtoch, ale tak keď sa niekto podujme na pranie špinavých peňazí, tak nech sa obracia. Zatiaľ možno najlepšia časť štvrtej série, už sa neviem dočkať skutočných face-to-face konfrontácií všetkých strán, ktoré sa k sebe nebezpečne približujú.(28.2.2018)

Pri BB sme si zvykli, že sa na začiatku sem tam objaví flashforward, ktorý sa niekedy vysvetlí na konci epizódy, alebo na konci série. Tentokrát tu máme niečo podobné, len sa nakoniec ukáže, že išlo o flashback.Teda iba o krátky moment z onoho flashbacku. No a to neprestrielné alibi a vysvetlenie pre všetko, v tom perfekcionizme sa Gus vyžíva tak, až je to podozrivé. Vlastne úplne stačí, ak je to podozrivé iba Hankovi.(28.2.2018)

Ako ma minule potešil návrat dedka so zvončekom, tak tentokrát vo mne iba povzdychnutie vyvolal návrat bývalého šéfa/milenca Skyler a jeho daňových problémov. Našťastie to vynahradzuje hlavná dejová línia a záverečná konfrontácia. Nikdy sa nepýtajte toho, kto kvôli vám vraždil, že čo pre vás urobil...(28.2.2018)

Skyler si spálila prsty, ale zato ma aj to, čo ma minule nebavilo baviť začalo, Walter spomína na otca a možno osudovo sa prekecne sa pri synovi, Jesse, Mike a Gus to dotiahnu do konca v Mexiku v jednej z najlepších sekvencií seriálu. Všetky tri dejové línie, rozvedené v tomto dieli, tak boli rozvedené do dokonalosti. Snáď tak budú aj zakončené.(1.3.2018)

Štvrtá séria už nejaký ten diel začína skutočne gradovať a táto časť už nadupanejšia ani byť nemohla. Obsahuje notnú dávku čierneho humoru, pretože keď už je situácia tak zúfalá, že nevládzete plakať, tak sa môžete jedine smiať. Ako sa postavám podarí zo situácií vykorčulovať, je veľmi ťažké vopred predpovedať, v čom tiež tkvie čaro seriálu. Skyler by už ale vážne potrebovala poriadne vyťahať za uši za svoju kvázi gangsterskú činnosť. Proste v tom nevie chodiť ako Walter...(1.3.2018)

No ako to napísať, po nabitej predchádzajúcej epizóde a zrejme pred ďalšou nabitou epizódou, sériu ukončujúcou, taký výdych a nádych zároveň. Samozrejme dominuje návšteva Jeeseho u Walta, len zase tá logika mi nedá spať. Prečo nedal Gus štenicu do Jesseho bytu? Alebo snáď dal, keď zistil Gus to, čo zistil? A prečo dvaja kuchári s takouto alternatívou nerátajú, keďže plány kujú práve tu?(2.3.2018)

Tvorcovia nás celých dvanásť častí pripravujú na finále, ktoré svojim spôsobom uzatvára určitý ohraničený dejový časový úsek, napriek tomu to, čo vidíme vo Face off, je absolútne nepredvídateľné a aj tak to maximálne logicky zapadá do toho, čo sme videli predtým. Walt sa po tomto dieli nachádza inde, ale stále je dosť vecí nevyriešených. Lepší záver som si skutočne nevedel predstaviť a po predchádzajúcej epizóde som sa trochu obával, či to autori zvládnu, našťastie to mali perfektne premyslené.(3.3.2018)

Piata séria je, asi, najlepšia. Ono to bude možno tým, že tvorcovia mali toho dosť premysleného dopredu, respektíve že pôvodná myšlienka bola tak silná, že to proste pri poriadnom nasadení za laptopom muselo stále viac a viac gradovať. Nemáme tu síce týpka ako Tuco alebo Gus, a tá jedná ženská ich nenahradila, ale máme tu Hanka ako antagonistu a jednu novú partičku grázlov a to myslím dokonale stačilo k tomu, aby bolo dostatočné množstvo zábavy v každej jednej scéne celej série.(9.3.2018)

Zatiaľ najlepší otvarák série. Logiku akcie na policajnom sklade radšej riešiť nebudem, pretože oveľa príjemnejšie je sa len ňou nechať unášať a dokonale sa baviť. A dokonale baviť sa dá v tejto časti pri každej scéne.(5.3.2018)

Táto časť patrila jednoznačne Mikeovi a komu nie je tento zloduch sympatický, je proste divný :) Vveci sa opäť začínajú rozbiehať odznova, pribúdajú ďalšie postavy a Hank je zase o niečo bližšie k pravde. Ako sa budú veci uberať je ale našťastie nepredvídateľné, v tomto sú tvorcovia proste doma.(7.3.2018)

V seriáli "piekli" Walt s Jessem vo dvoch maximálne odlišných prostrediach a v tejto časti spoznáme zase nové. Treba povedať, že Waltova fanntázia nepozná hraníc a táto improvizácia pôsobí veľmi chytro a zároveň veľmi vtipne. Aké problémy to so sebou prinesie, asi môžeme očakávať onedlho. Nervy ale prasknú Skyler a schytá to jej nesympatická sestra, v čom u mňa nová vedúca v myčke výrazne zabodovala.(7.3.2018)

Jedna z tých psychologickejších a menej dejotvorných epizód. Pri Skyleriných reakcách sa mi na um vynáralo meno Bergman. Ona už situáciu naplno chápe, Mike vlastne tiež len ten Jesse je stále optimista.(7.3.2018)

Greatest Train Robbery...(7.3.2018)

