Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Recenze uživatele Bordoshut k tomuto seriálu (5)

Perníkový táta (2008)

Recenze na seriál Breaking bad (Perníkový táta): Bez výčitek svědomí můžu říct, že je to jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. Vince Gilligan je famózní myslitel. Je neuvěřitelné sledovat, jak se postavy postupně vyvíjejí, jsou ochotny zacházet dál a dál, posouvat svůj morální limit a pak najednou, člověk ani nepostřehne, kde k tomu došlo, už žádné skrupule nemají. Tento přerod se sice netýká všech postav, ale je to hlavní téma seriálu, které ho jakýmsi způsobem celý prostupuje. Každá postava si v průběhu 5 sérií plných násilí, boje o přežití, nekompromisních voleb menšího zla a falešných ospravedlnění musí přijít na to, kde leží její vlastní hranice, kterou není ochotna překročit. Je to zabití nevinného dítěte? Je to úmrtí blízké osoby v důsledku vlastního přičinění? A je to vůbec něco? Všechny postavy mají společné to, že do drogového byznysu vstoupily kvůli penězům. Je jedno, na co ty peníze byly, jestli do vlastní kapsy, pro potomka, na léčbu rakoviny anebo na nákup dalších drog. Peníze pro ně představovaly určitou naději na vykoupení, lepší život, ovšem ani si neuvědomily, že v moment, kdy do tohoto kolotoče vstoupily, se o tu naději sami připravily. Později se také řeší, jestli tu vážně jde jen o peníze. Samozřejmě, ten, kdo jich ještě nemá dost, tomu o ně jde. Ale co když jich už máte dost? Ne každý je schopen tento byznys opustit, hra je to návyková víc než automaty a ne nadarmo se říká: "Cesta je cíl." Přesně o tu cestu tady jde. A je ztvárněna dokonale. Opakoval bych se kdybych velebil Vince Gilligana, ale nenechám si ujít příležitost pochválit casting. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě jediná postava, jediný herec, který by hrál špatně. BrBa nemá, alespoň co se postav týče, jediný slabý článek. A to i včetně vzhledu, vlastně je to celé tak perfektní, že mám pocit, že vzhled postavy sám utváří, propůjčuje jim určitý charakter, který pak skvěle souzní i s jejich činy (viz např. změny účesů Walta a Jesseho). Zaznamenal jsem tu v komentářích mnoho kritiky k ženským představitelkám a stále dost dobře nechápu proč. Skyler, že do to nešla víc po hlavě? Je to účetní s pevným morálním kodexem a citem pro rodinu. To vysvětluje její vzhled i chování. Marie? Ano, má své problémy, viz kleptománie, které se mohou zdát jako slepou odbočkou v příběhu, ale ve skutečnosti jsou spíše odrazem jejího charakteru a toho, jak se zrovna cítí, v jejím chování se v určitých částech seriálu velmi efektně reflektuje Hankovo rozpoložení, který ho většinou tolik nedává znát i nálada celého seriálu v danou chvíli. Je to prostě jen obyčejný člověk dělající vcelku obyčejné věci, který dodává seriálu na důvěryhodnosti. Působilo by nedůvěryhodně kdyby tam byl každý zločinec, génius nebo polda. Lydia? Je trochu prchlivá a přehnaně obezřetná, bojí se lapení, ovšem to je jen dobře, také má o mnoho větší IQ než muži, s nimiž běžně operuje a navíc, světe div se, je to ženo. Klidně mě nařkněte z sexismu, ale prodávání methaphetaminu je podle mě spíše mužská činnost. Hold cílem nebylo dosadit do jejich rolí nejvíce přitažlivé ženy světa a jejich úděl byl přesně takový, jaký by byl i ve skutečnosti. Teď k hudbě. Asi je zbytečné vůbec zmiňovat výběr hudby – jako by to bylo možné, aby takový masterpiece v tomto pohořel – ale přesto si to neodpustím: ty songy tak skvěle doplní celkový obraz. Vemte si například tu úplně poslední, měl jsem při ní podobný feeling jako při té, co spustila na konci Gran Torina, a já ten film miluju. V neposlední řadě bych rád vyzdvihl i vedlejší postavy jako je Mike, Gustavo Fring, Jane a samozřejmě Todd. Žádná z nich není plochá a každá je svým způsobem fascinující. Jak již bylo řečeno: vrchol televizní produkce. Rozhodně si nenechám ujít přímé pokračování v podobě filmu El camino. Existuje i prequelový seriál Better Call Saul, který je podle toho, co jsem slyšel srovnatelných kvalit. Jen takový malý tip. Nakonec si zaslouží obrovskou pochvalu užití vědy v seriálu. Ano, seriál o výrobě methaphetaminu může mít i naučnou funkci v podobě popularizace vědy a chemie. Trochu paradox, ale je to tak. I já mám po jeho zhlédnutí chuť si zalézt někam do laboratoře a začít vařit. :-) () (méně) (více)

