To je vražda, řeklo portské (S03E02) (epizoda)

• Česko

Portské

Any Old Port in a Storm

To je vražda, povedalo portské

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1973, 1 h 36 min

Herecký koncert s výraznou chutí, plným buketem a dlouhým dozvukem. Skvělý Donald Pleasance si neříká, že je to jen takové televizní desertní víno, ale vychutnává si každou scénu jako by to byl doušek Château Pétrus. A i když Colombo nastraží zábavně vykutálenou past, elegance s jakou to Donaldův Carsini nakonec uzavře ji však hravě překoná. "Svoboda je relativní pojem." Další velmi vydařený díl.(4.3.2019)

Velmi dobrý díl, vražda je neplánovaná. Pro záporáka je víno všechno a v afektu zavraždí svého bratra, který hodlá prodat vinici. Díl nenudí a je vydařený. Potěšil i dabing Dalimila Klapky a Stanislava Fišera. Na internetu jsem měl možnost shlédnout ukázku původního dabingu s Petrem Haničincem a Milošem Kopeckým a byl jsem rovněž nadšen.(19.3.2011)

Vynikající díl, zcela jistě jeden z nejlepších. Columbův protivník je - jako téměř vždy - vzdělaný, kultivovaný, poměrně bohatý, který vraždou de facto pouze chrání svůj životní styl. Donald Pleasence coby Adrian Carsini je naprosto úžasný, tentokrát má dokonce snad více prostoru než sám Peter Falk (rozhodně ku prospěchu epizody). Závěrečné scény jsou znamenité, Carsiniho povzdech: "Ona i ta svoboda je někdy velmi relativní," je dokonalý. Pro mě jeden z absolutních vrcholů celé série.(13.6.2015)

Zápletka mi přijde hrozně přitažená za vlasy (někdo zabije pro lásku ke svému vínu, a pak zahlazuje stopy zrovna způsobem, který je pro jeho sbírku fatální?), byť chápu, že bylo potřeba i přes mrtvoly dojít k použitému usvědčení. Hodnotím vysoko zejména za Donalda (jeden z vrcholných columbovských protivníků) - - - a dorovnávám za Julii Harris coby milf-sexretářku ve (skutečných!!) brýlích na čtení.(3.6.2013)

V prostředí vinařů se odehrává další případ poručíka Columba, snad toho nejsvéráznějšího detektiva, který se kdy objevil na TV obrazovkách nebo plátně. Peter Falk zde má za soupeře další hereckou legendu, Donalda Pleasence. Jinak příběh je to kvalitní s výtečnou pointou a vyvrcholením, přesně takovým, jak jen víno může chutnat.(14.3.2006)

• - Tato epizoda byla jako první natočena v prodlouženém formátu hodiny a půl, namísto do té doby klasické hodiny a přibližně deseti minut. Ačkoli se poté několikrát znovu objevil formát původní, nakonec se v druhé polovině seriálu ustálila delší metráž. (Pepinec)