Plukovník Frank Brailie pracuje v nadaci slavného armádního veterána, generála Padgeta. Kromě vojenského výcvikového tábora se věnuje zejména tajnému Fondu speciálních projektů. Jednoho dne jej začne vydírat seržant Lester Keegan, jeho dávný spolubojovník. Padget ho totiž pověřil přezkoumáním Brailieových aktivit – a Keegan zjistil, že Fond speciálních projektů slouží Brailiemu k financování nezákonného obchodu se zbraněmi a následně k jeho osobnímu obohacení. Brailie zabije Keegana během nočního vojenského cvičení. Kvůli zmanipulovaným stopám jsou všichni přesvědčeni, že Keegan zemřel nešťastnou náhodou. Všichni kromě policejního detektiva Columba… (Česká televize)

Anthony

Díl se odehrává ve vojenském prostředí. Seržant Keegan dostává od generála za úkol vyšetřit, kdo na útvaru provádí nečisté finanční machinace. Ten na to přijde, ale místo aby to generálovi oznámil, začne dotyčného vydírat. A to sebou holt nese jistá rizika. Důležitou roli, zde budou hrát cínoví vojáčci. ()

sud

Osud opět zavál poručíka Columba po patnácti letech (po díle "Za úsvitu") do vojenského prostředí, aby vyšetřil domělou smrtelnou nehodu, která se stala zdejšímu seržantovi. Díl je to standartní, kde hlavní role hrají krabice, knihy a cínoví vojáčci. ()

ClintEastwood

Tentokrát jen lehce nadprůměrný díl. Nezajímavý zločinec (kterému dodává charisma hlavně dabing Petra Štěpánka) a až na pár okamžiků celkem nudný průběh vyšetřování. Líbí se mi vlastně jen závěr se skládáním knih, to mělo závan klasické Columbovky. ()

Pepinec

Promiňte, poručíku, ale nemůžu si vzpomenout, čím by tenhle Váš případ byl nějak výjimečný. Působilo to na mě chladně a odtažitě, ostatně jako tak na mě působí celé vojsko. ()

Paldini

Jeden ze slabších dílu, kde pobaví jen výslech účastníků vojenského kurzu. Tak vylízané zelené mozky se často nevidí. Dialog: Columbo: Proč jste se zúčastnil tohohle vojenského kurzu? XY: Protože se stanu žoldákem. Columbo: To jako po 14-denním kurzu? ()

Anderton

Príjemný diel, ktorý pri ktorom ani nemrzí, že nepatrí medzi najlepšie. Ono je to vždy dané tou pointou, ktorá je znova slušne vymyslená a aj keď to vyzerá ako poriadna blbosť, vrah by sa z toho na súde asi nevykrútil. Celý diel je taký v pohode, bez silnejších scén a poteší najviac až tým vydareným záverom. Skalní fanúšikovia by ho určite nemali vynechať, jeho občasní diváci o nič významné neprídu. ()

nascendi

Neviem, prečo som nepridal hodnotenie a komentár k tejto epizóde, ktorú som videl najmenej dvakrát. Nepriniesla nič svetoborné, ale dalo sa na ňu pozerať bez pocitu, že zbytočne strácam čas. Taký Columbovský štandard. ()

5150

Režisér Sam Wanamaker natočil v roce 1977 díl PŘÍPAD VYSOKÉHO IQ, který patří k mým nejmilejším a VELKÉ PODVODY se mu také hodně povedly. Není zde sice tak výrazný záporák a ani provedení zločinu není zdaleka bez chyb, nicméně je zde výborně využit komediální talent Petera Falka a to je moc fajn. Pohodový díl, který kromě detektivní zápletky pobaví a to není zas tak málo. ()

Tommassi3

"Například já náhodou vím, že tohle je znak Ming-ji.." - "Co to znamená, pane ??" - "No, tak například kromě jiného to je žena sedící na studni a to se interpretuje jako varování před pastí.. " - "Vážně ?? Ženská na studni ?? To má bejt past ?? Tak to chápu !! O tomhle musím povědět paní Colombový.." ;) ()

malylada

Děj se odehrává ve vojenském prostředí, které se opakuje ze staršího dílu a není zločin tak poutavý. Nová produkce zkrátka padá do průměrných detektivek a to dosti zamrzí......6/10 ()

Colonist

Nepovedený díl. Záporák je suchý, provedení vraždy také není zrovna nejgeniálnější a celá epizoda se jen tak nudně vleče. Žádná vtipná místa (až na výjimky), která by to oživovala. Ani ta závěrečná pointa nebyla nic moc - tedy nebyla špatná, ale že by byla zrovna nějak úderná... nudil jsem se a modlil jsem se, aby už byl konec. Nebojím se říct, že je to dost možná jeden z nejslabších dílů. Columbo na vojenské akademii v dílu "Za úsvitu" byl mnohem lepší. ()

d-fens

Síce dávam nižšie hodnotenie, ale z toho, že Columbo dostal (síce dosť čudnými argumentami ako lístie za golierom, druhy blata, primalá krabica a pod.) aj tohto odporného, nechutného, namysleného hajzla som mal veľmi príjemný pocit. Bodaj by sa takéto veci diali aj v reálnom živote, a to čo najčastejšie ;) ()

Master19

Poněkud nevýrazný díl s "neakčním" pachatelem, který se hned z kraje v podstatě usvědčí a pak jen čeká na důkaz, který je tak trošku "suchý". Columbo ovšem nezklame a jeho narážky nemají chybu: "Nenuťte mě vás zastavit, madam!" ()