Etuda v černém (S02E01) (epizoda)

Étude in Black

Etuda v čiernej

Krimi

USA, 1972, 1 h 33 min

Není to špatný díl, ale rozhodně nepatří mezi nejlepší. Manželský trojúhelník je určitě dobrý důvod pro vraždu, ale vrah - dirigent Alex Benedict - musí zdolat velmi dlouhou a složitou cestu, aby se dostal z místa, kde se koná koncert, ke své milence. Opravdu je věrohodné, aby ho nikdo, kdo by mohl podat jasné svědectví, neuviděl? Pointa je pak docela slabá a dá se odhadnou velmi záhy. Vraha hraje John Cassavetes, který o dva roky později natočil právě s Peterem Falkem drama o rozpadu rodiny Žena pod vlivem.(13.6.2015)

,,A ja zase musim nahoru. To je schodů. To je teda mnoho moc schodů!“ V tomto díle jsem byl nepříjemně zaražen, kolika chyb se padouch hned na začátku dopustil. A ač se vyšetřování trochu vleklo, už dopředu jsem věděl, na čem bude založen závěrečný důkaz. Zpracování je v tomto díle zcela rutinní, ale tím nemyslím, že by bylo špatné. Jen není nijak novátorské, což u Columba není na škodu. Samotný poručík mi přišel snad ještě otravnější, než bývá obvyklé, ale o to bylo více vtipných momentů. A perfektně nadabovaný zmatený asijský sluha u mě způsobil pořádný záchvat smíchu. Jednoznačně nadprůměrný díl!(24.11.2014)

"Víte, poručíku, Vaše obtěžování mě začíná unavovat." Tak to je smůla, pane Benedicte, ale nikdo nedokáže obtěžovat pachatele tak urputně, jako poručík Columbo se svým spícím psem. Mně se to tradičně líbilo, i když to možná chtělo trochu víc crescenda na první dobu, což sice úplně přesně nevím, co to je, ale dirigent Benedict to říkal. A jelikož je to chytrý člověk, tak to po něm budu tupě opakovat, abych taky vypadal inteligentně.(16.5.2016)

Pro mě je tento díl celkem slabý. Je to lehce podprůměrný Columbo, kterého zachraňuje právě jen Columbo. Zdejší záporák je slabý, na jeho vraždě nebylo nic opravdu promyšleného (dobrá, až na to auto v opravně) a navíc ještě na místě činu zanechá důkaz (komu nebylo už od začátku jasné, že ho Columbo dostane právě na tohle, tak asi musel být slepý). Jak už jsem napsal, vrah se mi vůbec nelíbil, neměl ten správný styl ani důstojnost a řadí se k těm nejhorším v historii Columba. Vedlejší linie se psem byla milé osvěžení. Když Columba a prostředí dirigentů a vážné hudby, tak raději "Vraždu s příliš mnoha notami", která má všechno, co této epizodě chybí (když nepočítáme závěr, ale to sem nepatří). Nechápu, proč tento díl mnozí v komentářích považují za nějak výjimečný...(18.9.2007)

John Cassavetes byl určitě fajn herec, ale todle moc dobře neuhrál, spíš mi přijde, že dost přehrával a moc charizma jeho postava taky nepobrala. Sice mě potěšil občasnej závan vážný hudby, míň už mě ale potěšily scény se hrou na klavír, kde herečka divoce mlátí do kláves a celá se kroutí, absolutně mimo rytmus skladby.(23.10.2011)

• - V tomto díle je možné si všimnout, že herečka Blythe Danner je těhotná. V kostymérně se tento fakt snažili zřejmě zakrývat volným střihem šatů, i sama herečka si neustále bříško zakrývá oblečením nebo kabelkami. Avšak při scéně, kdy hraje tenis, šikovný divák pozná rozdíl. Jelikož se díl natáčel v roce 1972 a Blythe Danner je matkou jen jediného dítěte, kterým je Gwyneth Paltrow, která se narodila ve stejném roce, je možné říci, že Gwyneth si poprvé "zahrála" už v seriálu Columbo. (selfesteem)

• - V tomto díle se poprvé objeví nový poručíkův (Peter Falk) pes. (Pepinec)