Smrtící korunka (S09E05) (epizoda)

Uneasy Lies the Crown

Smrtiaca korunka

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1990, 1 h 30 min

70% malinko slabších. Vražda jako taková je vymyšlená velice dobře, ale okolo je spousta děravých míst, pochybností a indicií, které pro Columba nejsou žádný problém a pátrání je v podstatě snadné. Nicméně, pátrání je správně otravné, jak máme u Columba rádi. Takže jednoduchý případ, ale se skvělým vyšetřováním. A je tady jedna super vtipná scéna - Columbo a automat na nápoje. :-) To se zase povedlo. Takže takový mírně nadprůměrný díl. Howgh!(8.8.2010)

Dobře napsané postavy, interakce mezi poručíkem a jeho okolím je zábavná, děj má spád. Podle mě kolem a kolem nadprůměrný díl, ačkoli usvědčení je přesně z toho ranku, který nemám rád. Byl to podraz nejen na pachatele, ale taky na diváka, protože konec dobrého detektivního příběhu by měl logicky vyplývat z předchozího děje a završovat ho, a ne že si vyšetřovatel pomůže něčím, o čem po celou dobu nepadlo ani slovo a co ve svém velkém finále vytáhne jako příslovečného králíka z klobouku. To je ale problém řady dalších epizod Columba. Taky jsem jaksi nepobral, proč se Columbo vyptával pachatele na ten vyřazený neutrál, když to bylo přece asi o půl hodiny dřív tím samým pachatelem naprosto uspokojivě vysvětleno. Asi špatný den ve střižně, jinak si to vysvětlit neumím.(16.5.2019)

Perfektní díl. Stylový a prohnaný padouch, kterému jde o vše, a tak pocítí potřebu někoho zabít. A povede se mu to téměř na sto procent. Těch několik posledních desetin procenta ale vyplní poručík Columbo jedinou kapkou bělidla. Opravdu jeden z nejlepších dílů! Čeho je fakt škoda, to je český dabing. Petr Haničinec je dobrý herec, ale k postavě Columba se nehodí, jak jsem již někde konstatoval. Nejvíc udivující ovšem je to, že v tomto dílu dabuje Dalimil Klapka, pro kterého je postava Columba jak udělaná, úplně jinou postavu! Tomu fakt nerozumím. Jinak ale samozřejmě super. A ten exkluzivní konec, pecka! :-) 5 hvězdiček - 100%. Věru, skvělý Columbo - „To je on, ten v tom baloňáku. Je mnohem chytřejší, než vypadá...“(28.3.2016)

Provedení vraždy bylo poměrně důmyslné a chytře vymyšlené (trochu mi to připomenulo starý díl "Zločinný steh" s Leonardem Nimoyem, kde se místo kapsle měly rozpustit nitě). Vrah byl tentokrát mimořádně slizký parchant. Škoda, že prostředek epizody je takový nijaký. Ani dobrý, ani špatný, ani zajímavý, ani nudný. Prostě "nijaký" je to správné slovo. Proti závěrečné pointě nemám námitek. Nebylo to poprvé, kdy Columbo donutil lží vraha k přiznání, protože neměl pořádný důkaz. Pořád lepší toto odhalení, než nějaká drobnost, která se dá snadno zpochybnit...Mimochodem, taková zajímavost k nováckému dabingu - Columba v této epizodě dabuje Petr Haničinec (jeden z mála novějších dílů, kde tomu tak je) a vrahova tchána dabuje Dalimil Klapka (druhý Columbův dabér). Je tedy úsměvné, když v několika scénách sledujeme takový rozhovor "Columba s Columbem".(27.1.2008)

Další důkaz toho, že nejschůdnější cesta, jak usvědčit vraha, je použít jeho zbraně. Podle mě "past", kterou poručík použil není špatná (ani nijak buhvíjak skvělá), některé díly končí i mnohem diskutabilněji. Mimo jiné, je tento díl dalším potvrzením toho, že zubaři jsou většinou nějací zloduchové. /jak vidno z mnohých filmů/ :-)(9.8.2006)

• - Jedná se o jediný z nově natočených dílů, v nichž poručíka Columba (Peter Falk) do češtiny dabuje Petr Haničinec. Zajímavostí je, že zde jednu z postav namluvil také Dalimil Klapka, jehož hlasem mluví Columbo ve zbylých epizodách. (Pepinec)