Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele d-fens k tomuto seriálu (37)

Columbo (1971)

vždy som sa tešil na poobedia, keď to išlo v tv, a každú novú časť sme so sestrou doslova "hltali" (jedna z mála vecí, na ktorej sa náš vkus zhodoval :).... a pozerali sme to bez problémov aj druhý, tretí krát.... je pravda že niektoré časti boli logickým prepracovaním slabšie, a že vo väčšine častí sa "poručík" až príliš podozrivo rýchlo "nalepil" na vraha (ale vlastne to robí tento seriál takým zaujímavým, ta hra mačky s myšou, aj keď tie "myši" boli častokrát veľmi rafinované), ale charizma "Columba" to vždy prebila ;) ()

Past (1972) (S01E06)

Na záverečnú scénu v kabíne lanovky, kde je vrah doslova v "klietke", a kde si ho poručík vychutná ako malinu, si pamätá asi každý fanúšik Columba :) ()

Džungle ve skleníku (1972) (S02E02)

tentokrát viac ako záverečná pointa sa mi páčilo zobrazenie toho rozporu "staré" metódy Columba vs. moderné technológie mladého, trošku komického seržanta Wilsona. Ja by som v tom videl aj vtipnú paralelu tvorcov k vývoju spoločnosti, kedy všetko moderné a nové považujeme za lepšie ako to staré ale osvedčené. Za paralelu k dobe, kedy technológie majú väčšiu váhu ako premýšlanie, komunikácia a skúmanie ľudských charakterov ()

Rozhodující zápas (1972) (S02E03)

veľmi dobrý diel, pokazený "finálnym dôkazom" (akoby všetky hodiny na svete, alebo minimálne v L.A. išli na minútu rovnako:) ... ak by si scenáristi o niečo viac potrápili hlavy, mohol to byť (aspoň pre mňa) 5-hviezdičkový kus columbovskej histórie, s výborným, cholerickým protihráčom Robertom Culpom (ktorý rozhodne nejaví záujem o typické columbovské zahmlievania o jeho žene, rodine, detailoch...:), zaujímavou zápletkou aj prevedením vraždy... hold, mne ale ten záver proste absolútne nesadol, a ak by som sedel v hocakej porote, na základe niečoho takého, ako je chýbajúci gong hodín v niekoľkosekundovom telefonáte, by som nedokázal niekoho odsúdiť za vraždu ()

To je vražda, řeklo portské (1973) (S03E02)

skvelý Donald Pleasance ako vinársky zanietenec, ktorého výkon ospravedlní aj nedotiahnutý Columbov "dôkaz" - a jeden z tých dielov, kde si obeť podľa mňa zaslúžila čo dostala (resp. moje sympatie boli na strane vraha) ()

Dvojexpozice (1973) (S03E04)

výborný záver... na fotky poručíka "čmuchajúceho" vo vrahovej kancelárii len tak nezabudnem :) aj keď pochybujem, že podprahové zábery by fungovali až tak spoľahlivo... A myslím že toto je JEDINÝ DIEL, kde zaznie aj Columbovo krstné meno (alebo jeho náznak, pretože údajne sa jedná o chybu v preklade) - Columbov kolega na neho dva krát zvolá (v českom znení) "Ted", v anglickom znení ak som dobre rozumel, "Teddy" (čiže Theodor alebo Edward), ale môže to byť aj tá skrátená skomolenina slova "lieutenant"... oficiálne sa vraj volá "Frank" :) http://en.wikipedia.org/wiki/File:Columbo-Signature2-bright.PNG ()

Vydat nebo zemřít (1974) (S03E05)

Vystupuje tu môj asi najoblúbenejší Columbov protihráč (objavil sa v 3 dieloch, a možno by sa objavil aj v ďalších, ak by sa neupil na smrť :-/ ) Jack Cassidy, ale tá pointa a celkovo scenár boli poslabšie... škoda ()

