Vražda podle plánu (S01E07) (epizoda)

Blueprint for Murder

Vražda podľa plánu

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1972, 1 h 13 min

Columbo opäť vyšetruje predčasne a bez mŕtvoly. Ale aj tak sa zahryzne ako kliešť a nepustí, ani keď narazí na byrokraciu stavebných úradov a ich poludňajšiu pauzu, a dokáže dohrať hru až do konca. Hudobný vkus je veľká indícia, klasika verzus country, ho vedie priamo k cieľu. Zaujímavá bola prednáška o tom, ako faraóni naložili so svojimi architektmi. –––– A o mého manžela se nestrachujte. Věřte mi, on je až moc živý. – Říkám, že je mrtvej, cítím to v kostech. Vím o něm víc, než ta se dozví za celej život. Tenhle smutnej svět už opustil, na to můžete vzít jed. –––– Na génia se nedá pověsit cenovka. –––– Na tom autě mi něco nehraje.(11.5.2017)

,,Zůstaňte stát tam, kde jste, nebo já vás prostě umiluju k smrti.“ Opět jeden z vynikajících dílů. Columbo má tentokrát problém vůbec dokázat, že se vražda stala a vyšetřování je plné mravenčí práce. Namyšlený architekt je Columbovi velmi dobrým soupeřem, jejich dialogy mají šmrnc a břink. Velmi mě potěšila role bývalé ženy Williamsona Goldie, která ke Columbovi zahořela a stala se z nich dobrá dvojka. Závěr opět velmi chytrý a promyšlený, ačkoliv tentokrát k němu měl Columbo hodně trnitou cestu. A musím uznat, že Falk je zdatný nejen jako hlavní představitel, ale i jako režisér.(5.1.2015)

Veľmi, veľmi dobrá časť. Peter Falk bol ako režisér výborný, škoda, že režíroval len túto časť. Ani som nevedel kto je režisérom, dozvedel som sa to až pri záverečných titulkách. Trochu mám pocit, že sa to odlišuje od predchádzajúcich častí, myslím tým dejovo. Veľmi sa my páčilo ako celú vraždu náš vrah naplánoval. Zatiaľ jediná časť pri ktorej som si myslel, že Columbo je naozaj v koncoch, jediná časť pri ktorej som si s napätím obhrýzal nechty a čakal ako sa to celé skončí. Taktiež musím podotknúť, že všetci herci boli vynikajúci, rovnako ako aj scenár a samozrejme, Falkova réžia.(7.10.2018)

I keď Columbovské príbehy sa príliš od seba nelíšia, pretože základná schéma ostáva rovnaká, tento diel, okrem toho, že ho režíroval Peter Falk, bol pre mňa osobitný aj tým, že postavil poručíka do radu a dal mu okúsiť radosti, ktoré bežní ľudia zažívajú v boji s úradným šimľom, ktorý sa nedá vyhrať.(12.10.2015)

Jak jsem se dozvěděl, je to jediná epizoda, kterou Peter Falk režíroval sám, a to je škoda. Je to jeden z těch fakt dobrých dílů. Když uvážíme, že je to zároveň jediná epizoda, kdo ho někdo přirovná k pavoukovci, čili klíštěti, je to dost zajímavé... :-) A že těch jsme od padouchů inkasoval! V každém případě namyšlený architekt už víc šancí na urážky nedostal. Zajímavou perličkou filmu je jedna ze scén, které se nemohli stát. Když čekal Columbo na úřadu, několik míst za ním stál chlápek, který evidentně zároveň stál i v jiné řadě v jiné kanceláři, protože když tam Columbo odešel, chlápek už tam byl. Asi nebylo dost peněz na komparz. V každém případě díl je na jedničku, přesněji na 5 hvězdiček - 100%. Kdoví, co na to řekne “budoucí bývalá“... až ji jednou potkám... :-)(28.5.2016)

• - První a poslední režie Columba pro Petera Falka. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve scéně, kdy je Markham (Patrick O'Neal) policejní kontrolou vyzván k předložení dokladů, je možné si všimnout, že doklad, které policii ukazuje, jsou Columbovým (Peter Falk) policejním průkazem. (Kolyas)

• - Mercedes s poznávací značkou XSM 494, kterým jezdí architekt Markham (Patrick O'Neal), je totožný s vozem, který používá Ken Franklin (Jack Cassidy) ve filmu Columbo: Vražda podle knihy (1971). (Kolyas)