Ošklivka Katka (TV seriál)

Komedie / Romantický

Česko, 2008, 73x52 min

Kateřina Janečková, Lukáš Hejlík, Michaela Horká, Olga Lounová, Michal Zelenka, Václav Vydra nejml., Jana Boušková, Petr Štěpán, Romana Goščíková, Tomáš Racek, Hana Křížková, Vojtěch Štulc, Alena Štréblová, Viola Ottová, Veronika Žilková, Lumír Olšovský, Ladislav Frej st., Jana Švandová, Ladislav Županič, Josef Carda, Zdeněk Dušek, Vojtěch Hájek, Simona Postlerová, Liliana Malkina, Pavel Kikinčuk, Nancy Johannes, Agáta Prachařová, Radek Valenta, Barbora Mottlová, Vít Rohr, Kateřina Průšová, Pavel Trávníček, Mahulena Bočanová, Ewa Farna, Kateřina Pospíšilová, Daniel Nekonečný, Zuzana Belohorcová, Daniel Holovský, Jiří Maria Sieber, Dáša Kouřilová, Ondřej Kavan, Thomas Zielinski, Stanislav Lehký, Jitka Foltýnová, Veronika Petrová, Simona Prasková, Martin Maxa, Veronika Poláčková, Pavla Vojáčková, Jiří Ptáčník, Martin Sochor, Karel Pokorný, Lucie Benešová, Vanda Károlyi Konečná, Jan Brich, Radim Vašinka, Václav Knop, Monika Hladová, Petr Meissel, Zdeněk Palusga, Jelena Šebestová-Juklová, Karel Bělohradský, Dana Homolová, Jiří Krejčí, Markéta Coufalová, Mojmír Maděrič, Josef Hervert, Martin Veliký, Radek Zima, Tereza Hofová, Martin Učík, Erik Pardus, Ivo Šmoldas, Mária Dolanská, Petr Falc, Ruben Peguero, Jakub Jech, Jakub Leifer, Lukáš Král, Zdeněk Pikl, Aleš Hnídek, Gabriela Valcová, Peter Strenáčik, Jaroslav Mendel, Petra Ben Messaoud, Nikol Kouklová, Vilma Frantová, Martha Olšrová, Karolína Hlaváčková
  • Gemini

Typicky afektovaně nablblou jihoamerickou telenovelu, přetavenou ve Státech v poměrně slušnou (a "osobitou") komedii na pokračování s pár ulítlými postavami, dostala do drápů tuzemská seriálová scéna. A můžete hádat, jestli je výsledkem něco jiného než překližková bolest a mučivý Boll. Prudce ekonomicky zdatná neroztomile nešikovná Katka se chová jako nanynka bez inteligence, která by z ní měla stříkat na všechny okolo. Na tuto hlavní postavu jsou nalepené jednorozměrné méně hlavní a vedlejší figury, z nichž vám může být smutno na několik způsobů - buď hrají slepičí mozky nenávistné a/nebo kariéristické, nebo regulérně tupé, což má být podle tvůrců vtipné. Muži jsou jedním vrzem nesympatičtí - ona Ošklivka Katka vlastně symbolizuje tragické období, kdy se Prima s obnoveným nadšením pustila do tvorby originálních pořadů a soutěží, a kdy vznikly třeba pamětihodné omyly jako Šimůnkovy Blondýny - tedy doba, kdy herecky nepříliš použitelným a neoprávněně namachrovaným "hvězdám" s vizáží modelů patřil hlavní vysílací čas, či (minimálně v oné pohnuté době) přiléhavěji řečeno čas vysírací. Inu jaké zde tedy máme mužské hrdiny? Neschopného Synáčka alias Prvního Milovníka (fajnšmekrům televizního trashe známý z přehmatu TV Prima jménem Vím, Cos Dělal V Pátek), Prazvláštního Pobočníka alias Slepého Milovníka (Olga Lounová? Promiňte, ale ta dříví štípající brada a kobylovitý vzhled, navíc když hraje takovou tupku, to je pro diváka opravdu SM, jakkoliv dobře si ta dáma třeba v reálu zpívá.), Pipinu Chorobně Hysterickou a že prý Estetickou (PCHE), a Ladislava Županiče Estrádního s Nesmělým Inteligentním Kamarádem. Víc snad na toto téma netřeba dodávat, v druhém plánu je tu ovšem hrdinčino rodinné zázemí, ztělesněné duem Vydra-Boušková. Tihle jediní jako by pochopili, čeho se to účastní, a jejich ochranitelské či "děj vedlejšími zápletkami zpestřující" lokální (od slova lokál) etudy - jakkoliv těžko přežitelné - působí dojmem, že jejich protagonisté vědí, co dělají, a neprezentují nějaké zoufalé ambice stát se sezónním tahákem, který bude pro hysterické nadšení tisícihlavých davů minimálně jednou do roka opakován ve frekvenci obden jeden díl. Pokud by taková situace nastala, žádám, aby byli podle kartelové dohody komerčních televizí z roku 2010 (vy nám pro náš Dokonalý Svět nadeženete diváky Cestami Domů) opět mezi lid vypuštěni Krakeni jménem Světla Pasáže a On Je Žena. Jedna hvězda je tu proto, že ačkoliv zde jsou momenty hodné zhlédnutí pro to, jak jsou zoufale špatné, je jejich frekvence příliš malá, a tím pádem riziko zásahu neumětelstvím a naprostou nepoužitelností příliš vysoké.(28.10.2010)

