Perníkový táta (TV seriál)

Breaking Bad

Perníkový tatko

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008–2013, 49 h 14 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Steven Michael Quezada, Raymond Cruz, Max Arciniega, Tess Harper, Jessica Hecht, Danny Trejo, Sam McMurray, Grizelda Quintana, Adam Godley, Seri DeYoung, Dale Dickey, Louis Herthum, Loren Haynes, Lora Martinez-Cunningham, Nate Mooney, Caleb Landry Jones, Maurice Compte, Blake Berris, Frederic Doss, Carmen Serano, Matthew Page, Juliet Lopez, Steven Bauer, Carl Savering, Drew Waters, Kyle Bornheimer, Paul J. Porter, Damon Herriman, Jolene Purdy, Julia Minesci, Keith Jardine, Matt Jones, Michael Bofshever, Charles Baker, Marius Stan, Ray Campbell, Jeremy Howard, David Ury, James Martinez, Kevin Wiggins, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Tom Kiesche, Cesar Garcia, Dennis Keiffer, Carrie Anne Fleming, Myra Turley, Aaron Hill, Franc Ross, Jacob O'Brien Mulliken, Judith Rane, Kristen Loree, Edward A. Duran, Mark Vasconcellos, William Sterchi, Michael Bryan French, Richard Barela, Debrianna Mansini, Stoney Westmoreland, Michelle MacLaren, David House, Ryan Lee, Mark Margolis, Nigel Gibbs, Harry Groener, Michael Shamus Wiles, Todd Terry, Krysten Ritter, Christopher Cousins, Bob Odenkirk, DJ Qualls, John Koyama, Rodney Rush, Larry Hankin, David Costabile, Giancarlo Esposito, Jeremiah Bitsui, John de Lancie, Mike Seal, Jonathan Banks, Jere Burns, Luis Moncada, Daniel Moncada, Angelo Martinez, Dean Norris (a.z.), Jesse Plemons, Laura Fraser, Lavell Crawford, Emily Rios, Tina Parker, Ian Posada, Michael Bowen, Kevin Rankin, Patrick Sane, Bill Burr, Kaija Bales, Tait Fletcher, Matt Metzler, Morse Bicknell, Julie Dretzin, Jesus Payan Jr., Louis Ferreira, Mike Batayeh, Javier Grajeda, Gonzalo Menendez, Chris Freihofer, Ashley Kajiki, Mary Sue Evans, Jason Douglas, Antonio Leyba, Christopher Dempsey, Jim Beaver, Dan Desmond, JB Blanc, James Ning, Russ Dillen, Jonathan Ragsdale, Sam Webb, Catherine Haun, Virginia Montero, Eric Steinig, Pedro García, Phil Duran, Miguel Martinez, Lou Pimber, Joe Nemmers, Monique Candelaria, Beth Bailey, Pierre Barrera, Anna Felix, Marc Mouchet, Benjamin Petry, Isaac Kappy, Gregory Chase, Shauna McLean, Carlo Rota, Rob Brownstein, Norbert Weisser, Mark Harelik, Christopher King, Jason Byrd, Jeff Fenter, Jennifer Hasty, Marcus M. Mauldin, Cyd Schulte, Carole Gutierrez, Bill Allen, Jon Kristian Moore, Vic Browder, J.D. Garfield, Tony Whitecrow, Shannon McCormick, Rutherford Cravens, Melissa McCurley, Jamie McShane, Wolf Muser, Bruce McKenzie, Mike Miller, Vivian Nesbitt, Cocoa Brown, John Lawlor, Carrington Vilmont, Myk Watford, Rio Alexander, Drew Pollock, Jason E. Hill, Fran Martone, Guy Wilson, Saginaw Grant, Brennan Brown, Hank Rogerson, Chad Brummett, Robert Forster, Kristin Hansen, Steve Stafford, Martin Palmer, Noah Segan, Tish Rayburn-Miller, Manny Rey, Cynthia Ruffin, Robin Dearden, Michael Showers, J. Michael Oliva, Tank Jones, Rafael Herrera, Dave Colon, Kat Sawyer, Ben Bray, Steve Corona, Fernando Escandon, Ralph Alderman, Keith Meriweather, Stephen Eiland, Mark Hanson, Billy Lockwood, Eric Price, Lawrence Varnado, Jesus Mayorga, Toby Holguin, Amanda Fresquez, Mark Sivertsen, Delana Michaels, Jack Burning, Norma Maldonado, T.C. Warner, Daniel D. Halleck, Chris Ranney, Eddie Perez, Ryan Begay, Wayne Dehart, Richard Christie, Ramsey Williams, Frank Bond, Kathy Rose Center, Steve Cormier, James Espinoza, Mario Moreno, Sarah Minnich, Michael Sheets, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Maria Bethke, Alex Knight, Craig Nigh, Mike Ostroski, Ashleigh Banfield, Ken Thomas, Kevin Owen McDonald, Charlie Rose, Karen M. Hudson, Andrea Good, Rodger Larance, Lawrence Gilligan, Jamie Haqqani, Tavia Schwartz, Sergio Kato, Cliff Gravel, Clark Sanchez, Tina Borek, Z. Ray Wakeman, David T. Quan, Angela Blake, Erik Beacham, Ricardo Andres, Marco Morales, Anthony Molinari, Anthony Martins, Tenaya Torres, J.T. Richardson, Michael E. Stogner, Taber Cross, Rick Anglada, Jyl Murray, Moira Walley-Beckett, Taylor Dearden

