Columbo na univerzitě (S10E01) (epizoda)

Columbo Goes to College

Columbo na univerzite

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1990, 1 h 38 min

Pri výbere častí columbovskej série si pomáham priemerným hodnotením, ktoré musí prevyšovať 80 %. Pri vlastnom hodnotení ma bohužiaľ dosť ovplyvňuje miera "bezdomovectva" Columba, miera prekombinovanosti spáchanej vraždy a krkolomných náhod pri odhaľovaní jej páchateľa. Preto sa pri hodnotení v tomto prípade uskromním s tromi hviezdičkami, ktoré vôbec neznamenajú, že by sa mi táto časť nepáčila. Ale kontrapunkt medzi ošuntelým, ale bystrým poručíkom a zhýčkanými študentmi z dobrých rodín už zachádzal do sociálno-kritickej roviny, pričom ten čierno-biely pohľad na aktérov nebol nevyhnutný. Ale možno aj v ľahkej identifikovateľnosti divákov tkvie časť úspechu columbovskej série.(5.5.2018)

Kdyby za nic jiného, tak za scénu, v níž studenti pokládají Columbovi dotazy a on jim odpovídá, proč svoji práci vůbec dělá, si tahle epizoda zaslouží maximum. Jenže pak tu jsou i ty momenty jako "Jen se smějte chlapečkové...", kdy si přitroublí studenti z ošuntělého detektiva tropí legraci a netuší, že ona pomyslná smyčka se už dávno, dávno stahuje. Skvělé.(22.12.2011)

Při vší úctě ke starším dílům (a že jsou výborné, o tom nejde pochybovat), tohle je nejlepší díl Columba. Vrazi zde spáchali opravdu takřka dokonalý zločin. Jenže hned vzápětí udělali velkou chybu - podcenili Columba. Motali se kolem něj, dělali, že mu chtějí pomoct, dávali mu falešné stopy a dělali si z něj srandu. To neměli dělat, protože náš poručík rychle poznal, odkud vítr vane. Pravda, nebýt zásahu paní štěstěny, moc by mu to nepomohlo. Ale pak už stačilo jen narafičit klasickou Columbovskou past. "Jen se smějte, chlapečci."(25.3.2018)

Tento diel Columba je taký akosi komornejší. A to aj napriek tomu, že sa odohráva na univerzite, kde by mal poručík pobehovať po chodbách plných študentov a cítiť sa ako slon v porceláne. Postáv je tu však minimum a asi je to k dobru veci, pretože sa môžeme sústrediť na ústredný zločin a jeho vyšetrovanie. Opäť skvele vymyslené a vypointované. Jedna z najlepších častí 90tych rokov.(26.8.2012)

Rozhodně nadprůměrný díl a proto mu dávám plný počet hvězdiček. Dobře promyšlená vražda, až do samotného konce jsem nevěděl, jak ji vrahové vlastně provedli. Je úžasné, jak ledový klid si Columbo zachovává i v situacích, kdy z něj pachatelé a otec jednoho z nich dělají naprostého idiota a neschopného amatéra. Scéna, v níž dva zlotřilí studenti napodobují poručíkova gesta a on je vidí přes okno, je skvělá."Jen se smějte, chlapečkové." Ono se nadarmo neříká, že kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. :)(4.9.2011)

• - Robert Culp a jeho čtvrté a poslední obsazení v tomto seriálu. Pouze jednou nehrál vraha.

• - Věnováno památce výkonného producenta Jona Epsteina, který zemřel 19 dní před vydáním epizody. (Epistemolog)

• - Keď sedí profesor Rusk v lavici, predtým ako má ísť na večeru, je vidieť, že má na hodinkách iný čas, ako je na hodinách v učebni. (pedrito28)