Kamarádi Justin Rowe a Cooper Redman patří mezi prominentní studenty právnické fakulty, a to pouze díky svým vlivným rodičům. Jenže profesor kriminologie D. E. Rusk jim zcela vážně hrozí vyhazovem, protože zjistil, že při písemných testech podváděli. Mladíci proto vymyslí rafinovanou vraždu: zabijí Ruska na dálku s pomocí kamery a pistole, napojené na centrální zamykání Justinova auta. Oba přitom sedí v učebně, kde právě jako host univerzity přednáší policejní detektiv Columbo. Možných pachatelů je víc. Rusk měl totiž poměr s manželkou trenéra školního mužstva a mimoto napsal několik knih o lidech zapojených do organizovaného zločinu. Avšak Columbův instinkt říká něco jiného… (Česká televize)

kkarx

Jeden ze tří nej dílů "nového" Columba (další budiž Motýl a Vražda Rockové Hvězdy). Při vraždě totálně geniální mrazivá atmosféra. Stephen Caffrey měl dostat ve filmovém průmyslu rozhodně víc šancí, protože toho floutka zahrál parádně. Po dlouhých letech se tu objevuje i Robert Culp, sice v kratším cameu, ale i tak je to potěšující. Snad jen konec byl trochu nedomyšlený, ale jinak vše ostatní skvělé. ()

MM_Ramone

Cooper Redman a Justin Rowe sú prominentní vysokoškolskí študenti, ktorým hrozí vyhadzov z univerzity. Profesor D.E.Rusk im prišiel na ich podvody pri štúdiu a chce ich oboch vylúčiť zo školy. Jeho postoj je nekompromisný. Preto Cooper a Justin zosnovajú rafinovaný plán a profesora zavraždia. Zaistia si nepriestrelné alibi. Sú presvedčení o tom, že spáchali dokonalú vraždu. Lenže majú smolu. Vyšetrovania tohto prípadu sa totiž ujme policajný detektív poručík Columbo. **** ()

Tommassi3

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Když narazím na stopu, jdu po čuchu, dokud případ nevyřeším !! Nic mě nemůže zastavit !!" ;) Úsměvná krimi báchorka o dvou nadmíru inteligentních studentech, kteří nevzali v potaz svá ega ani Columbovu genialitu, založili smrtící požár a tak dlouho přilévali olej do ohně, až v něm sami shořeli jako papíroví draci..;) Jejich usvědčení v hlavní roli s autem poručíkovy manželky se muselo bezesporu líbit, stejně jako tradiční střet staromilce Columba s novými technologiemi..;) Rozhodně jedna z nejpodařenějších epizod s moc příjemným hereckým obsazením i neobvykle štědrým počtem parádních hlášek, pro svůj nezměrný nadhled a vtip, které však zcela vytěsňují jakékoliv napětí, o něž zde však rozhodně neběží, i jedna z mých nejoblíbenějších.. Columbo na univerzitě jasně dokládá největší poručíkovy přednosti, velmi umně a svěže odkazuje na ně i na nejznámější díly, a stává se tak opravdu zručně zpracovanou Swackhamerovou poctou celému seriálu.. "Má smysl pro humor !! - "Já se rád směju !! Když je čemu !!" ;) ()

Yardie

Jeden z nejlepších dílů Columba. Protivníci jsou slušní slizouni, kteří navíc ponižují Columba a to se nevyplatí. Columbovi jako vždy pomůže náhoda k odhalení . Konec vynikající, atmosféra dobrá, skvělá vtipná scénka, úžasně vymyšlená vražda - prostě Columbo jak má být! Už jsem to viděl několikrát a vždy mě to baví. Howgh! ()

Rudyamon

Columbo ukáže žákům v praxi, jak vypadá vyšetřování vraždy. Jejich učitel jim ukáže, jaké je to být mrtvolou. A dva jejich spolužáci jim ukážou, že genialita fakt souvisí s bláznovstvím. Jejich plán sice byl téměř geniální, ale blázni nepočítali s Columbem. Věru, opět jeden z těch fakt dobrých dílů. A ten konec, kdy do garáže přijede zelené auto, kluci radostně poskočí, že jim to vyšlo, a najednou je vše jinak... 5 hvězdiček - 100%. ()

• Colombo (Peter Falk) na začiatku prednášky spomína, že v jednom prípade odhalil vraha na základe odtlačkov zubov v žuvačke, ktoré sa zhodovali s odtlačkami zubov na kúsku syra, ktoré vrah zanechal v kancelárii obete. Išlo o prípad, ktorý sa udial v epizóde Na programe vražda (1990). (AxelWers)
  • Věnováno památce výkonného producenta Jona Epsteina, který zemřel 19 dní před vydáním epizody. (Epistemolog)
  • Robert Culp a jeho čtvrté a poslední obsazení v tomto seriálu. Pouze jednou nehrál vraha. (ČSFD)