Komentáře uživatele Heisenberg_ k tomuto TV seriálu

I am the Best... bitch! ... Seriál, jenž málokomu nezpůsobí eskalaci adrenalinu v podobě infarktu. Seriál, jenž se právem stal nezapomenutelným a zapsal se do srdcí milionů diváků díky. Seriál naprosto vymykající se všem seriálovým obyčejům a klišé. Seriál pojednávající o tom, že samotný život je svým způsobem chemie: jedná o totiž o studii změny - a změna, to je život... Viděl jsem různé věci, viděl jsem nespočet seriálů, ale takovou podívanou, takovou pastvu pro oči, takovou filmařskou dokonalost, no sakra, takovou kriminální euforii jsem jaktěživ neviděl... Žádný jiný seriál mě neuchvátil tak, jako právě tento, poněvadž tohle je prostě vrchol televizní tvorby... BB je stvořen s takovou láskou, grácií a stejnou precizností, jako je Waltovo vaření Blue Sky. Ve zkratce: Ukázková demonstrace konstrukce napětí, Nejlepší dramatický seriál na pokračování v historii televizní tvorby, s nejlepší seriálovou epizodou, nejlepší seriálovou finální řadou a nejlepším seriálovým zakončením v dějinách televize, a vím, že to vše zní v přemíře vskutku debilně, arogantně a naivně, ale opak je pravdou, žádnou pomyslnou fikcí, pouze faktem. Skoro vše je zde bez chybičky - velmi emotivní, inteligentní, jako kšandy napínavý, adrenalinem nabitý a silný příběh (od geniálního scenáristy Vince Gilligana), který nabírá na atmosféře a tempu, pomalu graduje, pěkně pracuje s psychikou postav, a intenzivně tahá za všechny emoční nitky diváků, - herecké výkony jsou jako z jiného světa (Bryan Cranston si za tuhle roli Golden Globe sakra zasloužil, a Aaron Paul v roli Jesseho Pinkmana je nezapomenutelný a zdatně sekunduje - alespoň těch pár cen Emmy je jistých, stejně tak pro Annu Gunn a dalších zasloužených 12 cen Emmy v hlavních kategoriích pro toto veledílo), BB je po stránce herecké naprosto bezchybný, - chemie a excelentně natočená výroba perníku (metamfetamin, Blue Sky, meth, piko, to je jedno, who cares?), - parádní badass hlášky, jež jsou v současné době již kultovními legendami ("I am the Danger!", "I am the one who knocks!", "Say My Name.", "Stay out of my territory.", "We're done, when I say we are done."), - nezapomenutelný a doslova kulervoucí (soráč za tento výraz, ale prostě jej chci použít) mrazivé momenty beroucí dech, plot-twisty, pasáže a scény (kdybych je měl všechny vyjmenovat, strávil bych tu hooodně dlouho, nejspíš až do samotného důchodu) z nichž se vám nechtěně otevírá chlebárna jako padací most, a z nichž si musíte nervně rvát vlasy a jen beznadějně hádat, kam se děj postupně vyvine, avšak poté, co si odmyslíte to, kam se asi všechny dosavadní události vyvinou, nastává šok v té podobě, že jste v ničem, ale fakticky v ničem neměli sebemenší pravdu, jelikož děj je zde tak nepředvídatelný, že i špičkový kouzelník typu Copperfield se může jít se svými tríčky zahrabat hluboko pod zem, - a špičková kamera, která je v 5. sérii doslova božská --- Tohle je prostě a jednoduše vrchol, dokonalost sama, a ano, budu toto tvrzení opakovat ještě několikrát, ale prostě jo... Téměř každá výborná epizoda začíná perfektní a brilantně nasnímanou scénou a končí nějakým dosti nečekaným a šokujícím zvratem nebo cliffhangerem, z kterého vám doslova a do písmene ztuhne krev žilách, nenechá vás jen tak v klidu spát a ani vás nenechá se jen tak v pohodě a blaženém klidu nadechnout - prostě a jednoduše: BB je napínavé až za hranice všech možností a reálií, a vím, možná to zde píši už po několikáté, ale tento obecný fakt se seriálu nedá bez okolků upřít. BB vám s vašimi nervy dá pěkně zabrat, a třeba jen pouhá hádka nebo dialog vás nenechá klidnými, a napětí je zde doslova hmatatelné takovým způsobem, že by jste jej mohli doslova ždímat po hektolitrech. Seriál je tak úchvatný, úžasný a já nevím co dále za přídavná jména ještě, nejen díky špičkovým výkonům všech herců, ať tím míním protagonisty, antagonisty, hlavní i vedlejší, ale také díky preciznímu a geniálnímu scénáři Vince Gilligana, který je co nejvíce realisticky pojatý. BB také přímo vyniká a exceluje legendární (jo, tohle slovo taky musím použít) a neskutečně brilantní proměnou hlavní postavy (jeden z nejdůležitějších faktorů tohoto klenotu) z téměř ustrašeného a obyčejného učitele chemie (áno, díky tomuto seriálu jsem dostal na vysvědčení z chemie za 1, yippee ki-yay!) v drogového bosse a antihrdinu, přezdívaného Heisenberg (tudíž moje přezdívka ;), který má plány propočítané doslova do posledního milimetru, s ostatními si hraje jako na šachovnici s tichým úsměvem, jeho hlavní zbraní je jeho pouhá bezmezná inteligence, a nakonec dostane vše, co chce a na co si zamane, a právem se řadí mezi TOP seriálové anti-hrdiny, ne-li hned na první místo síně slávy. Na tomto unikátním charakteru je znát tzv. studie změny - radikální přetvoření duše obyčejného člověka na duši prohnilou a černější, než je jeho Heisenberg klobouček. Samozřejmě, jeho ikonická změna charakteru není značně dána v jednom momentu, ale p(r)ostupem celého seriálu - jeho změna se dá například přirovnat ke korozi ;) ... Stejným způsobem se mění celý seriál, kdy kupříkladu je 1. série diametrálně jiná a naprosto odlišná od té poslední - schválně porovnejte první a poslední epizody tohoto masterpiecu, a nebudete tomu chtít uvěřit: jako kdyby BB byl naprosto jiný seriál, a Waltera Whitea hrál úplně nějaký jiný herec - Bryan Cranston je jednoduše pán herec na nejvyšší možnou entou, protože jeho výkon je hodný více jak na nejzlatějšího Oskara. Walt si u mě vydobyl místo nejlepší seriálové postavy vůbec: učitel chemie, který zjistí, že má rakovinu plic dostane nápad, že by mohl se svým bývalým žáčkem začít vařit perník (proč taky ne, že ano?), a z neškodného puntičkáře se stane nejmocnější drogový boss v celém širokém okolí (s výrobkem, který má 99,1% chemickou čistotu, oh yeah baby!) a nejvíc badass seriálový charakter. Tento seriál se dostane od poloviny 4. série až do samotného finále do neskutečně hektického a divokého tempa, nepustí vás, váš vysoký adrenalin vás nenechá v klidu, pořádně šlape na pedál a graduje a graduje, až vše nakonec "exploduje" v nejlepší seriálové epizodě (Ozymandias), a vy z toho všeho těžce dýcháte a můžete jen zírat, a poté vše jen vstřebáváte a kroutíte hlavou nad tím zřejmým faktem, jak je BB dokonalé a geniální... Po příběhové stránce je BB jako ta nejgeniálnější puzzle skládačka, jaká byla kdy vymyšlena: vše do sebe nádherně, čistě a ladně zapadá. --- Vince Gilligan je prvotřídní génius, jelikož něco tak lahodného může vymyslet jen opravdový a špičkový kuchař, ehm pardon, tedy scénárista... Tento seriál miluju od první epizody tak, jako feťáci milují perník mistra Heisenberga. Je až k nevíře, jak kolosální má tento dramatický seriál fanouškovské a kritické nadšení, a nese v sobě takovou dávku filmařské dokonalosti ****** Slova chvály se nedokáží vyjádřit, slova jsou marná... Tohle je prostě a jednoduše vrchol seriálové tvorby, absolutní strop... Na těch nejlepších 14 dní v mém životě, kdy jsem na toto veledílo koukal poprvé, nikdy nezapomenu, ale jak říká jeden ze sloganů tohoto seriálu: All Bad Things Must Come to an End... Nikdy nezapomeneme... Goodbye. We Will Miss You Heisenberg :( ALL HAIL THE KING!... Asi nejlepší seriál všech dob. (Nej epizody: Felina, Ozymandias, Face Off, Dead Freight, Crawl Space a vlastně všechny ostatní) PS: Astmatikům jako já doporučuji při sledování tohoto seriálu používat inhalátor, jinak to neudejcháte ;) Tento seriál doporučuje 11/10 perníkářů... wait, wait wait, wait! Právě jsem napsal svůj nejdelší komentář? Jak to, sakra? Vždyť jsem zde nenapsal nic podstatného.... více informací naleznete u komentářů jednotlivých epizod a sérií. Příjemný a sluníčkový den vám přeji!(21.11.2016)

