Prázdný rám (S01E04) (epizoda)

• Česko

Zrádné otisky

Suitable for Framing

Prázdny rám

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 1 h 13 min

Jeden z těch nejvydařenějších dílů. Pachatel je elegantní, snobský, takový jaký má v Columbovkách být. Vražda je velice dobře naplánovaná a celkově průběh vyšetřování vůbec nepřipadá na obvinění skutečného pachatele. Až v závěru poručík Columbo vraha odhalí perfektně úderným důkazem, po kterém pachateli opravdu zmrzne úsměv ve tváři. Paráda.(30.3.2006)

Díl, který mi utkvěl v paměti díky nečekanému závěru. Vrah se vše snaží hodit na svojí tetu (doktorka Zira z Planety opic). Vše má dokonale promyšleno, ale hrubě narazí. Vše zkomplikuje Columbo, který se v průběhu dílu dotkne obrazů, o něž v celém díle jde. Záporák tvrdí, že se Columbo dotknul obrazů právě teď před ním ...jenže Columbo vyndá ruce z kapes a má na nich rukavice a vrah rázem sklapne. Jen mě mrzí, že nebylo nic zmíněno o druhé vraždě.(19.3.2011)

Columbo maluje jeden ze svých mistrovských kousků. Scénář načtrne zdařilou skicu, kterou pak Columbo rozpracuje do skvělé podíváné. Důstojný protivník, dobře rozkreslené dialogové bitvy, spousta drobných columbovských miniatur. Vražda prostá jako perokresba je sice téměř dokonalá, přesto má Columbo brzy jasno, a přestože ho vyšetřování vede úplně jiným směrem, dokáže v pravou chvíli vytáhnout z rukávu, vlastně z kapsy, ten správný trumf.(14.8.2016)

"Framing" znamená kromě zarámování i něco jako vytvořit falešné obvinění (pěkný dvojsmysl) a to je přesně o co se tu vrah snaží. Jenže tentokrát je to taková nula, že by to došlo snad i Clancy Wiggumovi. Columbo si s ním hraje jak kočka s myší a právě to je na tomhle dílu to zábavné, zejména ty rukavice na závěr.(7.8.2011)

Opätovne jeden zo zapamätateľných dielov, ktorý ma zaujal výstavbou príbehu, slabšími hereckými výkonmi a obvykle dobrým finále. Okrem obsadenia Kim Hunter z Planéty opíc som si všimol domácu, ktorá sa mimoriadne podobala na Margaret Thatcher. Tentoraz si Columbo s prstami priloženým k čelu pri odchode nespomenul na niečo nepodstatné, ale ostatné atribúty od odevu, cez trvale prítomnú cigaru až po prekvapujúcu nevedomosť kontrastujúcu s brilantným uvažovaním a vymýšľaním ľstí, ktorými usvedčuje páchateľov tam samozrejme boli.(21.4.2017)

• - V tejto epizóde zaznie zopár motívov klasickej hudby. Zaujímavým detailom je scéna, kedy prichádza vrah na vernisáž a v pozadí znie aranž Promenády od Musorgského, ktorú tento skladateľ napísal práve po návšteve jednej vernisáže. (lemonova)

• - Spoiler: K vraždě dochází už v první minutě. Jde o nejrychlejší vraždu ze všech úvodů seriálu Columbo. (Epistemolog)

• - Noční exteriérový záběr bytu uměleckého kritika Dale Kingstona navštíveného Columbem byl 882 N.Doheny, kde původně žila herečka Marilyn Monroe dvakrát v letech 1953 a 1961. (Epistemolog)