Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (67)

Vražda podle knihy (1971) (S01E01)

Columbo vo svojom béžovom baloňáku aj varí. Výsledok som nevidel, ale žiadne dokonalé kulinárstvo to nebude. Vražda dokonalá je, ako vždy, veď ide o spisovateľa detektívok. Stále mi na Columbovi prekáža, že vidím dokonale premyslené a vykonané vraždy, ale celkom nedokonalé vyšetrovanie založené skôr na na náhodách. Tentokrát v réžii Spielberga, ktorý na tom nemohol nič zmeniť. –––– Alespoň to ochutnejte. Vyhodit se to dá vždycky. ()

Smrt nabízí pomocnou ruku (1971) (S01E02)

Columbo tentokrát už nevedie také chaotické vyšetrovanie ako inokedy, hoci sa všetko snaží dômyselne kamuflovať do svojej roztržitosti. Správne cielené napohľad nepodstatné otázky vedú stopercentne k cieľu a musí pri tom úplne nenápadne v baloňáku na detskom ihrisku kupovať deťom zmrzlinu. Konečne Columbov prípad, ktorý mi dokonale sadol. –––– No, viděl jsi to? – Nejspíš se policejní metody za ta léta hodně změnily. –––– Někdy mám pocit, že jsem policajtem, abych odčinil ty lumpárny, co jsem dělal jako dítě. ()

Semínko pochyb (1971) (S01E03)

Rande s vrahom, to Columbo ešte neriešil. Našťastie je vrah galantný, pozorný a logicky už nemôže ani pomyslieť na vraždenie. Vyšetrovanie tu prebieha skôr náhodne ako cieľavedome, samozrejme, najmä medzi dverami na odchode z miestnosti. –––– A ještě jednu radu. Zkuste to někde jinde, nebo s jinou návnadou. Nebo nikdy nic nechytíte, poručíku. –––– Jsou muži, poručíku, co netouží vypadat jako rozestlaná postel. ()

Prázdný rám (1971) (S01E04)

Dokonalá vražda so šialene nepriestrelným alibi, až je to podozrivé. Ďalej sa alibi stále pritvrdzuje až príde na rad teta s výzorom Margaret Thatcherovej a dá Columbovi nádej na dokonalú indíciu. Na tejto epizóde je výborné, že aj keď od prvej minúty poznáme vraha a celý priebeh vraždy, tak motív a pozadie situácie sa objasňuje postupne a pekne ma držalo v napätí. Zradné odtlačky by bol určite lepší názov. –––– Někteří lidé občas mívají dvě tváře. –––– Jaká škoda, poručíku! A to jsem byl váš hlavní podezřelý, viďte? ()

Její příležitost (1971) (S01E05)

Columbo platí za taxík a nosí kufre. Tentokrát sa objaví dokonca aj súd a vynesie rozsudok, samozrejme taký, že Columbovi nie je po vôli. Vrah je ale v tejto epizóde mimoriadne hlúpy a pekná predstava o dokonalej vražde sa zrúti. Stačia čerstvé noviny a čerstvý trávnik. –––– Tak proč si stále vymýšlíte nové otázky? – Víte, už jsem takový. Držím lano a pokouším se svázat jeho volné konce. ()

Past (1972) (S01E06)

Trochu divné, že sa Columbo objavil ešte skôr, ako sa objavila vražda. Celý priebeh vyšetrovania bol potom pochybný, ani tá večná Columbova roztržitosť nevynikla, len záverečná scéna v lanovke mala nejaké grády. ()

Vražda podle plánu (1972) (S01E07)

Columbo opäť vyšetruje predčasne a bez mŕtvoly. Ale aj tak sa zahryzne ako kliešť a nepustí, ani keď narazí na byrokraciu stavebných úradov a ich poludňajšiu pauzu, a dokáže dohrať hru až do konca. Hudobný vkus je veľká indícia, klasika verzus country, ho vedie priamo k cieľu. Zaujímavá bola prednáška o tom, ako faraóni naložili so svojimi architektmi. –––– A o mého manžela se nestrachujte. Věřte mi, on je až moc živý. – Říkám, že je mrtvej, cítím to v kostech. Vím o něm víc, než ta se dozví za celej život. Tenhle smutnej svět už opustil, na to můžete vzít jed. –––– Na génia se nedá pověsit cenovka. –––– Na tom autě mi něco nehraje. ()