"Chemistry is the study of change." ... Málokterý seriál má takový bravurně našlapaný rozjezd. Proto vskutku nechápu, proč má 1. série takového kultu tak "nízké" hodnocení - c'mon, guys(!). Vždyť zde Walt s Jessem díky kyselině fluorovodíkové rozpouští lidi na kaši, škrtí je zámkem na kolo, a vyhazují díky třaskavé rtuti bejváky místních drogových bossů do povětří! Áchjooo... Je to paradox, a půjdu prostě proti davu a všeobecné vlně, ale já považuji 1. sérii ihned po řadě finální za tu nejlepší. Prostě se dokoukejte do konce a pochopíte.... ano správně, ta prozatimní nevinná nostalgie... Vždy si s nesmírnou radostí při slově badass vybavím Walta a jeho ikonické bílé slipy.(5.12.2016)

"You know the business, and I know the chemistry. I'm thinking, that you and I could partner up." ... Aneb jak vzniklo jedno z nejdůležitějších spojenectví na poli seriálové tvorby. A také jeden z nejlepších pilotních dílů v dějinách. Jen málokterý seriál má takový perfektně našlapaný a přímo řemeslně našlapaný rozjezd. Co víc dodat? PS: Schválně zhlédněte tento a poslední díl, a bude se vám zdát, jako by BrBa byl naprosto diametrálně odlišný seriál, ve němž hrají jiní herci - a nebude se vám tomu chtít uvěřit... jedním slovem: excellent!(5.12.2016)

