Obrácený negativ (S04E02) (epizoda)

• Česko

Převrácený negativ

Negative Reaction

Obrátený negatív

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 1 h 32 min

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Ale vy mi nerozumíte, sestro, já jsem od policie !! Poručík Columbo !! Pracuji tu na případu !!" - "Oooh, taaak !! Vy jste v přestrojení !! Vy jste chytrý poručíku !! Víte, že jste obelstil i mě ??" ;) Tak tahle epizoda patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co bylo v rámci seriálu Columbo vůbec natočeno, když se právě Obrácený negativ chápe vlastně všech motivů, které činí geniálně schematickou detektivní záležitost tak zábavnou a okouzlující, a to rozhodně i Alfu Kjellinovi, bezejmennému Švédovi na režisérské sesli, navzdory.. Scénář producenta Petera Fishera nabízí divákovi hned několik nesmírně vtipných pasáží, kdy je Columbo omylem považován za bezdomovce, scény z chudobince, kdy nejprve hovoří s věčně nacamraným svědkem střelby a následně se není schopen domluvit s řádovou sestrou v podobě Joyce Van Patten, rozhodně patří mezi ty divácky nejvděčnější i nejpovedenější.. Celá tato epizodka vlastně neustále plynule střídá momenty vážnější s těmi humorně odlehčenými, kdy si tvůrci berou na paškál a střílí také z Columbova legendárního vraku Peugeotu, ostatně ta jízda s instruktorem z autoškoly, kterého si střihnul John Ashton alias seržant Taggart z Policajta z Beverly Hills, mě naprosto odrovnala, dojde samozřejmě i na typický střet detektiva a moderních technologií, tentokrát v podobě fotoaparátů a fotek obecně.. Rozhodně si nemyslím, že by se Obrácený negativ nějak vlekl, protože po těch opravdu nudných či hluchých místech tu není ani stopy, nezaujatého diváka by mohla odradit snad jen nezvykle dlouhá expozice, výstižné slovo pro tento díl, kdy padouch Paul Galesko osnuje svůj podlý plán !! Ani právě Galesko se mi nezdál špatný, naopak mě hlavní záporák výborného Dicka Van Dykea, jojo, vzpomeňte si třeba jen na jeho kominíčka z Merry Poppins a nepochopíte tu změnu, hodně bavil, když se znovu stylizuje do role zločince, který nakonec doplatí na svoji přílišnou nadutost a sebejistotu, kterou v něm Falkův Columbo jako na oko hloupoučký buldok, co se zakousne do nohavice a už nepustí, zcela záměrně ještě posiluje, sbírá další a další střípky důkazů, aby ho nakonec chytil do pasti vyrobené ze zločincových vlastních lží !! Konečné usvědčení se neskutečně podařilo, když přiznávám, že na ty kousíčky novin po střihání jsem zapomněl i já, a tak spolu s výbornou hudební složkou, vycházkovým tempem vyprávění, velkou spoustou výborných herců a geniálními dialogy činí z Columbo: Negative Reaction naprosto jedinečný zářez do série.. Jen mě tak napadá, že kdyby Van Dykeův Paul Galesko nebyl takové naduté hovado, jeden by ho snad i politoval, protože ta manželka, Antoinette Bower jistě promine, by k smrti rozčilovala i větší kliďase..;)(12.5.2014)

Moc pekné a vtipné scény - Colombo v utulku pro bezdomovce (nejdeme vam nejake pekne ciste šaty) a s inspektorem autoškoly (bezpečnostni pasy? ony jsou povinne??? ). Vrahem je umelecky fotograf, proto se colombo zameri na fotografovani, coz mu moc nejde. Ovsem usvedceni v samotnem zaveru je opravdu strhujici, jedno z nejlepsich.(14.1.2012)

Další z epizod, která si zaslouží nejvyšší hodnocení. Paul Galesko zosnuje dokonalý plán, kdy policie najde oběť i vraha, avšak poručík má opět v některých otázkách problém a šťourá a šťourá, což je brzy velmi nemilé pro skutečného vraha a začne být značně odměřený ke Columbovi. Ten si však pro něj připraví parádní usvědčení, resp. situaci, kdy si vrah sám pod sebou podřízne větev.(18.8.2011)

Velmi dobrý díl. Nadmíru chytrý vrah, i když v úvodu ho možná i jde chápat... :-) Každopádně vyšetřování má opět šťávu a dohání Columbo dohání svého soka k šílenství. Nakonec trošku slabší závěr, resp. postavený na vodě a náhodě, ale zase je to trošku změna. Za zmínku stojí rozhodně scéna z azylového domu - to byla si jeden z nejlepších vtípků ze všech dílů Columba. To jsem se fakt neskutečně posmál. Každopádně jeden z těch lepších dílů. není úplně TOP, ale jeden z těch lepších. Howgh!(11.5.2014)

Úvodní až netypicky dlouhá pasáž osnování zločinu na mě chrstla jednu z nejcharakterističtějších atmosfér, pro jaké máme Columba tak rádi. A Van Dyke s nešťastným křestním jménem se rozhodně řadí do All-Star týmu záporáků. P.S: Mám také chtít pohonit si tu svoje ego a napsat, jak to skončí nebo se na to rádi podíváte sami? ...(18.9.2012)