Vydat nebo zemřít (S03E05) (epizoda)

Publish or Perish

Vydať alebo zomrieť

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 1 h 13 min

Trochu komplikovaná epizóda, v ktorej Columbo nepreháňal nad únosnú mieru odpudzujúci bezdomovecký vzhľad a správanie. Okrem toho má oproti sebe zdatného protivníka, ktorý si uvedomuje strategickú výhodu, plynúcu z toho, že zločin nespáchal. Jacka Cassidyho som už v nejakej epizóde videl a jeho záporáctvo je dobrou protiváhou ku Columbovi. Tri hviezdičky najmä preto, že v mnohých epizódach je príbeh vylepšený brilantným odhalením a v tejto považujem príbeh za lepší, ako samotný záver.(12.7.2017)

V pořadí již druhý Columbo s mým oblíbeným vrahem a slizounem Jackem Cassidym. I kdyby se ani nepohnul, i kdyby nic neřekl, stále vypadá jako podezřelý číslo jedna. Kdosi o něm řekl, že chování i zjev má jako dušená šunka. Docela trefné. Ale zpět k věci – tak jako všechny Cassidyho vraždičky i tato byla připravena s mimořádnou přesností a perfekcionismem. A jako vždy neklapla, protože byla odhalena díky více méně blbé pointě se záměnou zámků a klíčů a rukopisů. Vtipné bylo, že Columbo zaníceně popisoval jeden svůj případ, který byl námětem pro předchozí díl Kandidát zločinu. Kriticky však musím uznat, že nejlepšího výkonu dosáhl Jack Cassidy pouze jedinkrát, a to pod vedením mistra nejmistrovatějšího – Stývna Špajlberga v dílu Vražda podle knihy.(9.4.2005)

Tak trochu nejasná pointa mi mierne kazí dojem, ale možno je to len príliš neskorou nočnou hodinou. Ale Columbo tu ani nestvára nič mimoriadne, iba vypije kávu určenú pre mŕtveho. –––– Ti chudáci, ti amatéři, co dělali bomby a přitom se zabili, se to ode mně konečně naučí. Věřte mi, umím to.(19.7.2017)

Columbo v prostredí spisovateľov a nakladateľov musí čeliť prípadu, ktorý je nesmierne zamotaný a hlavný podozrivý má tentoraz naozaj nepriestrelné alibi. Ako takmer vždy páchateľ doplatí na podcenenie protihráča a svoju snahu o dokonalosť zakrytia svojho antispoločenského správania.(13.10.2007)

,,Píšete velký americký román, poručíku, nebo se učíte psát na stroji?“ Režisérsky zajímavý úvod mě namlsal, zbytek tohoto dílu ale z vyšlapaných kolejí tohoto seriálu nevybočil. Vražda je tentokrát zajímavá stejně jako alibi vraha. Cassidy si tady střihnul roli neurotického zabijáka a scény s ním byly pěkné. Vyšetřování je typicky Columbovské, v jeho průběhu ale vrahoun zbytečně komplikuje svoji situaci a závěrečné usvědčení není tak úderné jako v jiných dílech.(28.2.2015)