Utawarerumono (TV seriál)

うたわれるもの

Utawarerumono

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Komedie / Sci-Fi

Japonsko, 2006, 26x23 min

Jak říká Justinian, Utawarerumono skutečně začíná jako kvalitní a čistokrevné fantazy. Trochu je škoda, že se v něm neustále válčí a sotva je poražen nepřítel jeden, již někde povstává další, mocnější, silnější, chytřejší. Sice celý ten sled bitev a válek působí poměrně logicky, ovšem divák si začne klást otázku, kdypak se taky začne řešit ztracená paměť hlavního hrdiny Hakuora. Postavy jsou poměrně uvěřitelné, ale jen pár z nich je něčím opravdu zajímavých. Jejich motivace (třebaže leckteré postavy nějaké touhy a cíle mají, jenom na nich nějak nepracují) nemá pro směřování příběhu mnoho příliš velký význam. Jsou povětšinou vláčeni z války do války a v ní bojují dle své povahy. Např. Oboro jakožto horkokrevný ochránce své nemocné sestry by jistě mohl vykonat něco překvapivého, ale nestane se tak... jeho sestra, on, Benawi, jeho poručík, Karura, Oboro, jeho sestra, jeho lučištnice... spousta postav, která by se dala bez problémů škrtnout a příběh bude téměř stejný, jen kratší. Tady si dovolím polemizovat s názorem, že Utawarerumono neobsahuje fillery. Obsahuje, jen jsou zdařilejší, než tomu běžně bývá a také skrytější. Čím však je Karuřin příběh v Natungu? IMHO fillerem. To všechno však jsou výtky, kvůli kterým bych Utawarerumonu strhnul jen hvězdičku a možná kousíček. Hlavní problém jsem měl se závěrem, který mi přišel ostře kontrastující s prostředím, které na mě dýchalo v prvních 3/4 seriálu. Lepší *** a tentokrát s lítostí.(21.3.2008)

Ze začátku to je opravdu jako čistokrevné fantasy, většina postav mi byla sympatická i když neměli šanci se moc projevit (hlavně má oblíbená Touka). To,že je to koncipované jako "válečné kroniky" mi taky navadilo, ale ty v závěru objevivší prvky opravdu působí jako pěst na oko, respektive by bylo lepší, kdyby se, alespoň v náznacích objevovaly dříve. Zase, ale nemůžu říct, že bych se nebavil. Takže 7/10(25.9.2010)

Seriál není z nejlepších a ani nejkvalitnějších, ale ta touha pustit si další díl pokuďmožno hned nebo aspoň co nejdřív to půjde, tu byla. I když konstrukce seriálu je taková, že se ženou další a další bitvy a hlavní hrdina dělá další a další rozhodnutí, aby mohl vést "svůj" lid k míru. A nebudu lhát, do Eruru jsem se zamiloval hned po prvních dvou dílech. Mít tak holku s ocasem a ušiskama, za kterými byste ji mohli hladit:)(2.11.2008)

Napoprvé jsem viděl tři díly a přišlo mi to prostoduché, naivní. Napodruhé jsem dokoukal tři díly a přišlo mi to prostoduché a naivní. Napotřetí jsem to dokoukal a moc jsem si to užil. Najednou jsem v tom viděl mnohem víc. Možná jsem potřeboval vidět víc jiných anime a filmů abych chápal a možná jsem jen potřeboval trošku dospět:).(4.3.2015)

Nepáčia sa mi ušaté, okrýdlené a chvostnaté stvorenia, fantasy takehoto typu nemusim a pri pozeraní prvej epizody som proti tomu cítil značný odpor. No z divného dôvodu som to dopozeral dokonca. Je cítit že sú tam kvality, hlavne čo sa týka deju. Zo zvedavosti zistit kto to Hakuhoro naozaj je a hlavne z nudy som si pozrel 20 epizod, no 21 epizoda az po poslednu toto anime dostane úplne inú chuť a dopozeral som to z radosťou. Tak či onak ani kolosálny koniec nemôže zvrátiť moje hodnotenie slabé 3*(7.4.2011)