Etuda v černém (1972) (S02E01)

Ani dokonalé naplánovanie vraždy nepomôže, keď sa robia zásadné chyby. Pritom indície sú slabé, dôkazy žiadne a vrah sa napriek tomu vzdá celkom bez námietok. Natiahnutie kriminálky na 90 minút ničomu nepomohlo, len tu máme 20 minút zbytočných scén príprav, koncertovania a debát. Asi za tých 20 nadbytočných minút môže to množstvo scenáristov a režisérov, ktorí sa pri filme z neznámych dôvodov nakopili, a každý chcel do filmu dostať to svoje. Columbovu manželku nikdy neuvidíme, ale psa si nosí na rukách. –––– Víš, já jsem totiž paranoik. Vždycky, když vidím tělo, je to pro mně vražda. ()

Džungle ve skleníku (1972) (S02E02)

Columbo je tu zároveň aj kaskadérom, ten beh dolu zrazom zakončený kotrmelcom by mohol závidieť aj Belmondo. Naviac musí spoznávať nové policajné postupy od nového kolegu. Ale aspoň sa dozvie, že sa stáva žijúcou legendou, čo ho poteší, ale zároveň znie divne. Nový snaživý kolega získava dôkazy a je na Columbovi, ktorým uverí a ktorým nie. Záver je tentokrát nečakane dobrý. –––– Je to trochu prudké. Ale určitě jsem tu byl nejrychleji. –––– Wilson? Milej chlap. Moc mi pomáhá s tím případem. ()

Rozhodující zápas (1972) (S02E03)

Ako je úvod pomalý a nudný, tak je záver strhujúci. Rozmýšľanie Columba na prázdnom štadióne sprevádza burácajúca hororová hudba, to je obraz vnútra jeho hlavy. Podobne ako jemu, mne stále vŕta v hlave, ako sa Columbo dostane k prípadu, ktorý vôbec nevyzerá ako vražda, a žiadny strážnik by k pošmyknutiu na vode nevolal kriminálku. ()

S dýkou v mysli (1972) (S02E04)

Columbo je na výlete v Londýne a pomáha Scotland Yardu tam, kde miestny Sherlock nestačí. Akurát to trvá príliš dlho a manipulácia s dôkazmi hraničí až s falšovaním dôkazov. ()

Rekviem pro padající hvězdu (1973) (S02E05)

Columbo nie je vo filmovom štúdiu prvýkrát, tentoraz ho chceli s jeho obstarožným autom poslať ku kaskadérom na zošrotovanie. Napriek tomu na ňom odvezie veľkú filmovú hviezdu. Dokonca volá svojej žene, ktorá by tak mohla prestať byť len hypotetickou osobou. Najlepším momentom je to, ako chcú Columba vymódiť u štvoroscarovej kostymérky. Prípad samotný má dobrú pointu, a tie vedľajšie detaily boli super. –––– Kdybyste tu měl materiály o slečně Chandlerové. Já je od vás nechci! Bez soudniho příkazu NIKDY! –––– Co kdyby vás žena vzala na cestu po obchodech na to vaše výročí? Podívejte se na obleky, košile, kalhoty, ponožky, boty. ... Hej, podívejte se i na pláště! ()

Zločinný steh (1973) (S02E06)

Columbo svoj zanedbaný výzor úspešne stupňuje. V nemocničnej epizóde ho zasiahli všetky možné choroby, až je ťažko povedať, čo je naozaj a čo len hrá na oklamanie páchateľa. Zložitú hru hrá aj vrah a keď si to takto komplikuje, tak nech sa nečuduje, že mu na to Columbo príde. Tentokrát ide o najkomplikovanejšieho a zároveň najdivnejšiho vraha a z toho vyplýva aj divný nepravdepodobný príbeh. U mňa prvá dvojhviezda pre Columba, slabá epizóda, ktorá je tu obľúbená asi len kvôli Star Treku. –––– Já bych se tím netrápil, poručíku, chyby děláme všichni. –––– Chirurg takovou chybu nemůže udělat. Rozpustné nitě mají úplně jinou barvu. ()

