Bestie musí zemřít

Giallo

Horor / Thriller

USA / Velká Británie / Španělsko / Itálie, 2009, 92 min

„Nič viac neurobíte?“ – „Dám si drink.“ Našiel ju? Nenašiel ju? Keby film skončil pred „parkoviskom“, bola by odpoveď na túto strašidelnú (veď uvidíte) otázku jasná a dodala by inak zle napísanému scenáru (ktorý má nemalé problémy s logikou) desivú hĺbku hrôzostrašnosti sveta, v ktorom veci nie vždy končia dobre. Ale takto... bolo to čudné. A inak? Je prekvapivé, že 69-ročný Argento (SUSPIRIA, PHENOMENA, DVE DIABOLSKÉ OČI) nakrútil lepšie giallo, ale 61-ročný (fádny VRAH PRICHÁDZA V NOCI). Osobne som na taliansku hororovú kinematografiu napriek jej renomé nikdy nebol (dvojnásobne na giallo), ale toto ma pomerne bavilo (vďaka rozumnej dĺžke, záveru a Brodymu).(28.5.2011)

He is Yellow. Civilnější giallo, které s sebou nepřekvapivě nese zápory La Terza Madre - absence snovosti a výraznějšího experimentování s formální stránkou - vyjma flashbacků - (Fasano bohužel nedosahuje Tovoliho či Albaniho kvalit), nicméně Argento si s bravurou sobě vlastní vystačí s málem, co má k dispozici. Na poli devadesáti minut rozehrává temnou atmosférickou podívanou zahalenou oblaky dýmu - znamenitý Adrien Brody coby detektiv pronásledovaný vlastní minulostí kouří jednu cigaretu za druhou -, která spolehlivě předčí Argentovi předcházejí filmy za poslední dekádu a potěší fantastickým vyústěním. V jednoduchosti je krása. Moderní giallo, jak se sluší a patří.(22.8.2009)

Dario Argento sa vracia ku koreňom. Ale svoje majstrovstvo niekde nechal. Kým ARMÁDA DÉMONOV : MATKA SĹZ dopadla nad očakávania dobre, tento návrat, tentokrát nie k mystickému hororu, ale k obľúbenému giallu, sa až tak nevydaril. Absentujú tu krvavejšie scény a temnejšia atmosféra, hoci herci si svoje odviedli, to sa uprieť nedá. Takisto ma znepokojil záver v štýle ´´what the f...´´. Dario, na teraz odpúšťam, druhýkrát už budem prísnejší.(21.11.2010)

• nascendi

Pôvodne som mal v úmysle opakovane so pozrieť rovnomenný Chabrolov film. Prekvapilo ma, že aj po polnoci budú dávať niečo pozerateľné. Už po pár minútach som zistil, že rovnomenný názov je dielom neinvenčného prekladateľa. Neviem, čo by som na tomto hlúpučkom filme o žltáčikovi mohol pochváliť. Ani sa nebudem snažiť.(30.9.2017)

• petero

Je smutné keď fanúšikmi ospevovaný tvorca nazve tak reprezentatívne svoj film, so scenárom tak slabým, že by sa, nebiť zopár krvavých scén, bez problémov stratil ako jedna bezvýznamná časť detektívneho TV seriálu nemeckej produkcie, často krát disponujúcim záživnejším prevedením. Tvorca sa nepredviedol ani scenárom ani réžiou, rovnako ako sa nepredviedli herci, pretože nemajú čo hrať a ich postavy sú ukážkovo ploché.(11.2.2010)

• - Premiéru měl film 25. června ve Velké Británii na filmovém festivalu v Edinburghu. (Chatterer)

• - Adrien Brody v hlavní roli nahradil Raye Liottu. (Chatterer)

• - Tento Argentův film je první, pro který si Dario nenapsal scénář sám. (Chatterer)