"Yo Yo Yo, 1-4-8-3 to the 6 to the 9, representing the ABQ. What up, biaatch?!" --- Ihned po pilotu se jedná o další perfektní epizodu. Zkouřený Walt je něco nezapomenutelného... Poučná lekce na téma problematika chemické struktury a nestálého dopadu kyseliny fluorovodíkové.(5.12.2016)

First Blood! ... Aneb jak je známo: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá... Kdo by také chtěl z podlahy umývat "zbytky" feťáka s takovou grácií, anebo uškrtit jeho kolegu zámkem na kolo, ať pořádně zvedne ručičku! ... Vince Gilligan a jeho scenáristické postupy jsou jednoduše geniální.(5.12.2016)

I v této, ačkoliv pomalejší epizodě, ukazuje Vince Gilligan unikátnost svého špičkového scenáristického umu. Dokáže napsat velmi dramatickou epizodu, v níž protagonisté diskutují pouze o rakovině a jejím vlivu na rodinu a okolí. Nejlepší epizoda co se propracovanosti dialogů týče.(6.9.2017)

Nejslabší epizoda seriálu :/(31.10.2017)

"This is not meth." ... Aneb epizoda pojednávající o zrodu jednoho z nejikoničtějších seriálových antihrdinů: Heisenberga... welcome here, bitch!(5.12.2016)

"Yeah, science bitch!" ... Baking Bread je svými season finale prostě proslulý :))) .... Tuco nejspíše nebude zas takový dobrý prodavač.(5.12.2016)

"Stay Out Of My Territory." ... Aneb zde, dámy a párkové, jde již více méně do tuhého. Děj pomalu ale účinně graduje, situace je o mnohem vážnější, seriál jistě a pomalu dupe na pedál, epizoda od epizody kvalitnější a co se bezmála napětí týče vyhrocenější. Herecky bezchybné, po emocionální stránce zdrcující... více netřeba asi dodávat. Jednoduše: paráda a řemeslná dokonalost na nejvyšší možnou entou.(5.12.2016)

Mohl by mi prosím někdo z přítomných přepočítat, kolik je 737 000 dolarů v Kč? Na svoji kalkulačku si raději netroufám, protože z finálního číselného výsledku bych ji z pocitu šokujícího překvapení a částečného nadšení rozdrtil absolutně na padrť. Ztráty zanedbejte... Jesse a Walt jsou mimochodem pěkně hluboko v řiti... Okolní dění a samotná situace se čím dál více komplikuje.(5.12.2016)

Ding Ding! ... Děcka, dávejte si pozor na ricin a zvonečky ;) ... PS: Tuco, ty sis těch pár kulek fakticky zasloužil... A toto je jen malinká ukázka špičky ledovce toho, jak je BrBa napínavé a kvalitní a vymykající se všem seriálovým obyčejům.(5.12.2016)

Pokud by někoho zajímalo, jaký je Aaron Paul skvělý řidič, mrkněte pro zajímavost zde: (interview začíná v 30:15) http://www.topgear4fan.cz/topgearoriginal/epizoda-21x05/(5.11.2017)

"Where's my money, bitch?!" --- Tak jsem po té dlouhé době (a značném pocitu lenosti vyhledat v překladači toto slovo) pochopil význam slova Pekaboo, ačkoliv z diametrálně odlišného úhlu pohledu. Aaron Paul hraje Jessieho absolutně bezchybně - proto je cena Emmy pro tohoto talentovaného klučinu zasloužená. Bryan Cranston opět také hraje bez jediné chyby, a jeho morální charakteristika se pomalu ale jistě naklání na stranu temnoty a zkaženosti. Jedním slovem: perfektní!(5.12.2016)

"Ballade of Heisenberg" poslouchám velice rád a vždy s nezměrným úšklebkem na rtících... Kdo by mimochodem také nechtěl vybuchující želvu, že? No, Hank již určitě ne...(5.12.2016)

Saul vnesl do 2. série svěží komediální větřík. Hláškující Bob Odenkirk hraje na oskarové úrovni. Herecká stránka BB je prostě dokonalost sama. Mimochodem: epizoda je další velkou, silnou a intenzivní dávkou napětí... So "Better Call Saul!"(5.12.2016)

Miluju chemii. Miluju génia Waltera "Heisenberga" Whitea. Miluju Breaking Bad. ... Tato epizoda byla instantním orgasmem... dokonalost sama o sobě.(5.12.2016)

"Stay Out Of My Territory!" ... V této epizodě se Walter pomalu ale jistě naklání a přidružuje k temné straně síly. Jen si musíme počkat, kdy se dostaví na samotnou hranu temnoty a nakonec přes ní spadne - samozřejmě, jeho ikonická změna charakteru není značně dána v jednom momentu, ale postupem celého seriálu. Jeho změna se dá přirovnat ke korozi - if you know, what I mean ;)))(5.12.2016)

Konec je bezmeznou dávkou nehorázného napětí... Gus Fring's here, dickheads!(16.1.2017)