Dobrá pověst nadevše (1974) (S03E06)

V českom dabingu si v tejto časti Dalimil Klapka zahral dvojrolu - Columba a zároveň obeť vraždy, profesora Nicholsona ;) ()

Labutí píseň (1974) (S03E07)

záver bol veľmi pekný... mám rád konce, keď Columbo a vrah si v podstate nakoniec porozumejú... ako keby medzi nimi preskočila priateľská iskra porozumenia, empatie ()

V nouzi poznáš přítele (1974) (S03E08)

jeden z najprepracovanejších dielov, konečné usvedčenie bolo proste skvelé - milujem, keď filmy, kde čestný policajt dokáže prelstiť a dostať do lochu skazeného človeka z vlastných radov, obzvlášť keď sa jedná o šéfa:).... a SPOILER: konečne vieme ako asi býva Columbo :) ()

Osudné cvičení (1974) (S04E01)

pane poručíku, co je moc, to je moc :) tentokrát bol ten usvedčujúci dôkaz už trošku prehnaný :) no zároveň to bol jeden z dielov, ktorý mal najbližšie k tzv. "perfektnému alibi".... oprava po rokoch (feb 2013): jeden z najlepších dielov, a zároveň jeden z najväčších záporákov v mojich očiach. Skĺbenie dobre vyzerajúceho playboyského vraha, ktorý najviac miluje svoje telo a svoje tučné bankové konto, ktoré nadobudol podvodmi je pre mňa ukážkový príklad sebaľúbeho, egoistického, namysleného a sebaistého oportunistu, z ktorého usvedčenia som mal naozaj veľkú radosť, pretože vo mňe nezanechal ani štipku sympatie. Proste pre mňa bol ten záporák stelesnením dnešných rýchlozbohatlíkov-oligarchov-oportunistických hajzlov, ktorí sa nám dnes sebaisto smejú do ksichtu ()

Obrácený negativ (1974) (S04E02)

mať za ženu takú fúriu, urobím to isté ako ten vrah :) Ten bol mimochodom jeden z najsympatickejších z celej columbovskej série. Škoda toho usvedčenia, ktoré mne proste nesadlo. Ale Columbo v útulku pre bezdomovcov to zase vynahradí - ten starý baloňák proste treba vymeniť :) ()

Za úsvitu (1974) (S04E03)

trošku by som polemizoval, či tú "klúčovú" flašu muštu mohlo byť vidieť naozaj iba z jedného miesta, ale inak naozaj veľmi dobrý diel s vynikajúcim Patrickom McGoohanom (ktorý si následne Columba asi tak zamiloval, že neskôr režíroval dokopy až 5 dielov columbovskej série - v rokoch 1975, 1976, 1990, 1998 a 2000, z toho v troch z nich si aj zopakoval úlohu záporáka) ()

Rozbouřené vody (1975) (S04E04)

tentokrát Columbo vyrieši celý prípad sám bez kolegov z laborky a balistiky... postačí mu lupa kapitána "člunu" :) aprorpo, u tak krásnej zdravotnej sestričky by som rád ležal aj mesiac :) ()

Vrah zavolá v deset (1975) (S04E06)