Série 3 (2010) (S03)

3. řada: 85 % Začíná se stávat zvykem, že každá Breaking Bad série začíná zlehka, pomalým tempem a postupně se rozjíždí zběsilý koloběh událostí. Trošku netypicky napětí kulminuje už krátce za půlkou, sotva stačilo začít. Potom se už do konce série drží stabilní tempo a prohlubuje se vztah mezi Waltem a Jessem. Zvláště zábavná je pak epizoda s mouchou, která představuje dočasné uvolnění a odlehčení tíživé atmosféry a nechává diváka vydechnout. Naopak, co řadu shazuje, je pro mě dosud nepochopitelná série šaškáren ohledně Tucových bratranců, například nevysvětlitelné plazení se nějakou zapomenutou mexickou vesnicí či ta šamansky působící světnice. ()

Série 4 (2011) (S04)

4. řada: 90 % Do značné míry rozporuplná série. Je tu spousta neuvěřitelně skvělých epizod, kdy Gus řádí anebo Walter řádí anebo řádí oba, ale také mnoho povídacích epizod, které jsou na jednu stranu sice zábavné a posouvají vývoj charakterů a vztahů mezi nimi, ale na druhou stranu je to jen vata – čeká se tady na to, až někdo konečně rozlouskne problém zvaný Gustavo Fring a asi každému divákovi je jasné, že pokusy o jeho odstraní před finálem sezóny budou neúspěšné. Zatím asi nejvíce psychologická řada. Na závěr si pro nás tvůrci připravili parádní zvrat, akorát bohužel celkem předvídatelný. Walterův vývoj na bezpáteřního psychopata je skoro dokončený. I am the danger! ()

Série 5 (2012) (S05)

