Columbo v přestrojení (S10E09) (epizoda)

Undercover

Columbo v prestrojení

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1994, 1 h 29 min

Z pěti hvězdiček po posledním zhlédnutí musím snížit na čtyři (tři a půl) a přepsat svůj komentář. Proč? Dřív jsem tento díl měl moc rád, ale když jsem si ho nyní připomenul, asi jsem konečně přestal být slepý. Nemám nic proti netradičním epizodám, dokonce ani "Není čas na umírání" mi nevadí, ale tenhle díl, ačkoliv má zajímavý nápad, skoro ani nevypadá, jako kdyby to byl Columbo. Kdyby to byl samostatný film s Peterem Falkem v roli detektiva, který by se nejmenoval Columbo, nic bych proti tomu neměl. Jenže v přestrojení mi Columbo připadal, jak kdyby to nebyl on. Jde mu o krk, mlátí ho tu, ale to se ke starému dobrému poručíkovi prostě nehodí. Aspoň že ve druhé půlce si Columbo zase oblékne svůj baloňák a připraví jedno zajímavé usvědčení, tak jak se na něj sluší. Jak už jsem napsal, zápletka dílu byla slušná. Jako v jednom z mála dílů zde nesledujeme nejprve vraha, jak někoho důmyslně zavraždí, a pak Columba, který to vyšetřuje. Zde o vyšetřování vraždy ani tak nejde, spíše o skládání rozstříhané fotky místa, kde je ukrytý lup z bankovní loupeže a Columbovém postupném hledání dílku za dílkem. Bohužel to také bylo trochu moc překombinované a zmatené, občas se dá v ději trochu ztratit. Nevím, možná jsem při posledním sledování nebyl zrovna dobře naladěn a třeba příště tomu dílu zase přijdu na chuť...(29.8.2007)

Velmi dobrý díl, pravda netradiční. Byl jsem v napětí až do konce, byť jsem tušil, kdo je vrah. Novější díly Columba narušují charakteristiku epizod starých. Ne vždy na začátku sledujeme vrahův promyšlený zločin a děj je zamotanější než tomu bývalo u Columba v 70.letech. Mně tyto změny nevadí, naopak jsem je uvítal jako zajímavé zpestření tohoto legendárního seriálu.(22.2.2009)

samozrejme, netradičný Columbo, pretože namiesto pátrania po vrahovi pátra po stratených miliónoch z dávneho bankového prepadnutia .... námet je od Eda McBaina, a myslím že je to výborný diel, ktorý rozladí snáď iba tých fanúšikov, pre ktorých je Columbo bez baloňáku proste rúhanie proti základným postulátom celého seriálu :) osobne tie "netypické epizódy" tiež nijak zvlášť nevyhľadávam (nezbožňujem), ale pri tomto som sa naozaj bavil, pretože je to podané aj ako detektívka, a aj ako veselohra, kde sú karikované rôzne pózy, kde Peter Falk dostáva príležitosť ukázať, že dokáže zahrať aj niečo iné, ako ponúka pomerne úzky diapazón columbovských gest, póz a "průpovídek" (napr. Columbo ako kmotor talianskej mafie alebo malý provinčný zlodejíček s klobúčikom:). A scéna s Tyne Daly (v tomto diely hrala tú obstarožnú bordeldámu, ale predstavila sa aj v časti "Vrabec v hrsti", kde si zahrala priamo Columbovho protivníka) je pre mňa proste skvelá. Tá dáma sa snáď naozaj narodila s pohárikom v ruke, alebo aspoň s jedným promile v krvi :) Pre mňa zatiaľ najlepšia "alkoholička" strieborného plátna :D(9.3.2013)

Shera Danese má hneď jasno, o čo kráča a nebojí sa to povedať. Je to "polda". Asi má rovnako prečítaného aj svojho manžela v súkromí. Keď pozeráte Columba pravidelne, takéto výrazné odbočenie od klasickej schémy seriálu vám musí prísť vhod. Poviete si, že raz za čas je to super, ale už sa tešíte na ďalší klasický poručíkov fígeľ na konci. V tom tkvie kúzlo tejto časti.(26.8.2012)

Opat jedna z nestandartnych casti, ktoru si taktiez pamatam z detskych cias. Vtedy sa mi to ale nepacilo. Dnes nemam nejake velke vyhrady voci tejto casti. Jedine co ma odradzalo od plneho poctu bolo niekolko momentov, ktore som ani vdaka pretoceniu si celych scen nedokazal pochopit. Za vsetky uvediem priklad, ked porucik s kolegom prehladavaju byt jedneho z obeti a bavia sa o ziarovke, potom sa bavia nieco o cigarach a zrazu zmlknu a obaja sa pozru na tu ziarovku. Samozrejme najdu co hladali. Dva krat som si to pretacal a neviem ci neumim cesky, alebo je problem niekde inde. Chapem, ze mi asi nieco unikalo, ale to predsa nie je moj problem ;-). Inak som sa bavil, kedze skladanie tej fotografie je vcelku zaujimave. Ked tak nad tym dielom uvazujem tak ide urcite o jeden z najnestandartnejsich dielov vobec. Pocet mrtvych je vysoky, porucik ma partaka, bali zeny, meni look, dostane na frnak. Bola by skoda neocenit takuto chutovecku.(6.7.2018)

• - Tato epizoda Columba je jediná, ve které se vrahovu identitu dozvídáme až na konci, nikoliv, jak u Columba bývá zvykem, na začátku. (lekr)

• - Columbo (Peter Falk) nosí ve filmu hodinky značky Victorinox. (Jizni Tlapa)

• - Jedná se o jednu ze dvou epizod, kde je Columbo (Peter Falk) vidět se zbraní v ruce. Tou druhou je Columbo: Není čas na umírání (1992). (ing.Frosty)