"... I watched Jane die..." .... Walt se konečně s ničím moc nekaká, a přestože je jeho rozhodnutí je po justiční stránce trestné, je pochopitelné. Jedná se o velmi silnou scénu... Vince Gilligan ukázal, jak propracované má charaktery postav a Bryan Cranston (nejen on) jak špičkovým hercem je. Bezchybné, dramatické, dokonalé, legendární, a nakonec i emocionálně zdrcující. Prostě nemám slov.(5.12.2016)

A záhada růžového medvídka je odhalena. Kolik že Walt zabil v tomto díle osob? 167? Takže verdikt je jasný: Bezchybné finále! ... Děj 2. série byl vygradován do nejvyšších možných otáček. Nemám dalších slov. Musím si vzít nějaká antidepresiva, páč jinak to nerozdejchám.(5.12.2016)

Z Walta, který by dřív neublížil ani té mouše v epizodě Fly, se stal manipulativní hajzl, který má své velkolepé plány propočítané do posledního milimetru, jeho hlavní zbraní je jeho pouhá a bezmezná inteligence, a s ostatními si hraje jako na šachovnici s tichým úsměvem. Navzdory pomalejšímu tempu na počátku série je 3. řada opět naprostou řemeslnou dokonalostí. Navíc efektivně buduje zázemí pro další dvě řady a spíše se soustředí na vývoj postav a atmosféru. A vynikající finální epizody opět zvedly kvalitu na 300% a málokomu nezpůsobily eskalaci adrenalinu v podobě infarktu ... od této řady je seriál pouze dramatická, postupně gradující a dosti návyková záležitost etablující seriálový zážitek na vyšší formu chápaní uměleckého celku. Herecky opět bezchybné a pečlivě a precizně natočené. Jednoduše jedním slovem: Boží.(5.12.2016)

"What's in the bag?" "Half milion in cash." :)))) ... Tato scéna prostě mluví za vše: https://www.youtube.com/watch?v=_Bh69xALpgk(6.12.2016)

Oh boiii... Pizza on the roof!(5.12.2016)

R.I.P. Caravan... You'll be beloved forever in our hearts... Avšak laborka pod prádelnou také není k zahození! Další doslova bezchybná epizoda. Scéna, kdy Jesse Waltovi vmetl pravdu do očí je jen tak slovy nepopsatelná. Aarone a Bryane - zasloužená cena Emmy za vaše excelentní výkony v 3. sérii. Bravisimo!(5.12.2016)

47 minutes in meth heaven... opět: poslední scéna je něco vynikajícího a tak napínavého, že pokaždé, ale doopravdy pokaždé, nemohu u této scény popadnout dech. Tohle se nedá komentovat pouhými slovy... absolutně nemožné.(5.12.2016)

Gimme some gamble, bitch!(16.1.2019)

Mě tato epizoda pokaždé neskutečně pobaví. Nikdy nepochopím ty negativní ohlasy okolo tohoto kultu. Konečně jsem se po těch několika vraždách a brutálních scénách upřímně zasmál :)))(5.12.2016)

"Run." ... Aneb jedno z nejlepších zakončení epizody, anebo, pokud neberte takovéto hovadinky vcelku seriózně: jeden z nejlepších cliffhangerů v seriálové tvorbě... Ponaučení: No Half Measures.(5.12.2016)

"6353 Juan Tabo, apartment 6. Yeah." ... Legendární cliffhanger, z něhož vám včetně finálního zúčtování doslova tuhne krev v žilách. Walter zde konečně veřejně prezentuje svoji nezměrnou inteligenci a umění manipulace. Aneb tato epizoda je slušnou instruktáží o přechcávání... málem se mi z té vší nevídané nádhery zastavilo srdíčko... PS: Nevím proč, ale u "mise" Mikea jsem se musel celou dobu smát. BB je prostě natočené bez jediné chybičky, jak jinak že!(5.12.2016)

"I am not in the danger. I am the danger!" ... Seriál se pyšní více dějovými zvraty, více graduje, pořádně šlape na plyn, a od poloviny 4. série až do samotného konce má neskutečně dramatické, napínavé a svým způsobem nehorázně hektické tempo. Waltova duše je černější stále více než jeho ikonický Heisenberg klobouk. Jak konstatuji: od 4. série se z Breaking Bad stává hotové adrenalinem nabité drama a ten pravý "one of the best TV show ever", a nejen z těchto důvodů se prosím nedivte těm vysokým číslům - třebaže zaslouženým. Prostě žrádlo... BrBaje jednoduše téměř smrtelně velká, intenzivní a nesporně kvalitní droga, kterou si za pouhý okamžik zcela zamilujete.(5.12.2016)

Gustavo Fring - jeden z nejlepších záporáků na poli seriálové tvorby, který se jak svými gesty, tak slovy a činy stal po právu legendou. Stejně tak Walter s Jessem - avšak na druhé straně zájmové barikády.(5.12.2016)

...aneb jak si Walt koupil pistolku.(5.12.2016)

"To W.W. My Star, My Perfect Silence. Who is it? Woodrow Wilson? Willy Wonka? Walter White?" "Hah, you got me." ... Netvrďte a nelžete mi, že jste z této scény neoněměli strašným úžasem...(6.12.2016)

... aneb jak si Jesse a Mike zajeli na vejlet. A já tak nějakým způsobem věděl, že se Sky s Waltem dají opět společně dohromady. Docela komicky založená epizoda.(15.12.2016)

