Reklama

Reklama

Columbo - Série 3 (1973) (série)


To je vražda, řeklo portské (S03E02)

(epizoda)
  • Česko Portské (více)

Obsahy(1)

Velký znalec a výrobce kvalitních vín Adrian Carsini zavraždí svého mladšího nevlastního bratra Enrica, který byl výhradním vlastníkem rodinné vinařské firmy. Enrico totiž chtěl vinice prodat, aby měl peníze pro svůj rozmařilý život. Adrian tedy bratra omráčí, zavře ve vinném sklepě s vypnutou ventilací a odjede na několikadenní služební cestu. Po návratu přemístí mrtvolu do moře a vše nastrojí jako nehodu při potápění. Jenže poručík Columbo si všimne, že v době Enricovy smrti nebylo počasí, při kterém by se někdo šel potápět. A že Adrian Carsini nereaguje na zprávu o bratrově smrti tak, jak by bylo přirozené... (Česká televize)

(více)

Recenze (72)

Anderton 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tento vrah je svojou náturou podľa mňa Columbovi najbližší. Obaja sú puntičkári, sympaťáci, gentlemani a veľmi inteligentní a bystrí. Myslím, že toto zatknutie mrzelo Columba asi najviac a nečudoval by som sa, ak by ho chodil navštevovať aj vo väzení a dávali si tam spolu partičky šachu a popíjali pritom portské. Až pri tejto časti som objavil herecké majstrovstvo Donalda Pleasancea a pozrel si ďalšie jeho filmy. ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Trefa do čierneho, keďže tá tradičná detektívna manikúra šla stranou. Prvé stretnutie vyšetrovateľ-páchateľ príde na rad až okolo 40-tej minúty, z vraždy, ktorá nebola rozhodne plánovaná. Donald Pleasance a jeho rola objavila nové možnosti prezentácie Columbovho mena a nastolila hneď niekoľko scenáristických postupov, čím sa to nepísané tabu dostalo na povrch. Ako vždy sa podsunú Columbovi nejaké tie nepriame dôkazy, ale treba povedať, že z jeho miestami až malilinkej nemohúcnosti musel siahať, až na prvý pohľad, k nefalšovanej iracionalite. I vyvrcholenie nepatrilo k tým, kedy by si páchateľa vyslovene vychutnával, celé to pôsobilo ako dáka komorná jazzová atmosféra po vypnutí hudobného zvuku. Rozhodne, zapamätateľné v tom dobrom slova zmysle. ()

Reklama

nash. 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Herecký koncert s výraznou chutí, plným buketem a dlouhým dozvukem. Skvělý Donald Pleasance si neříká, že je to jen takové televizní desertní víno, ale vychutnává si každou scénu jako by to byl doušek Château Pétrus. A i když Colombo nastraží zábavně vykutálenou past, elegance s jakou to Donaldův Carsini nakonec uzavře ji však hravě překoná. "Svoboda je relativní pojem." Další velmi vydařený díl. ()

sud 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

V prostředí vinařů se odehrává další případ poručíka Columba, snad toho nejsvéráznějšího detektiva, který se kdy objevil na TV obrazovkách nebo plátně. Peter Falk zde má za soupeře další hereckou legendu, Donalda Pleasence. Jinak příběh je to kvalitní s výtečnou pointou a vyvrcholením, přesně takovým, jak jen víno může chutnat. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Skvělý díl, výborně obsazený, dobře režírovaný, každá všetečná otázka má svůj smysl a případ pomaličku ale rozhodně míří ke svému rozuzlení. Vedle Falka se o to nepochybně zasloužil naprosto skvělý Donald Pleasence a lví podíl na výborném výsledku nepochybně patří i režiséru Leo Pennovi, který režíroval ještě další dva Columby a i ty patří k nadprůměrným. A mimochodem je to taky jeden z těch dílů, které je doslova povinnost vidět v originále. Tak skvělé herectví se prostě nedá "přeplácnout" sebelepším dabingem... Celkový dojem: 80% ()

Galerie (8)

Zajímavosti (7)

  • Peter Falk uvedl, že tato epizoda je jeho osobním favoritem. Řekl, že to byla první epizoda, ve které Columbo vyvinul upřímnou laskavost pro vraha. O charakteru Donalda Pleasence, řekl, že: „Oba muži sdílejí něco společného, obdiv k dokonalosti.“ (Epistemolog)
  • Hlavní postava se obávala, že jeho krásné vinařství bude odkoupeno a zničeno. Ve skutečnosti bylo vinařství Mirassou, kde probíhalo natáčení, časem skutečně odkoupeno a zničeno. Nic nezůstalo a nyní zabírá půdu bytová výstavba. (Epistemolog)
  • Když se poručík Columbo (Peter Falk) baví s Carsinim (Donald Pleasence) o uchovávání a správné teplotě vína, zmíní Columbo povídku Edgara Allana Poea „Kletba amontilladská“. Ve skutečnosti je ovšem tato povídka známá pod titulem „Sud vína amontilladského“. (majky19)

Reklama

Reklama