Sladká, leč smrtící (S03E01) (epizoda)

• Česko

Smrtící krása

Lovely But Lethal

Sladká, no smrtiaca

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1973, 1 h 13 min

Značně podprůměrný Columbo. Příběh vysloveně šustí papírem, postavy jsou nevěrohodné a mají zoufale nezvládnutou psychologii, zázračný krém na vyhlazování vrásek by patřil spíš do sci-fi filmu a vyšetřovací metody jsou i na nesystematického Columba podivně nahodilé. Celé to působí totálně roztěkaným dojmem, jako by tvůrci vůbec nevěděli co si s tak nedotaženým scénářem vlastně počít. Dokonce i jindy brilantní Falk celou dobu nedělá nic jiného, než že se, aby se neřeklo, poflakuje po scéně, tře si popálenou ruku a nakonec jen tak z čiré povinnosti pět minut před koncem zatkne pachatelku. Napětí, překvapení ani humor se tentokrát vážně nekonají, byť usvědčující důkaz není úplně špatný. To je ovšem na slušnou detektivku fakt hodně málo... 60%(24.4.2011)

Majiteľka veľkej a úspešnej kozmetickej spoločnosti spácha zákernú vraždu. Zabije, kvôli novej receptúre, svojho zamestnanca a bývalého milenca. V návale hnevu ho udrie do temena hlavy mikroskopom. Ku svojmu činu sa samozrejme nemieni za žiadnu cenu priznať. Nerada by vymenila život v luxusnom sídle za niekoľko ročný pobyt v ženskej väznici. Lenže to ešte netuší, že jej pôjde zarputilo a cieľavedome po krku inšpektor losangeleskej polície Columbo. Tomu sa nakonec predsa len podarí ju usvedčiť zo zločinu, ktorý má na svedomí. ***(24.11.2012)

Fajčenie škodí zdraviu, to by vedeli potvrdiť Columbove mŕtvoly a tiež jeho podozriví. Columbo je tentoraz mimoriadne otravný a objavuje sa úplne nečakane a úplne všade. Skúmanie mikroskopu a čo na ňom chýba je tu naozaj podarené. –––– Poručíku, chcete vidêt tělo? – Néé! Díky. –––– Znáte to? Ten pocit, že něco chybí.(1.7.2017)

Je zajímavé, že i po padesáti letech je zázračná omlazující kosmetika stále na stejné úrovni. Není moc dílů, kde by vraždila žena, určitě to ale neznamená, že by nebyla Columbovi důstojným soupeřem. Geniální je dialog, kdy se Columbo ptá, kdo má k inkriminovanému místu klíče a Viveca odvětí, že: "já a spousta dalších lidí, chcete seznam?" a Columbo odvětí s potutelným pousmáním "Seznam nebude potřeba, madam."(8.12.2018)

• Allan

Je to tak a nikdo mi to nevymluví - mezi jednoznačně špatné díly celé columbovské série patří ty, ve kterých je vrahem žena. A vůbec nejhorší jsou ty, kdy má scénárista pocit, že jeho postava je ďábelsky rafinovaná a zároveň neodolatelně krásná. Jedinou krásu a inteligenci v této vražedkyni vidím v dabingu Hany Maciuchové. Pohnutky k vraždě jsou spíš k smíchu (a to i v kontextu doby vzniku tohoto dílu), afektovaný způsob, jakým se vražedkyně chová, patří do kategorie „uražená blondýna druhého ročníku smíšené jednotřídky“. A o půvabech téhle lejdy, zvýrazněných gumovým nalepovacím znaménkem krásy, radši pomlčím zcela. A kdyby Columba nedaboval Petr Haničinec, bylo by to za jednu hvězdu jako fík. Sehr ekelhaft díl!(30.3.2007)

• - Viveca Scott (Vera Myles) má debatu s poručíkem Columbo (Peter Falk) o Škumpě, kdy se poručík zmíní, že jeho do teď pálící ruka je už v pořádku. Poručík jí podá ruku a rozloučí se. Vera si sundá z pravé ruky rukavici a na prstech má červenou vyrážku. Hned na to běží pro krém do trezoru. Na prstech není po vyrážce ani památka. (Mydlivoj)