"I am not in danger, Skyler. I AM THE DANGER! A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I AM THE ONE WHO KNOCKS!“ --- Kult, kult, kult. Best, best, best. OP, OP, OP. Jedním slovem: awesome! Co více dodat? Dále zhola nic.(5.12.2016)

Aarone, Aarone, ty jako Jesse nikdy nezklameš - jeho filozoficky založený projev o chápání života byl naprosto úchvatný. Ani Bryan jako Walt, prostě nikdo nikdy ve své roli ani zdaleka nezklame. Ačkoliv tento veleklenot sleduji v pořadí již po třetí, stále baví a pokaždé bavit bude...(17.11.2017)

Los Pollos Hermanos, aneb ten nejlepší fastdrug vůbec... Nyní víme, proč je Gusík takový nesnesitelný čuráček - flashback pojednávající o jeho zásadním životním zvratu je bezchybný... Od této epizody přišel také přišel další z řad zásadních zvratů, poněvadž se z Breaking Bad naplno stává ten pravý "one of the best TV show ever" který až do samotného finále nesešlápne plyn z pedálu.(5.12.2016)

Ačkoliv se v některých psychicky vypjatých situacích na sebe samé Walter s Jessem vzájemně nehorázně naserou, pokaždé ve finále v tom druhém najdou porozumění a pochopení. Bohužel, zde se tento fakt neuplatnil :/ ... Scény, kde se odehrávají tyto typy "komorních" rvaček, v nichž postavy řvou vztekem a přitom nehraje naprosto žádná hudba (nebo pokud ano, tak pěkně dramatická) zbožňuji, tudíž pokud máte k dispozici sluchátka, vaše uši prožívají hotový chaos, který ale z celého srdce absolutně miluji(6.9.2017)

Gus fucks the system... Salud! aneb Na zdraví!(5.12.2016)

"Where's the money?!" .... Jedna z nejlepších epizod seriálu. Absolutně bez chybičky - ať už se jedná o pasáže s bouračkou, Teddovou nehodou, přes dialog mezi Waltem a Gusem (všechny dialogy byly perfektní), až po nervydrásající a především pak šílený cliffhanger v samotném závěru epizody - jeden z TOP momentů seriálu. Atmoška víc houstne a příběh graduje, děj pořádně šlape na pedál, adrenalin vám leze na mozek tak, že nemůžete racionálně fungovat. No a už zmíněné hektické finále... poslední scéna je svým způsobem absolutně dokonalá a působí jako šokující mezník hodný obdivu. To vás donutí nevydechnout a po hlavě se vrhnout na další epizodu. Bryan Cranston si svoji roli fakt užívá, a právem se díky ní stal nezapomenutelným a zapsal se do srdcí milionů fanoušků.(5.12.2016)

"Pull the trigger. Do it!" ... Walt má plány promyšlené do posledního detailu, jemože Gus mu to všechno nějakým zázračným způsobem kazí - že by šestý smysl? ... Konfrontace mezi Waltem a Jessem byla nervydrásající... vše nasvědčuje tomu, že se můžeme těšit na doslova bombastické finále, které Vince Gilligan umí vždy napsat na 6*... Jednoduše, a opět: Neskutečně dramatické a boží...(5.12.2016)

DING! DING! DING! ... Aneb jedno z nejlepších season finale v historii seriálů - jednoduše legendární, geniální, precizně natočené a pečlivě zahrané. V ten moment, kdy Gus ukázal svoji pravou Face Off, mi pusinka spadla k podlaze - tohle je prostě a jednoduše jeden z TOP momentů seriálu. Celá epizoda je skvěle dramatická a neskutečně napínavá, a doslova bombastická - if you know what I mean ;) ... Vince Gilligan je zaslouženě král mezi scénáristy. Celá epizoda vás nechá v neustálém napětí. Scéna, kdy si Jesse a Walt vše vyříkají a naleznou vzájemné pochopení, a předtím ještě společnými silami zničí laboratoř, anebo kdy Walt telefonuje Skyler a vše jen okomentuje "I won" - tohle prostě nemůžete nemilovat a neobdivovat. Z finálního záběru na "lily of the valley" budete mít jak úsměv na rtících, tak i husí kůži až na prdeli a jediné, co budete moci udělat, je pouze kroutit hlavou nad tou nevídanou a neuvěřitelnou genialitou Waltera "Heisenberga" Whitea... doopravdy, jedna z nejlepších seriálových epizod. Bezchybné.(5.12.2016)