Nebezpečná hra (1973) (S02E07)

Zaujímavá partia medzi Columbom a najlepším šachistom sveta. Kto bude asi tak víťaz... Šachisti musia mať ešte aj servítky a obrus v reštaurácii so šachovnicou, ako to býva v nejakom lacnom pajzli. A hneď ako som si to pomyslel, už aj mali na obruse rozloženú partiu. Soľnička je biely, korenička čierny, to sa ukáže ako dôležité. Výborné rozuzlenie, ktoré má grády, zmysel a nikoho okrem scenáristu by nenapadlo. –––– Šachy jsou vrcholnou zkouškou lidského ducha. – Opravdu? Já myslel, že ženy. ()

Dvojitý šok (1973) (S02E08)

Kúpanie pred cvičením muselo udrieť do očí aj Columbovi po ťažkej noci takmer spiacemu a so zavretými očami. Pripad sa zdá jednoduchý, že popri ňom zvládne aj uvariť holandskú omáčku, ale nakoniec to až také jednoduché nie je. –––– Míchá, mixuje, šlehá. Ale dokáže ještě daleko víc, strýčku. –––– Poručík Columbo je vyučený slídil. –––– Je to totiž poručík Columbo z policie. Prostě průměrný, běžný, typický ušlápnutý americký manžel. ()

Sladká, leč smrtící (1973) (S03E01)

Fajčenie škodí zdraviu, to by vedeli potvrdiť Columbove mŕtvoly a tiež jeho podozriví. Columbo je tentoraz mimoriadne otravný a objavuje sa úplne nečakane a úplne všade. Skúmanie mikroskopu a čo na ňom chýba je tu naozaj podarené. –––– Poručíku, chcete vidêt tělo? – Néé! Díky. –––– Znáte to? Ten pocit, že něco chybí. ()

To je vražda, řeklo portské (1973) (S03E02)

Všetko je v tejto epizóde extrémne zdĺhavé, či už vraždenie, vyšetrovanie, alebo aj každé presunutie postavy z miesta na miesto. Columbo sa ale niečo naučí o víne, za čo je vrahovi nakoniec veľmi vďačný. –––– Většina vín je sice určena k pití, ale tohle se jenom kupuje a prodává. –––– Teď mně máte v hrsti. A já nejsem rád takovému postavení. ()

Kandidát zločinu (1973) (S03E03)

Columbo sa ocitne v luxusnom krajčírskom salóne a dostane sa mu aj policajnej buzerácie pri náhodnej cestnej kontrole. Na začiatku vyšetrovania ani nehrá, ako v tom má zmätok, ale už po pár minútach na mieste má jasno. Potom je už len otázkou, koľkokrát sa bude chcieť na odchode vrátiť od dverí s rukou na čele. V tejto epizóde asi padol rekord, bolo to aj päťkát. –––– Nerad plejtvám. To už mám v sobê, to je výchovou. Můj bratr je to samý, taky je moc šetrnej. –––– Pomýšlíte na změnu šatníku, poručíku? – Ale né. Leda možná baloňák, ale to nějak nespěchá. Je totiž nezničitelnej, dobrá koupě. –––– ... a ještě nefungují stírače. Máte dva týdny, abyste to dal dopořádku. Nekoupíte si, pane, jiné auto? ()

Dvojexpozice (1973) (S03E04)

Podprahové zábery, to tu ešte nebolo. Columbo nevystrája v podstate nič mimoriadne, akurát na začiatku hltá plnou lyžičkou na mieste činu dôkazy, o ktorých som si myslel, že budú jemne otrávené. Neboli, a tak som sa dočkal výborného odhalenia trochu pritiahnutého za vlasy. ()

Vydat nebo zemřít (1974) (S03E05)

Tak trochu nejasná pointa mi mierne kazí dojem, ale možno je to len príliš neskorou nočnou hodinou. Ale Columbo tu ani nestvára nič mimoriadne, iba vypije kávu určenú pre mŕtveho. –––– Ti chudáci, ti amatéři, co dělali bomby a přitom se zabili, se to ode mně konečně naučí. Věřte mi, umím to. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young