Sympatický irský básník Joe Devlin, žijící v Americe, je známý také svou charitativní činností ve prospěch obětí terorismu. Ve skutečnosti však dlouhodobě pracuje na tajných dodávkách zbraní pro Irskou republikánskou armádu. Když se jej dodavatel Vincent Pauley pokusí okrást o 50 tisíc dolarů, Devlin jej „popraví“ jako zrádce. Policie ovšem nalezne u oběti novou Devlinovu knížku i s jeho věnováním. Pro poručíka Columba je to první vodítko k hledání správných souvislostí. K usvědčení vraha ovšem bude potřebovat něco přesvědčivějšího… (Česká televize)

majec4

Na to, ze to bola fakt slabsia zapletka, islo o zbytocne dlhu cast. Rozhovory s vrahom boli sympaticke, no cudujem sa tej stopazi. Zbytocne sa to vlieklo. Klady su urcite v prostredi, v ktorom sa to odohravalo, kedze v danej dobe to bola dost citliva tema. Nemozem si pomoct, ale dnes ma to nechytilo a viac menej zato moze ta stopaz. ()

Anderton

Columbo netradične na politickú nôtu, čo asi predstavuje pre jeho fanúšikov dosť veľké sklamanie. Ja som tiež veľký fanúšik, zároveň sa snažím mať myseľ otvorenú aj trochu odlišne ladeným dielom. Atmosféra tejto časti je ale znova vydarená, tá írska vôňa whiskey, ktorú som z toho cítil, mi padla vhod. Záver nie je síce nijak šokujúci, ale ak si vezmeme, aký prípad poručík rieši, vyznieva logicky. ()

mortak

Ať jste bohatí, ať jste slavní, jestli si myslíte, že vám patří svět, a že jste mimo dosah zákona, třeste se, protože vyslanec prostého lidu, vyslanec plebsu, poručík Columbo je vám v patách. Staré auto, doutníček, zválený a pomačkaný baloňák, nakřáplý a trochu pisklavý hlas... Columbo je dokonalá metla na zbohatlíky, umělce, aristokracii anebo zde na teroristy. Columbo v mramorové hale, v luxusních restauracích - mozek proti síle bohatství. ()

Melies

10 / 10 Priznám sa, existujú mnohé detektívne seriály, ktoré si vážim, no nikdy som im tak celkom neprišiel na chuť - patril medzi ne aj Columbo. Tento diel ma však definitívne vyviedol z omylu a ukázal mi, že stačí polhodinku počkať a zručne spísaná zápletka (za pomoci snáď až príliš skromnej réžie) ma môže dokonale pochytiť - príbeh írskeho básnika, bohéma z povolania, je impozantný sám o sebe, no keď si k tomu pripočítate vraždu, ktorá je viac pochopiteľná ako trestuhodná, výsledkom bude dekadentne-humorný filmový zážitok. Že nie? No na to by som sa pozrel... a zas a zas a zas... :o) PS: Obsahu tu na ČSFD by som príliš neveril - nie je zle napísaný, práve naopak, ale tomuto dielu viac svedčí prázdna hlava a čistý úsudok. Mnohé jeho momenty vyniknú o to silnejšie. Ostatne, to platí snáď pre všetky filmy bez výnimky, nie je tak? ()

fugyx

Pre mňa jedna z najlepších epizód od prvej série. Možno práve preto, že ide o poslednú časť, keď sa Columbo na vyše desaťročie odmlčal. Pre niekoho jednoduchšia zápletka (pre mňa rozhodne nie), no o to viac dalo námahy všetko rozpliesť, rozuzliť, rozpárať. Azda jeden z mála dielov, kedy vrah nestratil s Columbom trpezlivosť - Colombo bol s Devlinom tak často, ako sa len dalo a on ho neposlal niekam, nevyhodil, nezvýšil hlas, ale iba veršujúc objednával či nalieval. Paradoxom je, že vrah vlastne pašuje zbrane a zásobuje teroristov z IRA, ale aj tak je sympatický - whiskey, írske pivo, zbrane, noblesu mu dali rýmy, verše, spev. Ale aj tak napokon sa naplnilo: ″Let each man be paid in full.″ / „Ať každý dostane, co mu náleží.“ ()

• Závěrečná epizoda z původní "Columbo" série. Peter Falk se vrátí zpět do své nejslavnější role za 11 let a to v roce 1989. (ČSFD)