• Lolita

Ten bezmozek, co psal scénář, by měl někdy zavítat mezi normální lid, aby zjistil, jak funguje běžná komunikace, normální dialogy, hádky, a vypjaté scény, a že ty debilní fráze a nelogismus u jednotlivých postav, ať jsou postavené na čemkoliv, nejsou postavené na reálném základu. Nicméně, (a teď nastává prostor pro mou oblíbenou větu) viděla jsem horší (což ostatně u české seriálové tvorby není nic těžkého).(12.11.2011)

• LiVentura

Jisté věci by se snad ani neměli točit a dostat tak před oči diváka, který tak jen stále dokola hloupne a hloupne sám v sobě.... a někdy se ta neuvěřitelně drzá hloupost dostane ven hlavami několika takto postiženými...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(10.9.2008)

• NinadeL

Nehledě na to, že Michaela Horká je skutečně nádherná a měla by mít vlastní seriál založený na kvalitním scénáři... existuje určité rozpoložení a zejména pokročilá noční hodina, kdy se i takovýto produkt jako Katka může zdát akceptovatelným. Tedy minimálně lidská komedie malosti a bídy v podání manželů Vydrových. Takové drama bych si dovedla sólově představit jako divadelní jednoaktovku. A pak je tu samozřejmě zajímavý vnitřní svět původní tvorby Primy, kdy ještě při RP museli odkazovat na Nikdo není dokonalý, v době Katky už bylo možné odkazovat například na RP.(11.3.2009)

• Sosak

Neříkejte, že jste to nečekali :D Kdyby ke mě přišel někdo z Primy a vysral se mi na televizi, účinek by byl stejný - nevěřil bych svým očím a znechuceně koukal na bednu plnou vy-víte-čeho. Je to ošklivý seriál, plný hnusných pokusů o vtipy, hrozného sestřihu, děsuplné režie a žádných hereckých výkonů. Puštěním tohoto zvěrstva do éteru si Prima koleduje o žalobu za pokusy na lidech.(6.3.2008)

• - Jana Boušková a Václav Vydra hrají v seriálu manžele, kterými se v roce 2006 stali i ve skutečnosti. (x_silver)

• - Úvodní píseň k seriálu s názvem "Jaký to je" nazpívala Ewa Farná, napsala ji dvojice Gábina Osvaldová a Ondřej Soukup. (Hejtmy)

• - Matka Kateřiny Janečkové (hlavní hrdinky seriálu) se také živí jako herečka, ale pro změnu hraje převážně v divadle a jmenuje se Anna Bazgerová. (Agatha)