"All Bad Things Must Come to an End" ... Ukázková demonstrace schéma dokonalého zakončení všech dějových zápletek. Aneb vše špatné končí, a bohužel i ikonické Walterovo vaření Modrého nebe muselo nabrat konce... Tohle nejde popsat, nevím jak - tohle se prostě musí vidět... Peter Jackson jednou o LotRovi prohlásil, že první dva snímky vznikly proto, aby mohl vzniknout skvostný a rekordně oceněný snímek třetí. A toto stvrzení se dá ztotožnit s pátou sérií Breaking Bad - předchozí čtyři série vznikly proto, aby mohla vzniknout série pátá, která je jednoduše legendární, nepřekonatelná, nejvíce dramatická a neuvěřitelně napínavá, a jedná se také o nejlepší finální sérii na poli seriálové tvorby. Pokaždé, když některá z jednotlivých epizod skončí nějakým nečekaným zvratem, ihned máte nutkání vidět tu další... Dění by se mohlo popsat následovně: Walter všechno naplánuje, s postavami si hraje jako na šachovnici, jeho největší zbraní je jeho pouhá bezmezná inteligence, ale záhy jde vše do sraček a plány nefungují tak, jak se zprvu zdály. Jesse je z toho všeho psychicky v prdeli. Skyler už toho má taky dost. Hankovi s Marií jsou postupem času v emočním vypětí... Ano, ano, všechny postavy si prošly velmi těžkou životní zkouškou, ne-li doslovným peklem. Bezchybné herecké výkony nebudu komentovat... Bryan Cranston je legenda, a Aaron Paul je neskutečný talent. Fandové Breaking Bad se 100% shodnou, že 5. série je bezpochyby nejlepší. Doslova hotový nářez, který je jedním velkým kolotočem všemožných emocí. Moje nervy dostaly pořádně zabrat. Takové nevídané zakončení seriálu nečekal nikdo - slova jsou prostě marná... Jako kdyby jste se na začátku řady napjatě nadechli a na konci spokojeně vydechli při výrazu naprostého úžasu, a poté vše pěkně vstřebáváte a kroutíte hlavou nad tím, jak je tento veleskvost nesmírně geniální... Takto má vypadat správné a důstojné zakončení seriálu... A kdo čekal happyend, ten se musel psychicky zhroutit. Simply the best... Nenacházím další slova... nedivím se, že tohle byl nejen cenami nejvíce ověnčený seriál roku 2012/13... We Will Miss You Heisenberg! All Hail the King! ;( Nikdy nezapomeneme! ... Můžu s klidným svědomím prohlásit na plnou hubu, že 5. série BB je to nejlepší, co mohla seriálová tvorba kdy nabídnout. Doopravdy, tohle je to nejlepší, co jsem kdy v historii seriálů viděl. Smekám... PS: Astmatikům jako já doporučuji při sledování tohoto seriálu používat inhalátor, jinak to neudejcháte.(5.12.2016)

"We're done, when I say we're done." .... Parádní rozjezd ještě parádnější a brilantní série. Scéna s ničením důkazů je režijně bezchybná a řemeslně precizní a dokonalá. Bez komentáře... "Yeah bitch! Magnets! Oah!"(5.12.2016)

"You're like a time bomb. Tick, tick, ticking. And I have no atention of being around for the boom..." ... Mike Waltovi pěkně vmetl do pravdu očí. Je fakt, že se takový "výbuch" stane, ale až o několik epizod později... Jonathan Banks si tuhle epizodu ukradl pro sebe, avšak právem.(4.12.2017)

"Shut up... Shut up. Shut up. Shut up. Shut up! Shut up! Shut up, shut up, shut up! SHUT UUUUUUUUP!" Aneb jak si Anna Gunn šla pro Emmy. PS: V této epizodě je scéna, při níž Waltem s Jessem na gauči pijí pivo. Tato scéna byla použita v jednom ze Simpsonovských gaučových gagů, který je věnovaný právě Breaking Bad. https://www.youtube.com/watch?v=YKePrVPGK3g(16.2.2017)

A tohle je úplně poslední "klidnější" epizoda BB. Od následující epizody je příběh nekončící a nervydrásájící jízda... je zajímavé, že režisér této epizody a nejlepší epizody tohoto seriálu (Ozymandias) režíroval také osmou epizodu Star Wars.(7.11.2017)

"We're just getting started. Nothing stops this train. Nothing." ... Další coolervoucí epizoda a jedna z TOP epizod z brilantní kolekce božské kvality BrBa. Nebudu lhát, u finále této epizody pokaždé nemohu ani na chvíli popadnout dech (poněvadž ani nechci) a mohu jen zírat na dění, jelikož se jedná o jeden nezměrný nervák... Přes výkony všech herců, vlakovou loupež jako z westernu a závěrečnou scénu, SPOILER*** kdy čuráček Todd zabije 'Pana Motorku'*** je tohle jednoduše dokonalost sama o sobě. Walter a Jesse jsou opět v plný palbě!(5.12.2016)

Empire Strikes Back! ... Bezchybná scéna u večeře mě vždycky dostane, stejně tak finální Waltův chladný pohled se slovy: "Everybody wins."(18.12.2016)

"Say My Name." "Heisenberg." "You're Good Damn Right!" ... No comment... jen sledujte a obdivujte tu umělecky zaměřenou filmařinu... R.I.P. Mikeu, byl jsi fakt borec.(5.12.2016)

"We? Who's we? There is no we Jesse. I'm the only vote left." ... Celá tato epizoda je jedním ohromným televizním masterpiecem. Scéna se skladbou Crystal Blue Persuasion je něco brilantního. Masakr ve věznici je Waltem opět dobře provedený a naplánovaný - a zároveň řemeslně precizně nasnímaný... Avšak moment, kdy Hank zjistí, že Walt je po celou tu dobu hledaný a obávaný Heisenberg, to přebil - u tohoto plottwistu si prostě musíte trhat vlasy a jen hádat, jak se to všechno nakonec vyvine a kam děj nadále poputuje... Moje nervy potřebují dovolenou... Prostě bezchybné... Jinak: zdravím tě zmrde. https://www.youtube.com/watch?v=YKePrVPGK3g(5.12.2016)