Tak tu máme poriadnu kovbojku, kde sú zrazu proti sebe tí, čo nám nedávno predviedli krádež storočia. Úplný záver ale dáva nádej, že z patovej situácie sa zase bude dať nejako vyvliecť. Svojim spôsobom zlomový diel, pretože Walt došiel, teda aspoň povedal na kameru, skutočnú príčinu tvrdohlavého zotrvávania v byznise. Že ho nechápete? No buďťe radi...(7.3.2018)

Dvaja sympaťáci Hank a Mike si už dlho idú po krku a Hank dostane (konečne!) dokonalý nápad. Lenže epizóda je najmä o Waltovi a Mikeovi, a ešte o Waltovi a Jessem. No je to proste epizóda, kde sa každý konfrontuje s každým a je to takmer dokonalé. Len mi je ľúto toho záveru, dúfal som, že pôjdeme až do finále v plnom počte.(7.3.2018)

Tak tá najdôležitejšia sekvencia mi pripomenula českú klasiku Guľový blesk, len tu išlo o trochu iný typ byznisu. Svojim spôsobom, ale vážne iba svojim spôsobom najlepší diel celého seriálu. Doteraz. Geniálne nakrútené montážne sekvencie, ešte geniálnejšie ozvučené a to napätie aj v scénach, v ktorých všetci sú buď ticho, alebo len nezáväzne klebetajú, je na krájanie. Čo potom, keď ide do tuhého...(7.3.2018)

Počas celej epizódy som si hovoril, že je to skôr jedna z tých udržiavacých alebo prechodných medzi dvoma dejovo výdatnejšími, ale potom prišla záverečná sekvencia skonfrontáciou, na ktorú čakáma vlastne od prvej epozódy prvej série. a stálo to za to. Niekde v kútiku mozgu som mal myšlienku, že to možno Hank už nejakú dobu tušil, tak ale teraz je to už jasné, že pod lampou býva najväčšia tma.(8.3.2018)

Epizóda, ktorá sa venuje tomu, že už rodina vie...no nech mi nikto nehovorí, že na tento okamžik a následné sekvencie nebol natešený ako meth-hlava na 99,1 percentný Waltov perník. Vrieť to už viac v medziľudských vzťahoch nemôže a to si každý musí zachovať chladnú hlavu...(8.3.2018)

Wlt to so Skyler premyslia dokonale. Ale už pri spoločnej "poslednej večeri" v nejakej mexickej reštike by sa medzi oboma pármi dalo napätie poriadne krájať. Nakoniec je ale hrdinom celej epizódy Jesse, pretože aj on vie ukázať, že si nenechá skákať po hlave a že dokáže vyjadriť svoj názor. Len jeho metódy sú pomerne neortodoxné a určite sympatickejšie, ako zbabelé vraždenie, že...(8.3.2018)

Tak a teraz buďme všetci múdri. Kto je väčší hajzel, komu držať palce, na koho stranu sa prikloniť? alebo sa ešte za tých pár zvyšných epizód opäť celá situácia prevráti naruby? Som nesmierne rád, že tvorcovia sa snažia zobraziť situáciu neprikrášlene a nechať čisto na divákovi, ako ju bude vnímať. A je vôbec možné po tom všetkom vnímať ešte niečo objektívne? Inak náhody sú pevnou súčasťou celého BB, ale sú premyslené do bodky, nejde o žiadnu scenáristickú barličku.(8.3.2018)

Neviem si predstaviť, že môže v BB prísť ešte niečo lepšie...dejovo a zvratmi maximálne nabúchané a zároveň psychologicky do bodky prepracované. Jediná výčitka smeruje ku škulavosti vyškolených strelcov, ale to je iba drobnosť vyčíslená v konečnom hodnotení v pár promile percenta. Ešte lepšie ako doterajšie moje top epizódy s demoláciou karavánu, vlakovou lúpežou a akciou "guľový blesk" vo väzniciach.(9.3.2018)

Áno, Skyler mala pavdu, keď tvrdila, že v tomto dome v kompletnom zložení nie je rodina v bezpečí... Som rád, že na to tvorcovia nezabudli a dodali tomu veľmi pôsobivý rozmer. Väčší odklon od pôvodného cool čierneho humoru z prvej série sa už snáď ani dosiahnuť nedal. Táto epizóda do bodky odpovedá na to, kam až môže zájsť myšlienka, poďme rýchlo zarobiť nejaké tie drobné na to, aby moja rodina po mojej smrti nemala dlhy a žila si relatívne nad pomery. Svojim spôsobom sa seriál aj takto dal ukončiť, verím ale, že ešte nejaké to eso v rukáve sa na úplnom konci vytiahne...(9.3.2018)

Veľký nádych pred veľkým finále. Emócie bolo treba schladiť nejakým tým snehovým popraškom na severe, na juhu to ale "žije" a bohužiaľ to odnesú Jesseho najbližší v dosť možno najhnusnejšej (rozumej po psychologickej stránke, nie kvôli nejakej explicitnosti zobrazeného) scéne celého seriálu. Preto nemôžem ísť na plný počet, toto bolo na mňa príliš. A netreba zabúdať ani na ďalší objav seriálu, Jesseho...tentokrát toho druhého, Plemonsa.(9.3.2018)

Walt to premyslel do posledného detailu. A opäť mu pomohla nejaká tá náhoda, ako napríklad nejkí tí starí známi v telke a on hneď dostane skvelý nápad. Teda páni, prdon Páni scenáristi. Žiadna ždímačka sĺz, žiadna melodráma na koniec, proste jedna z najpomalšie plynúcich epizód, kde všetko muselo do seba zaklapnúť a ono to dokonale vyšlo. Aj s tou jednou chybičkou na záver, ale ono možno aj to mal Walt premyslené, aby ušetril DEA hodiny a hodiny vyzvedania...(9.3.2018)