Povídky ze záhrobí: Rytíř Démon

Tales from the Crypt: Demon Knight

Poviedky zo záhrobia: Démonický rytier

Horor / Thriller

USA, 1995, 92 min

Kdysi dávno o prázdninách jsem nemohla dlouho do noci usnout a tak jsem provozovala svůj oblíbený koníček - přepínala jsem mezi popůlnočními programy s tím, že mě nějaký z nich spolehlivě uspí - a ehjle, narazila jsem na tohle skvělé béčko, u kterého jsem se řehtala od začátku až do konce. Kdyby nebyl Billy Zane démon, řekla bych, že je bůh.(7.9.2008)

,,Krucinál, dej tu číču ze stolu!",,Grrr!",,Mluvím o té kočce..." Ale zas takové komedie to nebyla. Krásné vzpomínání na vpodstatě už klasické horrory, i když tenhle příběh vypadá stylově jako z poloviny 80.let - což mě baví. Hotel, původně kostel, na samotě, sedm statečných (tak úplně ne, zejména jeden je pěkný hajzl) a démon se svojí hordou služebníků. K tomu rozkošná úvodní scéna s prsatkou ve vaně a milencem ve sklepní kádi! Ostatně prsatky se později ještě dostanou ke slovu a vypadá to jako přehlídka hostesek z Playboye. A dojde i na gore, které není sice výjimečné, ale potěší proražená hlava, utržená ruka i oči, co samy skáčou po podlaze. A jako výrazný bonus jsou půvabné masky, na nichž se tvůrci vyřádili - především osazenstvo hotelu měnící se postupně na démony (chlapeček, který nakonec exploduje, je doslova k sežrání). Ke vší té hororové taškařici hraje řízná muzika - Machine Head, Megadeth, Rollins Band, Filter, Pantera a mí oblíbení Ministry.(28.2.2017)

• MM_Ramone

Na počiatku stvoril Boh nebo a zem. Zem bola vyprahnutá a pustá a tma bola nad priepasťou. Lenže tá tma nebola pustá, bola plná bytostí, plná démonov. Mali sedem kľúčov spojených v kruh, ktoré sústredili temnú silu kozmu do ich rúk. Lenže Boh vystúpil a povedal: Buď svetlo! A bolo svetlo a Boh rozohnal démonov a rozniesol kľúče po celom vesmíre. Za tri milióny tisícročí démoni našli a zhromaždili šesť kľúčov. Až sa zmocnia siedmeho nastane temnota - peklo na Zemi. Boj o tento posledný kľúč sa odohrá v jednu letnú noc v malom mestečku Wormwood niekde v Novom Mexiku. Snímok "Démonický rytier" je celovečerný film, ktorý je súčasťou horrorovej seriálovej série "Tales of the Creep". **(17.3.2015)

I když tomu delší než klasicky seriálová stopáž trochu škodí, je to povedené televizní horrorové béčko, navzdory době svého vzniku ještě zahleděné do konce osmdesátých let, se vším všudy, co k němu patří - nahá prsa (hned v prvních vteřinách!!!!), povedené masky, krev, gore, zelený hnus, křik, čáry, kouzla.... Potěší hlavně výskyt (tehdy ještě, nebo ještě ne) známých tváří - Billy Zane (kde je mu dnes konec?), Jada Pinkett (tehdy ještě ne Smith :-), nebo William Sadler a i ten nafoukaný parchant a bezruká černoška vám budou povědomí. Pokud nebudete očekávat dokonalé triky a masky (tohle je ještě stará dobrá ruční práce, ne žádný digitální sračičky) a filosofickou zápletku, ale jen a jen lehce sebeironický zábavný horůrek, budete velice spokojeni, stejně jako já. 3,5*.(17.11.2010)

Poctivý zásek Strážcu krypty, ktorý sa so svižne ubiehajúcou stopážou zábavne preseká až kingovskými charaktermi v klasicky vystavanom príbehu o boji dobra so zlom. Démonický Billy Zane občas pripomenie napríklad Freddyho Kruegera, rovnako ako snové pasáže, keď sa snaží misky váh prekloniť na svoju temnú stranu. Atmosféra prekliateho a obliehaného domu kdesi uprostred ničoho tu funguje výborne, rovnako ako perfektné masky démonov a gore efekty, ktorých je tu tiež dostatok, všetko korenené občasnými suchými hláškami a čiernym humorom. Klasika, ktorá sa blisla už v našich videopožičovňových časoch, a dodnes nestratila svoje klasicky horrorové kúzlo.(19.1.2012)

• - Film soutěžil o cenu Saturn 1996 v kategorii nejlepší horor. (Terva)

• - První verze scénáře pro film byla napsána již v roce 1987, tedy ještě, dřív než se do tvorby vložila HBO. Film měl tehdy režírovat Tom Holland. (Terva)