Recenze na seriál Breaking bad (Perníkový táta): Bez výčitek svědomí můžu říct, že je to jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. Vince Gilligan je famózní myslitel. Je neuvěřitelné sledovat, jak se postavy postupně vyvíjejí, jsou ochotny zacházet dál a dál, posouvat svůj morální limit a pak najednou, člověk ani nepostřehne, kde k tomu došlo, už žádné skrupule nemají. Tento přerod se sice netýká všech postav, ale je to hlavní téma seriálu, které ho jakýmsi způsobem celý prostupuje. Každá postava si v průběhu 5 sérií plných násilí, boje o přežití, nekompromisních voleb menšího zla a falešných ospravedlnění musí přijít na to, kde leží její vlastní hranice, kterou není ochotna překročit. Je to zabití nevinného dítěte? Je to úmrtí blízké osoby v důsledku vlastního přičinění? A je to vůbec něco? Všechny postavy mají společné to, že do drogového byznysu vstoupily kvůli penězům. Je jedno, na co ty peníze byly, jestli do vlastní kapsy, pro potomka, na léčbu rakoviny anebo na nákup dalších drog. Peníze pro ně představovaly určitou naději na vykoupení, lepší život, ovšem ani si neuvědomily, že v moment, kdy do tohoto kolotoče vstoupily, se o tu naději sami připravily. Později se také řeší, jestli tu vážně jde jen o peníze. Samozřejmě, ten, kdo jich ještě nemá dost, tomu o ně jde. Ale co když jich už máte dost? Ne každý je schopen tento byznys opustit, hra je to návyková víc než automaty a ne nadarmo se říká: "Cesta je cíl." Přesně o tu cestu tady jde. A je ztvárněna dokonale. Opakoval bych se kdybych velebil Vince Gilligana, ale nenechám si ujít příležitost pochválit casting. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě jediná postava, jediný herec, který by hrál špatně. BrBa nemá, alespoň co se postav týče, jediný slabý článek. A to i včetně vzhledu, vlastně je to celé tak perfektní, že mám pocit, že vzhled postavy sám utváří, propůjčuje jim určitý charakter, který pak skvěle souzní i s jejich činy (viz např. změny účesů Walta a Jesseho). Zaznamenal jsem tu v komentářích mnoho kritiky k ženským představitelkám a stále dost dobře nechápu proč. Skyler, že do to nešla víc po hlavě? Je to účetní s pevným morálním kodexem a citem pro rodinu. To vysvětluje její vzhled i chování. Marie? Ano, má své problémy, viz kleptománie, které se mohou zdát jako slepou odbočkou v příběhu, ale ve skutečnosti jsou spíše odrazem jejího charakteru a toho, jak se zrovna cítí, v jejím chování se v určitých částech seriálu velmi efektně reflektuje Hankovo rozpoložení, který ho většinou tolik nedává znát i nálada celého seriálu v danou chvíli. Je to prostě jen obyčejný člověk dělající vcelku obyčejné věci, který dodává seriálu na důvěryhodnosti. Působilo by nedůvěryhodně kdyby tam byl každý zločinec, génius nebo polda. Lydia? Je trochu prchlivá a přehnaně obezřetná, bojí se lapení, ovšem to je jen dobře, také má o mnoho větší IQ než muži, s nimiž běžně operuje a navíc, světe div se, je to ženo. Klidně mě nařkněte z sexismu, ale prodávání methaphetaminu je podle mě spíše mužská činnost. Hold cílem nebylo dosadit do jejich rolí nejvíce přitažlivé ženy světa a jejich úděl byl přesně takový, jaký by byl i ve skutečnosti. Teď k hudbě. Asi je zbytečné vůbec zmiňovat výběr hudby – jako by to bylo možné, aby takový masterpiece v tomto pohořel – ale přesto si to neodpustím: ty songy tak skvěle doplní celkový obraz. Vemte si například tu úplně poslední, měl jsem při ní podobný feeling jako při té, co spustila na konci Gran Torina, a já ten film miluju. V neposlední řadě bych rád vyzdvihl i vedlejší postavy jako je Mike, Gustavo Fring, Jane a samozřejmě Todd. Žádná z nich není plochá a každá je svým způsobem fascinující. Jak již bylo řečeno: vrchol televizní produkce. Rozhodně si nenechám ujít přímé pokračování v podobě filmu El camino. Existuje i prequelový seriál Better Call Saul, který je podle toho, co jsem slyšel srovnatelných kvalit. Jen takový malý tip. Nakonec si zaslouží obrovskou pochvalu užití vědy v seriálu. Ano, seriál o výrobě methaphetaminu může mít i naučnou funkci v podobě popularizace vědy a chemie. Trochu paradox, ale je to tak. I já mám po jeho zhlédnutí chuť si zalézt někam do laboratoře a začít vařit. :-) () (méně) (více)

Ozymandias (2013) (S05E14)

Recenze na epizodu Ozymandias: Nevěřil bych, že je možné, aby tu něco dostalo hodnocení  99 %, ale here we go. Epizoda je samozřejmě na jedničku, obsahuje jednu scénku z období první série, nevím, zda se jednalo o předtáčku, ale každopádně se veze na slušné nostalgii. Musím říct, že působí smutně a přitom surově realisticky vidět Waltera s Jessem, jak si s nimi ostatní hráči dělají, co se jim zachce, jako by to byly jen dvě nuly. A přece – pro ně jimi jsou. Jestli seriál skončí na téhle vlně, vůbec se nebudu zlobit, protože takhle to prostě chodí v džungli. Silnější sežere toho slabšího. Přesto bych pro Waltera možná raději nějaký více osudový konec. P.S.: Groteskně působí název Ozymandias. Hle, jak nejchytřejší muž na planetě dopadl. Kutálí si svůj sud, sám uprostřed pouště. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis