Reklama

Reklama

Columbo - Série 1 (1971) (série)


Její příležitost (S01E05)

(epizoda)
  • Česko Dáma na čekané (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Beth Chadwicková, bezvýrazná sestra podnikatele Bryce Chadwicka, žije pod neustálou kontrolou svého úspěšného sourozence. Ten jí brání i ve vztahu se zaměstnancem jejich rodinné firmy Peterem Hamiltonem. Dokonce Peterovi hrozí výpovědí, pokud vztah s Beth neukončí. Mladá žena se nakonec uchýlí k promyšlené vraždě: přiměje bratra, aby ji navštívil, zastřelí ho a před policií tvrdí, že jej považovala za lupiče. Několik drobností ovšem nevyjde zcela podle jejího plánu. A právě těch se chytí poručík Columbo... (Česká televize)

(více)

Recenze (52)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zakomplexovaná sestra bohatého majiteľa veľkej reklamnej spoločnosti naplánuje vraždu svojho brata, ktorý chce za každú cenu zničiť jej rozvíjajúci sa milenecký vzťaz s ich podnikovým právnikom. Všetko chce zakamuflovať, tak aby jeho smrť vizerala ako nešťastná náhoda. Jej plán však víde len z polovice. Situácia sa vyvinie trocha inak ako očakávala a tak musí improvizovať. V zhone a strese urobí niekoľko chýb, ktoré ju neskôr usvedčia z úkladnej, premyslenej vraždy. Inšpektor Columbo dostane túto namyslenú, chladnokrvú vrahyňu tam kde patrí, do basy. **** ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na této Columbovce, mě kromě tradičního tahouna v baloňáku, pokaždé zaujme hlavně Leslie Nielsen a doslova fantastická hudba v úvodních titulcích. P.S. Všimněte si mimořádně krásné asistentky výše zmíněného Nielsena (mihne se krátce okolo šesté minuty filmu). Vůbec nevím, co tady Leslie řešil. Přes stromy evidentně neviděl les. Nebo přes les stromy... ()

Reklama

Douglas 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Další epizoda COLUMBA, kde se setkáme s řadou nečekaných filmařských řešení. Pozoruhodný je v tomto ohledu subjektivizovaný flashforward, který vypadá jako reprezentace toho, co skutečně nakonec proběhne (navíc je celý v rozmlženém obraze). Ovšem následně se ukáže, že šlo opravdu jen o představu a celou akci vidíme v alternativní verzi, která je odlišná od té naplánované - a střet plánu s realitou je pak důležitým prvkem dalšího vyprávění. Podobný postup vidíme i v o něco dřívější epizodě "Smrt nabízí pomocnou ruku", kde je flashforward realizován v brýlích muže, který se dívá na svou nečekanou oběť a my sledujeme úklid těla, jenže v tomto případě je flashforward opravdu reprezentací fikční reality - a umožňuje elegantně zkrátit čas vyprávěného příběhu. V obou případech nejde o úplně běžné techniky - a v obou případech jsou doprovázané i dalšími stylisticky pozoruhodnými prostředky. V "Smrt nabízí pomocnou ruku" je v tomto ohledu mnohem parametričtější než tradičnější "Její příležitost", kde sice rovněž najdeme výrazné podhledy, nájezdy, záběry vytřeštěných očí i práci s barvami kostýmů, ale řídčeji a ve větším významovém sepětí s vyprávěným příběhem i světem. Každopádně COLUMBO rozhodně není zajímavý jen svérázným přístupem k detektivním schématům a charismatickým hrdinou. ()

Gimli 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Standardně dobrý Columbo s trochu nestandardní zápletkou. Pachatelka je totiž od začátku známa i Columbovi, který musí dokázat, že nešlo o nehodu, nýbrž o plánovanou vraždu. Za zmínku stojí taky Leslie Nielson, který je v nekomediální roli velmi přesvědčivý. Navíc je tento Columbo mimořádně výživný ve věcech, které mu nedaly spát! ()

akisha 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Columbo je seriál, kde se málokdy stane, aby člověk sympatizoval s vrahem. Většinou proto, že vrah je osoba neskutečně slizká, odporná a bezpáteřní, často i nevalného vzhledu (vypadá prostě jak slizoun prvního řádu). Tady je vražedkyní odstrkovaná dcera, které život vždycky řídil někdo jiný, kdo za ní rozhodoval. Protože by jí bratr rád zakázal lásku k Lesliemu Nielsenovi (ten se snad narodil šedivej), rozhodne se ho zabít, čímž získá nejen prachy, firmu, Nielsena, ale taky sebevědomí. A já se musím přiznat, že jsem jí chápala a celkem s ní i soucítila, což se mi u Columba znovu stalo snad jen s Johnnym Cashem, a je to rozhodně příjemná změna. Sice je vyšetřování nic moc - jak už tu bylo zmíněno, ta věc s alarmem je známá hned ze začátku - ale i tak to byl díl, co dokázal zaujmout. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Zbrusu nové auto, které je dodáváno Beth Chadwick, je Ferrari 365GTB. (Epistemolog)
  • Columbovo (Peter Falk) auto je Peugeot 403. (Terva)

Reklama

Reklama