Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele Nataniel73 k tomuto seriálu (10)

Etuda v černém (1972) (S02E01)

V podstate štandardný diel, ktorému by som vytkol len dve veci. Vraha neusvedčil Colombov dôvtip, ale jeho banálna chyba počas vraždy. Veľakrát sú mi vrahovia sympatickí, ale tento medzi nich rozhodne nepatrí. Aj jeho správanie počas vyšetrovania uľahčilo Colombovi odhalenie. Druhá vec, ktorá mi trochu vadí je absencia humoru. Zopár dobrých scénok sa tu síce nájde, ale tvorcovia už prišli aj s omnoho vtipnejšími epizódami. Toto je diel na jedno pozretie, ktoré síce v žiadnom prípade nenudí, ale diváka ani nedonúti si to pozrieť znovu. 65% ()

Sladká, leč smrtící (1973) (S03E01)

Ako už bolo spomenuté, jedná sa o priemerný diel s nevýrazným dejom a tak trochu suchým záverom. A tak nám ho ťahá hore už tradične vtipný Colombo, ktorý aj tu perlí jedna radosť. "Jsem s vámi už 12 let. Zakaždým když se holím se na vás musím dívat. Promiňte, my se známe?" Scenár teda nič moc, zápletku okorení len premyslená vražda sekretárky a doterný poručík, ktorý je vždy tam kde nemá byť. A vrahyňu nakoniec neodhalí on, ale Škumpa jedovatá. 65% ()

Labutí píseň (1974) (S03E07)

Jeden z najlepších dielov o Colombovi, neomylnému poručíkovi s mimoriadnymi psychoanalytickými schopnosťami. Labutia pieseň nám predstavuje Johnyho Casha ako vraha manželky a nevlastnej dcéry fingovanou haváriou lietadla. Je tu viacej nezrovnalostí ohľadne havárie, ale pán Brown má na všetko vysvetlenie. Za veľmi podarenú pasáž považujem rozhovor s pohrebákom aj vysvetlenie prečo je Colombova žena Brownova fanynka. "Kdybyste vědel co tá při tom dělá?" Keď sa zamyslím nad tým, ako by to vyzeralo v realite, určite by pilot nedopadol kúsok od lietadla, ale pekných pár kilometrov ďalej. A určite by si nepamätal, na aké miesto ukryl padák a Colombo by ho tam pravdepodobne nenačapal. Ale toto je film a za celkový dojem musím udeliť 4 hviezdy. ()

V nouzi poznáš přítele (1974) (S03E08)

Netypický diel o Colombovi, ktorý rieši hneď dve vraždy a do toho musí ešte usvedčiť vlastného nadriadeného. Zamotaný prípad dvoch vlámačiek, ktoré však precíznemu a detailami sa zaoberajúcemu poručíkovi nedávajú zmysel a na drobných detailoch sa ukáže, že je všetko úplne inak ako sa snaží tváriť. Znova tu chýba priamy a rukolapný dôkaz, ale ako to často krát býva, vrah sa nachytá sám. 75% ()

Obrácený negativ (1974) (S04E02)

Určite jeden z tých lepších dielov o poručíkovi Colombovi. Nechýbajú vtipné scénky (príchod poručíka do charitného domu kde si ho sestra pomýli s bezdomovcom, príchod poručíka so svojím autom na vrakovisko, kde mu oznámia, že dnes je zatvorené, otázka ohľadom fotky kokeršpaniela pre poručíkovho zamilovaného psa, či jazda s inštruktorom autoškoly na nespoľahlivom Peugeote). S vrahom sa dá tentokrát sympatizovať, no jeho navonok dobre premyslený plán má svoje trhliny. A poručík ako to býva u neho dobrým zvykom robí zo seba hlupáka aby vraha nachytal na tom, v čom sa dokonale vyzná. "Tak mě napadlo, že by ste tam zaskočil a udělal pár fotek z oslavy. Já nikam nezaskakuju poručíku."..."Takže vy pracujete v přestrojení. Ste moc dobrý detektiv." ()