myslím že jeden z najlepších dielov Columba.... skvelý George Hamilton v (asi) svojej najlepšej roli, ktorá mu presne sadla... uznávam, že zápletka má aj niektoré spochybniteľné miesta (napr. samovražde cez telefón proste ťažko uveriť...), a rozumiem aj tomu, keď niekoho záverečná scéna usvedčenia znechutila, no pre mňa je to jedna z najlepších (a najzapamätateľnejších) scén celej columbovskej série. Aj keď v podstate neusvedčila nikoho z vraždy, iba z prítomnosti na mieste činu v približne rovnakom čase, pre mňa je to proste nádhera. Ten výraz prekvapeného, inak nadmieru sebaistého vraha, celkové zosnímanie scény, kedy má divák naozaj pocit, že vrah "vbehol do pasce".... je to proste jeden z najzaujímavejších okamžikov Columba. 5* a miesto v topke (columbovskej, samozrejme:).... a k plusom tohto dielu je pre mňa aj dabing Petra Haničince, ktorý síce "na skóre" (čiže počtom dabovaných epizód) prehráva s Dalimilem Klapkou, ale "jeho Columba" mám predsa len o niečo radšej. Nedáva možno postave až toľko komickosti, podivínstva a žoviálnosti, ale zase to vynahrádza (pre mňa) väčšou hĺbkou a "ponorením sa" do úlohy. Proste Haničincove dabingy Columba mám "o kapku" radšej ako Klapkove (možno aj preto, že ich je menej :) ()

Smrt v aréně (1976) (S05E04)

keď sa Columbo a vrah-torreador na seba v závere pozreli, a mal to byť akože pohľad víťaza (Columba) nad porazeným, tak som vôbec nechápal. Samozrejme, scenáristi asi tušili, že takých prekvapených divákov bude viac, a tak samozrejme musí Columbo ešte v závere podať vysvetlenie jeho hlavného "dôkazu", a to ma teda rozhodne nepresvedčilo. Ani to šaškovanie s rozlišovaním medzi dvoma druhmi nejakých torreádorských palíc ma nebavilo. Jediným plusom tohto filmu je snáď iba herec Montalban, ktorý pomerne slušne do seba vstrebal mužskú ješitnosť spojenú s koridou. ()

Případ vysokého IQ (1977) (S06E03)

Jamie Lee Curtis hneď na prvýkrát dokonale zaujme :) rázná holka! "Kde jste koupil tu koblihu?!" ()

Zkus mě chytit (1977) (S07E01)

myslím že úplná klasika.... kto z fandov by si nepamätal na vraždu v trezore a priame usvedčenie vraha umierajúcim.... ()

Smrt ve sklence vína (1978) (S07E02)

Réžia Jonathan Demme.... to je ten chlapík, ktorému vďačíme aj za Mlčení jehňátek... Jeden z najlepších dielov s naozaj odporným záporákom, možno s jedným z najslizkejších z celej série (čo v záverečnej konverzácii potvrdí aj samotný Columbo :) ()

Jak vytočit vraždu (1978) (S07E04)

pre mňa jeden z "hlavných" dielov Columba. každý kto to videl si určite spomenie na dvoch "zabijáckych" dobermanov s červenou a modrou šatkou okolo krku, ktorých povel "rosebud" (pre cinefilov asi najznámejšie "posledné slovo pred smrťou") urobí zbraňou pomsty žiarlivého psychológa. A aj pre Columba klasická poloha, kedy pred obeťou hrá simplexného popletu, bola v tomto diely nahradená skôr asertívnym správaním voči arogantnému vrahovi... dokonca si ho dovolil aj podpichovať frázami typu "Velmi jednoduchej případ. A to nejsem nějak zvlášť chytrej. Musím říct, že ste mě trošku sklamal. Myslím svou neschopností. Nechal ste důkazů, že by potopili loď. Na muže s vaší inteligencí..." No proste vyprovokoval ho jedna báseň :)) .... samozrejme, samotné naplánovanie vraždy je dosť otázne-neisté až by som povedal neuskutočnitelné, ale tentokrát som to kľudne odpustil - možno aj vďaka okúzlujúcej Kim Cattrall, ktorú sme neskôr videli ako krásnu kadetku v Policajnej akadémii (áno, to je tá, čo Mahoneymu-Guttenbergovi ukazuje svoje krásne stehná, zatiaľčo poručík Harris sa nakoniec vytočí do nepríčetnosti a povie svoju známu repliku "Já se jebat nenechám!". Guttebreg mu samozrejme tiež slávnou replikou pohotovo odpovie :) ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young