Poslední pocta komodorovi (S05E06) (epizoda)

Last Salute to the Commodore

Posledná pocta komodorovi

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1976, 1 h 38 min

• finkie

Příběh včetně usvědčení není nic extra, ale je třeba zde ocenit odvahu tvůrců odchýlit se od columbovských stereotypů (ovšem ty železné stereotypy jsou právě tajemstvím Columbova půvabu, jak už si kdysi povšiml Umberto Eco...). Problém tohoto dílu vidím v samotné postavě Columba, který se nechová jako Columbo, ale jako parodie na něj. Rádoby bodrá, ve skutečnosti otravná a vlezlá gesta, zmatenost nikoli excentrického génia, ale spíše somráka po opici, nekonečné, skoro až tarantinovské rozhovory o ničem... kdybych viděl jen tento díl, myslel bych si, že Peter Falk se do této role vůbec nehodil a že to raději měli dát někomu jinému. Tady je poznat, jak velký vliv má na kvalitu hereckého výkonu scénář a režijní vedení.(16.3.2019)

U mna suverenne najslabsia Columbovka co som zatial videl. Neviem ci to bol napad rezisera, ale takto znasilnit Columbove vystrednosti mal na mna uplne opacny ucinok a pokazil mi cely dojem. Nehovoriac o tom, ze cele vysetrovanie sa nieslo vo zvlastnom duchu. Jediny dobry napad bol, neukazat nam vraha na zaciatku....ale ten zial nebol vyuzity naplno.(29.2.2012)

Trochu netypická Columbovka. Ten, o kterém si myslíme že je vrah, přibližně v polovině umírá. Nakonec si Columbo všechny podezželé pozve do jednoho pokoje a dojde k odhalení podobně jako u Hercula Poirota. Patrick McGoohan si v pár dílech zahrál záporáky a věděl jak točil. Trochu porušil pravidlo většiny dílů, ale povedlo se mu to.(14.10.2006)

Tak tohle je opravdu díl na jedničku. Ten herculovský závěr je vydařený a nakonec si řeknete, že je škoda, že není víc takových dílů. Režie byla v rukou Patricka McGoohana, osvědčeného columbovského režiséra a především protihráče z některých dílů. A jsou tu celkem známí herci: kromě zmiňovaného Vaughna ještě Wilfrid Hyde-White, plukovník Pickering z My Fair Lady, který hrál i v S dýkou v mysli.(6.4.2007)

Poměrně netypický díl série, nazval bych ho „poirotovský“. Dobré dvě třetiny filmu si totiž myslíme, že víme kdo byl vrah, myslí si to i Columbo, ale jen do okamžiku, než je i domnělý vrah zavražděn. Poslední scéna jakoby vypadla z klasické poirotovské detektivky – Columbo sezve všechny podezřelé do jedné místnosti a začne vytahovat trumfy, vedoucí k odhalení pravého vraha. Avšak nechci zde vzbudit zdání, že to je Bůh ví jak skvělý díl. Nic objevného zde nenajdete a jeho dlouhá stopáž jen zapříčinila, že se budete nudit o nějakých 20 minut déle.(15.11.2004)

• - První "Columbovka", kde je vrah znám až na konci. (Zdroj: ČSFD.cz)