Za úsvitu (1974) (S04E03)

Poručík Colombo na vojenskej akadémii vyšetrujúci nehodu. Veliteľ to mal naplánované takmer dokonale až na jednu malú drobnosť. Mušt visiaci z okna. Pedant začne pátrať po vinníkoch a do toho musí počúvať čoraz doternejšie a nepríjemnejšie otázky poručíka Colomba, ktorý ho neváha vyrušovať ani na smútočnom obrade. Poručík si rovno ustelie v jednej z voľných izieb aby mu náhodou niečo neuniklo. A stopy vedú aj k problematickému kadetovi. Na tomto filme je pekne vidieť vymývanie mozgov mladým americkým vojakom, ktorí v dospelosti vykonajú akýkoľvek rozkaz. "A ste si jistí, že jste policista? Tohle nevypadá na policejnej vúz. A je ten váš odznak pravej?" Úsmevných situácií je tu pomerne dosť, aj preto dávam 75%. ()

Kouzelné alibi (1976) (S05E05)

Jeden z lepších dielov seriálu Columbo. Kúzelník a iluzionista v jednej osobe si bol až príliš istý svojím dokonalým alibi, ale ako mu poručík neskôr vysvetlil tak dokonalá vražda proste neexistuje. Ako obvykle tu nie je núdza o komické situácie tentokrát v hlavnej úlohe nový baloňák a príliš horlivý asistent. Kúzelník bol patrične slizský, ale do veľkej miery sa prezradil sám keď sa bez väčších problémov dostal z policajných pút. To bol jeden z premyslených ťahov dôkladného Colomba, ktorým si potvrdil svoju teóriu. Aj v tomto diely je pekne vidieť pomalé tempo príbehu aby ani menej pozornému divákovi nič neušlo. 75% ()

Zkus mě chytit (1977) (S07E01)

"Edmunde, tys zabil mou Phyllis. Jsi sprostý a zbabělý vrah!" Jedna z pamätných hlášok celej série o poručíkovi Colombovi. Keď sa vyšetrovateľ vrážd stretne so spisovateľkou detektívok, nemôže to dopadnúť zle. Abigail Mitchell bola jedna z tých sympatickejšých vrahýň a jej čin sa dal pochopiť. Svoju chvíľku slávy si tu užil aj Colombov pes. "Není mu nic? Proč myslíte? Že se škrábe na břichu. To psy dělají. " Odhalenie vraha pomocou odkazu zo záhrobia bolo originálne a celkovo film nemá hluché miesta. Jeden z tých lepších dielov a zaslúžených 75%. ()

Smrt bere jackpot (1991) (S10E04)

Jeden z najlepších dielov seriálu Columbo. Dobrosrdečný poručík versus chladnokrvný vrah strýko Leon a jeho mrcha milenka, ktorá z toho celého takmer vyviazla. Výborné herecké výkony (hlavne keď sa strýko Leon pred poručíkom rozplakal) a niekoľko skvelých scénok (Freddyho pohreb, dražba, odhalenie páchateľa). 80% ()

Není čas na umírání (1992) (S10E05)

Jeden z mojich obľúbených dielov o Columbovi. Je pomerne netradičný, pretože k žiadnej vražde nedochádza, zato tu spoznávame širšiu Columbovu rodinu. Svadba synovca s modelkou sa zmení na závod o čas a polícia tu postupuje veľmi obozretne, systematicky a dômyselne. Čoskoro je únosca známy, takže zostáva jediné. Stihnúť to včas. Prelína sa nám tu viacero dejových línií súčasne, film má teda dobré tempo a všetko je od začiatku zrozumiteľné. A tá Hispánka v hlavnej úlohe to zahrala celkom presvedčivo. Len som si nie celkom istý, či toho slizkého hezouna museli rovno zastreliť. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young