Masterpiece. Od začátku do konce... Bryan Cranston je jak výborný herec, tak velice schopný a vynikající režisér. Vince Gilligan je špičkový scénárista - ale to již známe z předchozích řad... Hank již je psychicky vyřízený. Finální scéna mezi ním a Walterem je tak úžasná, že se mi ani dýchat nechce, a to se jedná o "pouhý" dialog. Jednoduše: dokonalost sama.(5.12.2016)

Neskutečný příběh graduje a graduje, až to jedním slovem: bouchne... ale to si ještě chvíli počkejte ;)(5.12.2016)

Tomuto se říká škola života... Touto epizodou si Walt u mě vydobyl místo Největšího a zároveň nejlepšího seriálového antihrdiny - uznejme: ten pán se s ničím nemazlí ani zdaleka... Zasloužený Golden Globe pro Bryana Cranstona. Scéna s cédéčkem, a finále... ksakru, co více lze dodat? Jednoduše awesome, man, good job, bitch! ... nějak mi dochází adekvátní slovní zásoba.(5.12.2016)

Tempo, tempo, tempo... aneb jak jde všechno záhy do hlubokých bezbřehých sraček... opět bez komentáře...(5.12.2016)

Je snad tato série bez epizody, kvůli níž vám neztuhne krev v žilách? Tak tahle nervy drásající jízda to rozhodně nebyla... Jesse a Hank si plán vskutku dobře promysleli, Walt také. Jenže: jednou se to všechno prostě muselo posrat a sesypat jako domeček z karet... PS: Astmatikům jako já doporučuji při sledování tohoto seriálu používat inhalátor, jinak to neudejcháte ;)(5.12.2016)

IMDb rating 10/10 - zaslouženě... Ozymandias znamená v doslovném překladu Král Králů, a tato epizoda jím bezkonkurenčně je. Bez debat: Nejlepší seriálová epizoda v historii televizní tvorby. Děj páté série gradoval a gradoval, až nakonec doslova explodoval. Jednou se to všechno prostě muselo sesypat jako nedokonalý domeček z karet... "What the hell is wrong with you?! We are family!" --- a zde jest pravý důvod, proč se seriál jmenuje Breaking Bad: pro dobro rodiny uděláte všechno, ačkoliv svoji duši zaprodáte samotnému zlu. Bryan Crantson jako Walt je nepopsatelný, nepřekonatelný, neuvěřitelný. Celou epizodu se snaží být drsným Heisenbergem, avšak je ve svém nitru duše zároveň velice zlomeným člověkem, který je naprosto emočně zdrcený... Epicky dramatický a emocionální nářez... při sledování jsem doslova zapomněl dýchat a napětí bylo se dalo ždímat po hektolitrech... jednoduše bezchybné. 120% ***SPOILER*** Nejsilnější momenty: Holly flashback, smrt Hanka, rozhovor Walta s Jessiem ("I watched Jane die." - při tomto momentu mi málem puklo srdce)... Rodinná hádka (nebo spíše bitka), Telefonát Walta a Skyler. Simply the best... nenacházím slova.(24.10.2016)

Ticho před bouří... Jesse je chudák, je mi jej neuvěřitelně líto (scéna, při níž řve žalem v autě... k tomu nemám slova). Hlavně Aarona Paula je mi líto, že za tuto roli bohužel neproměnil nominaci na Golden Globe, ale doufám, že mu několik Emmy postačí, stejně tak Anně Gunn. Také lituji Marii... a finální rozhovor Walta s Juniorem... ty vole :((( ... potřebuji nějaký antidepresiva, tohle je pro mne prostě moc přes čáru.(5.12.2016)

All Bad Things Must Come to an End... aneb Nejlepší zakončení v seriálových dějinách... U žádného jiného seriálu jsem se tak nebavil a nezažíval takové emoce... Nyní můžeme dělat pouze jediné: vzpomínat a nikdy nezapomenout... Vše posrané se vyřešilo, všechny dějové linky byly důstojně ukončeny. Takhle má vypadat důstojné a doslova bezchybné zakončení seriálu. Vince Gilligan napsal doslova geniální scénář.... finální pohled Jesseho a Walta je něco nepopsatelného a emocionálně zdrcujícího --- "I want this..." ... Vše je skvěle a ideálně zakončené skladbou Baby Blue, díky níž se téměř každému vženou slzy do očí... A kdo čekal happyend, no potěš prdel, jestli se psychicky nezhroutil. Po skončení této epizody jsem padl chvíli na kolena, začal jsem při tom tleskat a ještě k tomu jsem se rozbrečel tak, jako snad nikdy za poslední dobu... Hodnocení: 120% ze sta... We Will Miss You Heisenberg :( ... Díky, díky, díky! ... Tento seriál mi ve své podstatě změnil život a zanechal ve mne něco hlubokého... Jednoduše: nejlepší seriál vůbec. Děkuji převelice všem... 5. série je to nejlepší, co seriálová tvorba kdy nabídla... BB je přesně ten typ seriálu, u kterého nenacházíte slova... Ještě jednou převelice děkuji!(24.10.2016)