poster

Vražda podle plánu (S01E07) (epizoda)

 • USA

  Blueprint for Murder

 • Slovensko

  Vražda podľa plánu

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1972, 1 h 13 min

 • Anderton
  *****

  No a nesmie v Columbovskom vesmíre samozrejme chýbať ani vplyvný a bohatý architekt. Ten stavia svoje Williamson city a má s ním problémy, takže si dopomôže vraždou. Columbova architektúra mysli a jeho myšlienkové pochody sú rovnako neomylné a pevné, ako najsilnejšie výstuže betónových pilierov, takže nakoniec vychádza ako víťaz aj z tohto boja. Na tento diel narážam v televízii najčastejšie.(27.8.2012)

 • sud
  ****

  Peter Falk se v tomto případě ujal i režie a celkově je to trochu jiná Columbovka. Neuvidíme uskutečnění vraždy, pouze celý díl si to myslíme a na konec zjistíme, že jsme se nemýlili :-). Perfektní průběh vyšetřování, spousta falešných stop a zdálo by se, že vrah unikne. Nikoli, na poslední chvíli zasáhne poručík Columbo a vraha odhalí jednoduchou, ale účinnou a silnou lstí.(29.3.2006)

 • ClintEastwood
  *****

  Poslední díl první série, který si vzal jako režisér poprvé a naposledy pod svá křídla Peter Falk. V roli záporáka se tentokrát představí Patrick O'Neal (v budoucnu si zahraje např. v Přepadení v Pacifiku) a tato epizoda téměř do svého závěru nechává diváka v napětí, jaké bude skutečné rozuzlení příběhu. To, co však celou dobu tušíme, se naplní a poručík Columbo si může odškrtnout další úspěšný případ, který si pokaždé s radostí vychutnám.(13.7.2020)

 • Colonist
  *****

  Poslední epizoda první řady, kterou navíc zrežíroval sám Peter Falk. A výborně zrežíroval, celý tento díl je velice povedený, nebojím se ho zařadit k těm úplně nejlepším dílům. Je to trochu netradiční, neboť průběh vraždy vidíme jen tak letmo a co vrah udělal s tělem, to nevíme. Hlavní záporák (mimochodem velmi dobrý) měl tentokrát opravdu brilantní plán a Columba dokonce chvíli dostal do slepé uličky. Jinak v této epizodě už Columba na Nově nedabuje Haničinec, ale normálně Klapka, ačkoliv celou první řadu (nepočítám pilotní filmy) ho daboval Haničinec.(31.10.2007)

 • Autogram
  ****

  Columbo opäť vyšetruje predčasne a bez mŕtvoly. Ale aj tak sa zahryzne ako kliešť a nepustí, ani keď narazí na byrokraciu stavebných úradov a ich poludňajšiu pauzu, a dokáže dohrať hru až do konca. Hudobný vkus je veľká indícia, klasika verzus country, ho vedie priamo k cieľu. Zaujímavá bola prednáška o tom, ako faraóni naložili so svojimi architektmi. –––– A o mého manžela se nestrachujte. Věřte mi, on je až moc živý. – Říkám, že je mrtvej, cítím to v kostech. Vím o něm víc, než ta se dozví za celej život. Tenhle smutnej svět už opustil, na to můžete vzít jed. –––– Na génia se nedá pověsit cenovka. –––– Na tom autě mi něco nehraje.(11.5.2017)

 • - Ve scéně, kdy je Markham (Patrick O'Neal) policejní kontrolou vyzván k předložení dokladů, je možné si všimnout, že doklad, které policii ukazuje, jsou Columbovým (Peter Falk) policejním průkazem. (Kolyas)

 • - Staveniště zobrazené během této epizody je budova Century City Plaza v Los Angeles. (Epistemolog)

 • - Peter Falk vyvíjel nátlak na producenty Richarda Levinsona a Williama Linkeho, aby mu umožnili režírovat epizodu. Šlo o vzácný jev pro seriálovou hvězdu a prakticky neslýchanou pro seriál ve své první sérii. Producenti se bránili, dokud Falk neodešel z placu. Levinson a Link se rozhodli dát Falkovi tento scénář k přímému řízení, protože to vyžadovalo komplikované používání lokálních záběrů. Celý natáčecí tým byl frustrovaný, jelikož neustále měnící se staveniště znemožňovalo opakování záběrů. Falk už nikdy neřídil další epizodu. (Epistemolog)