Ošklivka Katka

(seriál)
Česko, (2008–2009), 65 h 47 min (Minutáž: 52–56 min)

Asen Šopov

Karel Mařík

Kateřina Janečková, Lukáš Hejlík, Michaela Horká, Olga Lounová, Michal Zelenka, Václav Vydra nejml., Jana Boušková, Petr Štěpán, Romana Goščíková (více)

Série(2) / Epizody(73)

Všichni máme jistě rádi pohádky a vůbec při tom nezáleží na věku. V případě „Ošklivky Katky“ jde o moderní variaci pohádky O Popelce s tím, že děj se odehrává v módní firmě. Naše hrdinka se jmenuje Katka, pochází z pražské periferie a sociálně velmi skromných poměrů. Rodiče dali chytrou a nadanou dceru studovat, ona se jim odvděčila vynikajícími studijními výsledky, dokonce získala stipendium na zahraniční univerzitě. Potud by bylo všechno v pořádku. Jenže teď se Katka nachází v situaci, kdy by ráda našla místo odpovídající jejímu vzdělání a odborné erudici. Jenže to je problém. V dnešní době mají totiž šanci nejen chytří a studovaní lidé, ale také fyzicky přitažliví. A mezi ně Katka rozhodně nepatří. Navíc vkusně se obléknout a mít zájem o módu je něco, co ji absolutně míjí. Se svými starými brýlemi, nemožným účesem, rovnátky a nevkusným oblečením se nemůže divit, že ji všichni nazývají „ošklivkou“.
Katku to netrápí, jenže o jedno místo kvůli svému vzhledu přišla (klienti v bance si stěžovali), dalšími přijímacími pohovory neprošla. Táta je bez práce, mamince její krámek s potravinami moc nevydělává... Co s tím? Když Katka objeví v novinách inzerát na místo sekretářky největší módní firmy v zemi, vůbec neváhá. A tady začíná její neuvěřitelný příběh, který popisuje život každého člověka, který se rozhodne poprat se svými handicapy a nepřátelským prostředím. Na své cestě potká velké množství lidí, které musí přesvědčit o svých kvalitách a vnitřní kráse. A samozřejmě se setká hned v prvním díle se svým vysněným princem v podobě prezidenta módního domu. Jeho srdce nakonec získá, cesta za vysněným cílem je však dlouhá a trnitá... (oficiální text distributora)

Bluntman odpad!

"To je totiž tak jiný a neobvyklý seriál. Český divák je totiž tak konzervativní a myslím, že si na něj bude ještě nějakou chvíli zvykat." - Ano, Chlumský, já si myslím taky, že OŠKLIVKA KATKA (kdyby aspoň byla ošklivá, ale ona je pouze "vachlerovského typu": neslyšela o hřebenu a nežere maso, nepozná vtip) je natolik jiná, svou demencí přesahující obludnost RODINNÝCH POUT, že mám za to, že inteligentní divák si bude zvykat, než zvládne ty návaly vzteku a pocitů nevolnosti, než stihne přepnout na jiný program. Proč proboha, když už kupovat licenci, se inspirovat telenovelovou sračkou a ne jejím sofistikovaným persiflážovým bratřičkem/sestřičkou z US? ()

Dudek odpad!

Ošklivka Katka bohužel postrádá jistou osobitost, což ji vrhá mezi hloupé standardy české seriálové produkce. Tím ovšem nechci naznačovat, že má navíc. Tahle česká 'telenovela' totiž troskotá již v základech. Pokud zapomeneme na nepochopitlený posun dějové linie a scénář vůbec (!), zbývá tu ještě spousta věcí, které posouvají seriál k těm nejhorším co u nás vznikly. Už první dojem je špatný. Podobně jako Rodinná pouta působí Ošklivka velmi odtažitým a levným televizním dojmem, který ještě podtrhují špatně hrající herci, nad nimiž ční zejména příšerná hlavní hrdinka. A právě i ta je jedním z problémů. Zatímco dle synopse se má jednat o ošklivou ale velmi chytrou, vzdělanou a zkušenou dívku - což je nám neustále předhazováno - již během pvního dílu si můžeme udělal úplně jiný názor. Samotná Kateřina není žádná krasavice, ale nepůsobí o nic hůře než ostatní postavy, které od ní odlišuje pouze nastrojenost. Ošklivost je zde synonemem pro neučesanou ženu s brýlemi a v otřesných šatech, která se neustále zrůdně usmívá. Její 'inteligence' je mazána v každé epizodě minimálně dvakrát. Chová se absurdně, nevyzrále a až na své projekty působí spíše jako velmi hloupá dívka, která se snaží prosadit ve světě, do kterého vůbec nepatří. Komediální posun do české roviny, který tvůrci tak horečnatě slibovali, nepřišel a pokud ano, máme se za co stydět. Homosexuální módní návrhář se změnil v postavu, ze které je mi upřímně na zvracení - i když upřímně podobný posun sliboval již dabing původní série, v němž vcelku normálnímu chlapíkovi znásobili jeho šišlavost. Většina vtipů je trapná a hlavně zbytečná. Dějová náplň jednotlivých dílů je nepochopitelná. Jediné co tuhle seriálovou zrůdičku tahá z hnoje je vcelku slušný hudební doprovod... ()

kinej odpad!

Nekoukatelný odpad. Donutil jsem se, částečně s přepínáním, protože jinak to nejde, odsledovat jeden díl. A musím říct, že je to taková kravina, že by jeden blil. Scénáristi tam hodí každou blbost, kterou jim mozek vykálí, kameramani nejspíš berou všechno na první záběr, a nejhorší na tom je, že se tam nic neděje a za celou epizodu se nestalo vůbeac ale vůbec nic. Některé seriály jsou dobré, ale mají hluchá místa vyplněná vatou. Tohle je jenom vata. Debilní vata. Hůř by to natočit nešlo, ani kdyby o to "filmaři" usilovali. Ale královnou všeho špatného je Agáta Hanychová, její scény by se daly zařadit mezi nejhorší herecké výkony všech dob. Tento herecký antitalent se ji nedaří zamaskovat ani s věčně vyšpuleným rtíky. Je to tak hloupé až to bolí. ()

themic odpad!

Potom co jsem viděl už jen část hnusný katky, tak jsem musel změnit hodnocení u ošklivky Bety na jednu hvězdičku. Tohle je absolutní blbost, o to víc, že už to vůbec není originální. Bety byla aspoň originálně trapná. Tohle už je moc! TV Prima opět ukázala svou chabou produkci. ještě víc než odpad ()

J*A*S*M

O chlup horší než originální kolumbijská telenovela. Po prvním dílu, který pro mne představoval skutečná muka, jsem zkusil ještě druhý díl, a ten už na mne kupodivu tak hrozné účinky neměl. Největší potíž vidím v hodně špatných představitelích hlavních rolí a nedostatku přirozeného humoru (i ta telenovela ho měla víc než tato česká "komediální" variace). Celé je to tak nějak hloupoučky naivní, někomu se to možná líbit může, já se do dalších dílů pouštět nebudu. 10% ()

• Seriál je českou verzí populárního kolumbijského seriálu Ošklivka Betty (od r. 2000), který se oproti tuzemské verzi dočkal vysílání v 15 zemích světa i svého pokračování. (Dlee)
  • Jana Boušková a Václav Vydra hrají v seriálu manžele, kterými se v roce 2006 stali i ve skutečnosti. (x_silver)
  • Matka Kateřiny Janečkové (hlavní hrdinky seriálu) se také živí jako herečka, ale pro změnu hraje převážně v divadle a jmenuje se Anna Bazgerová. (Agatha)