Columbo - Série 9 (1989) (série)

Vražda jako autoportrét (S09E01)

(epizoda)
  • USA Murder, a Self Portrait (více)

Známý malíř Max Barsini žije společně se třemi ženami ve svém luxusním sídle při mořském pobřeží. Zdá se, že jeho aktuální snoubenka Vanessa, jeho bývalá žena Louise a mladá modelka Julie se vzájemně dobře snášejí a v klidu a pokoji se dělí o jednoho muže. Vše jde náramně až do chvíle, kdy se Louise zamiluje do osobního psychologa Sidney Hammera a rozhodne se opustit dům svého exmanžela. Druhého dne je nalezeno její mrtvé tělo. Inspektora Columba zaujme skutečnost, že žena měla nasazenu jenom jednu kontaktní čočku a druhá je stále v pouzdře. Doktor Hammer vypoví, že jeho milenka, mimochodem vynikající plavkyně, trpěla třemi nočními můrami. Jak tyto detaily souvisí? (oficiální text distributora)

majec4

Diel bol zaujimavy hlavne opisom zivota maliara/ vraha. Mal to chlapec divoke, tri zeny v dome. Ale usvedcit ho bolo na moj vkus dost jednoduche. Mal to sice pekne pripravene, no bolo to z jeho strany amaterske. Columbo ako model bola nevyhnutnost. Inak taky priemer. Hlaska sa mi ale zapisala: "Ale vy nejste ja. Nikdo na svete neni ja. Ani ja nejsem ja." ()

nascendi

Doteraz som tento diel o polygamnom maliarovi nevidel. Ale nemôžem napísať, že som o nič neprišiel. Aj keď bol výnimočný iba portrétom Columba, neobsahoval nič, čo by ma popudilo.  Celý príbeh bol menej uveriteľný, priamočiary a aj keď ma dráždia vyjadrenia laických detektívov, že páchateľa odhalili v x-tej minúte, v tomto dieli sa to nechtiac prihodilo aj mne. I keď neviem, ktorá to bola minúta. ()

Anderton

Pre mňa je tento diel najmenej typický pre celú sériu. Ani nie atmosférou a výberom prostredia, ale tým, že v tomto dieli špeciálne vôbec nejde o záverečnú pointu, ktorá je veľmi slabá, pretože v iných dieloch by to bol hneď jeden z prvých poručíkových detailov. Ide o tú sugestívnu, exotickú a snovú atmosféru, ktorá je veľmi kompaktná a odsúva vlastne celé vyšetrovanie trochu na vedľajšiu koľaj. Škoda toho záveru, toto malo byť za päť. ()

R-Fitch

Parádní epizoda, po dlouhé době fakt paráda. Možná že to je způsobený tim, jak odlehčeně je to zahrané. Je tu hromada humoru, hlavní podezřelý má svérázný styl snad ve všem, co dělá a jak žije. Mě se tohle skutečně líbilo MOC. A ten začátek...fakt pecka. Miluju basety, jednoho má moje nejlepší kamarádka, basetici Adélku, a je to princezna! No a Columbova věta na výstavě psů..."Je to pes, tak mu říkáme Pes". :-) No neni to mazec? ()

Autogram

Netradičná rodinka 1+3 patrí k životu umelca, o tom by vedel rozprávať aj Saudek. Dá sa to nazvať aj nekonvenčný životný štýl, ale aj na Columba je to príliš, a to už zažil vo svojich prípadoch všeličo. Okrem zvláštnych vzťahov so ženami sú v tejto epizóde zaujímavé čiernobiele sny a ich analýza. Tie dávajú filmu neobyčajnú atmosféru a tentokrát určite nemôžem vytknúť ani hluché miesta. Na záver namiesto veľkého dôkazu dostávame skvelý Columbov portrét. –––– Uznejte, poručíku, jak nespravedlivé je, aby muž žil s jednou ženou. Zvlášť když chce, aby mu byla vším: laskavou matkou, milenkou i erotickou múzou. –––– Měl jsem strýčka, byl doktor. Chodili za ním samí nemocní lidi. Když se uzdravili, už o nich neslyšel. Co je to za život? Samé nemoci. –––– Kéž bych vypadal takhle! ()

• Obrazy Maxe Barsiniho ve skutečnosti namaloval americký výtvarník českého původu Jaroslav "Jerry" Gebr. (deepspace101)