Slavný fotograf Paul Galesko miluje svou asistentku Lornu, avšak žije pod vlivem věčně sekýrující manželky Frances. Aby se vrátil ke svobodnému životu, připraví rafinovanou vraždu – manželku unese a zavraždí, přičemž nastrojí stopy tak, aby vedly k jeho novému asistentovi, čerstvě propuštěnému trestanci. Jednou z oněch stop je i fotografie unesené Frances, na které jsou vidět hodiny s časem pořízení snímku. Tento důkaz o Paulově nevině však obstojí jen do chvíle, kdy se poručík Columbo poučí o některých fotografických fintách... (Česká televize)

Nataniel73

Určite jeden z tých lepších dielov o poručíkovi Colombovi. Nechýbajú vtipné scénky (príchod poručíka do charitného domu kde si ho sestra pomýli s bezdomovcom, príchod poručíka so svojím autom na vrakovisko, kde mu oznámia, že dnes je zatvorené, otázka ohľadom fotky kokeršpaniela pre poručíkovho zamilovaného psa, či jazda s inštruktorom autoškoly na nespoľahlivom Peugeote). S vrahom sa dá tentokrát sympatizovať, no jeho navonok dobre premyslený plán má svoje trhliny. A poručík ako to býva u neho dobrým zvykom robí zo seba hlupáka aby vraha nachytal na tom, v čom sa dokonale vyzná. "Tak mě napadlo, že by ste tam zaskočil a udělal pár fotek z oslavy. Já nikam nezaskakuju poručíku."..."Takže vy pracujete v přestrojení. Ste moc dobrý detektiv." ()

Ospalek

Jeden z těch lepších dílů ze série o Columbovi, jeho nevyspitatelnost je až nadpozemská. Mě samotného při připravování únosu napadlo čeho si Columbo určitě všimne (střela zblízka, interval mezi výstřely,...). Columbo je zvyklý se nevzdávat a pracovat velmi důkladně. Habaďůra na Dyka se mu opravdu povedla, ale přesto to není na 5*. Nic moc překvapivého se nestalo - právě to, že jsem dopředu tušil co se stane zapříčinilo, že nedávám 5*. ()

Anderton

Ak by som pod hrozbou mučenia musel označiť jediný diel Columba ako svoj najoblúbenejší, bol by to Obrátený negatív. Rovnako, ako pri diely Za úsvitu musím skonštatovať, že niet čo vyčítať, tento diel je proste geniálny a pri odhalení vraha a jeho prekvapivého výrazu sa kochám vždy blahom. Tentokrát je ten chyták tak podvratný, že to chudáka vraha muselo psychicky zdeptať na celý vyšok života viac, ako samotné väzenie. Van Dyke je ako vrah famózny. ()

pravo

Columbo ak chce tentoraz dolapiť páchateľa, musí čo-to poodhaliť aj z tajomstiev fotografického umu. Páchateľ tentoraz vymyslel pomerne komplikovaný plán ako od seba odviesť pozornosť, ale poručíka ihneď zaujme pár nepresností a klasicky začne otravovať svojho podozrivého otázkami, postrehmi a žiadosťami o rady. Táto časť je i mimoriadne vtipná – Columbo považovaný za bezdomovca, historka o odsťahovaní kokršpanielky... . ()

Autogram

Na niekoľko epizód sa Columbo zameral na vraždy manželiek a nikdy nezapochybuje o tom, že prvým podozrivým je vždy manžel. Zvlášť, keď je poruke fešná asistentka. Tá ale nepredstavuje dôkaz viny, ten je nerafičený premyslene, len sa mi nezdá, že by pred súdom obstál. O to ale nejde, ide o pobavenie, prekvapenie a využitie svojského Columbovho zjavu a zjavu jeho auta, čo sa v epizóde využije naplno. –––– Promiňte pane, tady vám to auto už nevezmou. –––– Tak manžel zastřelil únosce dřív, než zjistil, kde je jeho žena? –––– Tak vy teď pracujete v přestrojení. Ó, jste chytrý, poručíku! ()

• V době natáčení byl Dick Van Dyke mluvčím kamer Kodak Instamatic (film o velikosti 110) v řadě televizních a tiskových reklam. (Epistemolog)