Columbo jde pod gilotinu (S08E01) (epizoda)

Columbo Goes to the Guillotine

Columbo ide pod gilotínu

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1989, 1 h 29 min

• 5150

Po slušném úvodu završeným vraždou a stylovém uvedení poručíka na scénu, snímek naprosto ztratí tempo a jen tak volně doklopýtá k nějakému konci. Zkrátka karty byly rozdány pro daleko lepší partii, avšak pokud máte rádi kouzla, můžete si s klidem nějakou tu hvězdičku k mému hodnocení přidat. Mimochodem trik s gilotinou proběhnul již v díle KOUZELNÉ ALIBI (1976).(8.2.2006)

Columbo už podruhé v kouzelnickém prostředí (poprvé zde byl ve starém klasickém dílu "Kouzelné alibi", ve kterém se mimochodem gilotina na stejném principu objevila), i když toto není čistokrevně kouzelnický díl. Závěrečná pointa je skutečně brilantní a velmi napínavá. Zabít Columba se pokoušelo jen pár zločinců (třeba ten s těmi psy z "Jak vytočit vraždu"), tak je to vždycky zajímavé osvěžení. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších dílů! Mimochodem, chronologicky se jedná o první díl z té nové série Columbů od skončení původního seriálu v 70. letech (skončila dílem #45 Spiklenci).(19.9.2007)

Začátkem a průběhem lehce podprůměrný díl vynáší do Columbovského průměru závěrečná část, ve které je vrah lišácky nachytán. Jako vždy šmrncovní poručík si vychutnal vraha se vším všudy. Výběr kouzelnického prostředí je originální a jako obvykle do něj byl vtisknut náležitý a napínavý děj. Při této příležitosti bych se také chtěl trochu zastat toho, že takové kriminálky, u kterých divák zná vraha mohou být velmi slušné. Ovšem jen když se dobře natočí, což je případ Columba.(2.2.2008)

Columbovi myseriózna atmosféra neskutočne sluší, diely s kúzeľníkmi a diely, ktoré sa hrajú s nadprirodzenom, patria k najzaujímavejším. Priebeh tohto dielu je veľmi napínavý, dostane sa pod kožu a netrpezlivo čakáte, s akým tromfujúcim trikom príde poručík voči silnému súperovi. Ten je pravdupovediac najslabším článkom, pretože pri ňom príliš poručík riskuje a aj keby mu to nevyšlo, ako by vrah unikol? Nečakal, že by mohla byť vonku polícia? Napriek tomu a hlavne vďaka Columbovej telepatickej seansi je to za päť.(26.8.2012)

Po dlhsom case sa opat na scene objavil porucik Columbo. Dej sa odohrava v atraktivnom prostredi kuzelnikov. Paci sa mi ze kazda cast sa odohrava prakticky v inom prostredi. Pacila sa mi vrazda. Pokus o dalsiu vrazdu vo finale bol celkom vtipny. Cynicky Columbo. Bolo to klasicky dokonale, ale neviem, nieco mi v tom predsa len chybalo. Dnes to na plny pocet nejako nejde.(10.2.2018)

• - Spoiler: Chlapec v kouzelnickém obchodě ukazuje Columbovi (Peter Falk) trik s "prstovou gilotinou", trik s falešnou čepelí skutečné gilotiny také figuruje v právě vyšetřované vraždě. Columbo však tento trik již zná z dílu Columbo: Kouzelné alibi (1976), kde mu je předveden v provedení jako řezačka na zeleninu. (Drom)

• - Jeden z mála dílů, kdy je možné poručíka Columba (Peter Falk) vidět se zbraní v ruce, i když je to pouze kouzelnická pomůcka. (Pepinec)