Vražda podle knihy (S01E01) (epizoda)

• Česko

Námět na detektivku

Murder by the Book

Vražda podľa knihy

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 1 h 13 min

Columbo vo svojom béžovom baloňáku aj varí. Výsledok som nevidel, ale žiadne dokonalé kulinárstvo to nebude. Vražda dokonalá je, ako vždy, veď ide o spisovateľa detektívok. Stále mi na Columbovi prekáža, že vidím dokonale premyslené a vykonané vraždy, ale celkom nedokonalé vyšetrovanie založené skôr na na náhodách. Tentokrát v réžii Spielberga, ktorý na tom nemohol nič zmeniť. –––– Alespoň to ochutnejte. Vyhodit se to dá vždycky.(30.3.2017)

Vynikající díl, kterých v celé columbovské sérii věru příliš nebylo. Vrah i detektiv postupují zcela logicky, uvážlivě a přesně. Přesto však jeden z nich nakonec šlápne vedle (hádejte kdo). V jakémsi žebříčku z roku 1997 - TOP 100 nejlepších dílů ze všech seriálů světa se tento díl umístil na 16. místě. To snad mluví za vše.(12.9.2004)

Jeden z najlepších Columbov (a najstarších). Pointa je vymyslená skvele, ale na to sme v tomto seriáli zvyknutí. Tá prvá, premyslená vražda, bola takmer dokonalá. Tá druhá, improvizovaná, bola odfláknutá. Skvelý tip pre potencionálnych vrahov, ako sa vyhnúť zbytočným problémom. Zaujímalo by ma, ako by jednotlivé prípady končili na súde, myslím, že niekedy by to mali advokáti celkom jednoduché. Keď sa to tak vezme, tento tv film je jeden z najdôležitejších filmov filmovej histórie: uvádza sa ním slávny režisér, ktorý rozbieha jednu z najlepších televíznych sérií.(30.1.2007)

Columbovky s Cassidym patří rozhodně k těm zcela nejlepším. Ale trochu mě u této ruší dvě nelogičnosti. Předně, že vyděračka by byla tak klidně o samotě s vrahem a za druhé, proč by se jí chtěl pachatel tak rychle zbavovat, když bylo jasné, jak tím riskuje. Mohl jí klidně nechat být, měla peníze, určitě by mlčela a mohl jí odstranit až když by chtěla vydírání opakovat.(5.7.2014)

Falk se teprve rozjíždí, ale už má vše co Columba dělá Columbem. I když s tím vším zatím ještě trochu šetří, včetně svých pověstných „odcházecích“ otázek. Přesto první díl nasazuje laťku těm dalším poměrně vysoko. Má promyšlený zločin, dokonale slizkého padoucha, skvěle rozehranou hru nervů, která ty špatné zábavným způsobem vytáčí. A to vše v nepříliš tradičně pojaté sérii, kde nehledám stopy, které by vedly k odhalení zločince, ale drobné chyby, které vrah ve svém zdánlivě dokonalém zločinu udělal. No, a jako třešnička je tu možnost podívat se na Spielbergovy začátky. Co víc si od televizní detektivky přát.(26.12.2014)

• - Jedná se o první ze tří epizod, ve kterých se v roli Columbova (Peter Falk) protivníka objevil Jack Cassidy. (Pepinec)

• - Columbo (Peter Falk) vracia späť omnoho väčší počet kníh ako mu Ken (Jack Cassidy) požičal. (zoot3r)

• - Do role zavražděné vdovy Lily La Sanky byla obsazena nadějná herečka Barbara Colby, která se v roce 1975 sama stala obětí neznámých střelců v podzemních garážích v Los Angeles. (moriaty)