Smrt nabízí pomocnou ruku (S01E02) (epizoda)

• Česko

Trik z dětství

Death Lends a Hand

Smrť ponúka pomocnú ruku

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 1 h 13 min

Russell Metty

Gil Melle

,,Tak začneme s tím šrámem, protože to mě trápí.“ Tento díl je výjimečný tím, jak slizký je padouch a ještě tím, že vlastně Columbovi konkuruje ve vyšetřování. Zpracování je defakto stejné jako u předchozích dílů, výjimku tvořil režisérky originálně pojaté uklízení stop po zločinu skrze padouchovy brýle. Ve srovnání s ostatními epizodami poručíka Columba je tento u mě lehce nadprůměrný.(21.11.2014)

"A neni to nahoda? V tom pripade je jich mnoho." Druhy diel v serii ak neratam piloty. Usmazil ho dokonale, inak chladneho Brimmera donutil robit chyby pod tlakom. Vyborne odvedena praca od Roberta Culpa. Diel v ktorom som chvilu veril ze Columbo uz nevie ako dalej a to cloveka drzalo v napati az do konca.(2.4.2016)

Veľmi opatrne pri Columbovi siaham po štyroch hviezdičkách, ale tento diel si ma získal. Columbo už v ňom disponuje svojimi typickými atribútmi, ale ešte nemá problém s ich nadužívaním, ako vo väčšine nasledujúcich dielov. Príbeh nie je príliš prekonštruovaný a postupu pri riešení nechýba vtip a lesť. Pre seba som si tento diel premenoval na "Zemiak natlačený do výfuku", aby sa to aj rýmovalo s pôvodným názvom.(24.7.2016)

Zatímco Columbo už je v plné polní, na scéně je baloňák, plechovka, doutník i největší hity repertoráru od "eh, málem bych zapomněl" až po "moje žena vždycky říká...", téma nabízí změnu. Žádný dokonale promyšlený plán, ale improvizace vynucená neúmyslným zabitím. A ni taková komplikace však poručíka nerozhodí a svým nenápadně roztomilým způsobem jde své oběti po krku. I když musí odmítnout zajímavou nabídku.(12.6.2016)

Rozhodně jeden z nejlepších Columbů. Režie sice není tak vynalézavá jako v případě Spielbergova prvního dílu ale přesto funguje, rozhodně neurazí a tak jako tak představuje vysoký nadprůměr. "Speciální efekty" v podobě záběrů běžících ve sklech Brimmerových brýlí mi přišly spíše otravné. Naštěstí jich tu nebylo mnoho. Také herectví je velmi slušné. Poprvé si tu mimochodem výrazněji zahrál i Columbův legendární vůz (mihne se ovšem zřejmě už v předchozí epizodě) a celkově se právě tady Columbo tak nějak "usazuje", pokud jde o základní charakteristiky jeho postavy. Poprvé se zde objevuje i jeden z oblíbených columbovských evergreenů jímž je podvržený důkaz, vedoucí ovšem neomylně k přiznání. To že celý ten příběh vlastně není moc pravděpodobný nechme raději stanou, to už se v detektivkách stává. Vymyšleno je to ale dobře a skvělé herecké výkony dávají příběhu takovou šťávu, že nad tím jak moc je to nepravděpodobné člověk vlastně ani moc neuvažuje... Celkový dojem: 80%(27.8.2010)