Reklama

Reklama

Columbo - Série 1 (1971) (série)


Prázdný rám (S01E04)

(epizoda)
  • Česko Zrádné otisky (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Uznávaný losangelský kritik umění Dale Kingston zavraždí svého strýce, sběratele obrazů Rudyho Matthewse v jeho luxusním sídle. Ukradne několik vzácných maleb a nastraží vše jako vloupání, které se vymklo kontrole. Do akce zapojí i svou milenku, malířku Tracy O'Connorovou. Oběma se podaří zmást policii ohledně stanovení doby smrti a vytvořit tak pro Dalea neprůstřelné alibi. Jako hlavní podezřelá se tak jeví bývalá manželka mrtvého Edna, která je dědičkou Matthewsovy umělecké sbírky. Poručík Columbo si však všimne několika nesrovnalostí. Pochopí, že skutečným vrahem je Dale Kingston, avšak k jeho usvědčení bude muset připravit rafinovanou past... (Česká televize)

(více)

Recenze (51)

Šandík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zatím suverénně nejslabší díl... Celý problém zjevně spočívá ve scénáři, neboť herci se až neuvěřitelně snaží a i tak drobné role jakými je například paní domácí té zavražděné studentky umění jsou zahrány naprosto skvostné. Taky ta lehce senilní teta je zahraná báječně a tomu právníkovi bych se nebál svěřit jakýkoliv případ. Ostatně i "náš hrdina", vrah a historik umění je sice nepříjemný žvanil, ale ani jeho roli neumím mnoho vytknout... Jako detektivka je to ovšem celé značně slaboduché a naivní. Třeba jen ten pokus s klapajícími podpatky nebo to neprůstřelné alibi které je vymyšlené tak, že i detektiva daleko mdlejšího rozumu než je Columbo by v něm mělo leccos trknout. Vrcholem trapnosti je ovšem samozřejmě to, jak "rafinovaně" náš vrah donutí tetu aby si pro vlastní bezpečí nechala prohledat dům a jak se ten úctyhodný právník děsně snaží tomu nesmyslu uvěřit. Ani závěrečné usvědčení ostatně není příliš přesvědčivé, přestože je vlastně docela překvapivé. A psychologie postav? Ano, možná generál z předchozí epizody (Semínko pochyb), ten by dokázal vraždit v klidu s rozmyslem a vyrovnaně ale historik umění? Člověk, který má vnímavost a citlivost takříkajíc v popisu práce? Možná to ale má nějak souviset s tím, že se dotyčný chová tak jako by všechny okolo považoval za totální pitomce... Nebo ta umělecká sbírka... Proč v ní musela být díla významná natolik, že jejich originály už pár desítek let visí v nejslavnějších obrazových galeriích světa? Ty Degasovy pastely tam mimochodem rozhodně nebyly tím nejvzácnějším. To nemohli vybrat něco méně provařeného? Vím, je to jenom hnida, ale takhle polovičaté to je celé... Celkový dojem: 60% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jeden z dielov, na ktoré nemám v tv šťastie a videl som ho maximálne dvakrát. Český podtitul je značne dementný, ako by sa jeden nemenovaný triler volal v podtitule Precitnutie postreleného psychológa. Inak Columbo má poväčšinou zjednodušenú úlohu tým, že mu stačí sa upriamiť na najväčšieho sliza. Tento diel je exemplárnym príkladom. ()

Reklama

nash. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Columbo maluje jeden ze svých mistrovských kousků. Scénář načtrne zdařilou skicu, kterou pak Columbo rozpracuje do skvělé podíváné. Důstojný protivník, dobře rozkreslené dialogové bitvy, spousta drobných columbovských miniatur. Vražda prostá jako perokresba je sice téměř dokonalá, přesto má Columbo brzy jasno, a přestože ho vyšetřování vede úplně jiným směrem, dokáže v pravou chvíli vytáhnout z rukávu, vlastně z kapsy, ten správný trumf. ()

sud 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jeden z těch nejvydařenějších dílů. Pachatel je elegantní, snobský, takový jaký má v Columbovkách být. Vražda je velice dobře naplánovaná a celkově průběh vyšetřování vůbec nepřipadá na obvinění skutečného pachatele. Až v závěru poručík Columbo vraha odhalí perfektně úderným důkazem, po kterém pachateli opravdu zmrzne úsměv ve tváři. Paráda. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Opätovne jeden zo zapamätateľných dielov, ktorý ma zaujal výstavbou príbehu, slabšími hereckými výkonmi a obvykle dobrým finále. Okrem obsadenia Kim Hunter z Planéty opíc som si všimol domácu, ktorá sa mimoriadne podobala na Margaret Thatcher. Tentoraz si Columbo s prstami priloženým k čelu pri odchode nespomenul na niečo nepodstatné, ale ostatné atribúty od odevu, cez trvale prítomnú cigaru až po prekvapujúcu nevedomosť kontrastujúcu s brilantným uvažovaním a vymýšľaním ľstí, ktorými usvedčuje páchateľov tam samozrejme boli. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (3)

  • V tejto epizóde zaznie zopár motívov klasickej hudby. Zaujímavým detailom je scéna, kedy prichádza vrah na vernisáž a v pozadí znie aranž Promenády od Musorgského, ktorú tento skladateľ napísal práve po návšteve jednej vernisáže. (lemonova)
  • Noční exteriérový záběr bytu uměleckého kritika Dale Kingstona navštíveného Columbem byl 882 N.Doheny, kde původně žila herečka Marilyn Monroe dvakrát v letech 1953 a 1961. (Epistemolog)

Reklama

Reklama