Povídky ze záhrobí: Rytíř Démon

Poviedky zo záhrobia: Démonický rytier

Horor / Thriller

USA, 1995, 92 min

• misterz

Mňa to moc neoslovilo, a to mám horory 90. rokov celkom rád. Jednoduchý dej obalený do podpriemernej, ošumelej atmosféry, ktorá často miesto toho aby vystrašila, tak vyvolávala len pocit trápnosti. Aby som bol spravodlivý, snímok má aj svetlé chvíľky, doplnené o slušné masky a trocha gore. Je však toho strašne málo a často to kazil Billy Zane, ktorý tu pôsobí ako päsť na oko. Tiež tu chýbal nejaký nápad, niečo čo by pomohlo zabaliť príbeh do väčšieho tajomna. 40/100(16.1.2015)

,,Krucinál, dej tu číču ze stolu!",,Grrr!",,Mluvím o té kočce..." Ale zas takové komedie to nebyla. Krásné vzpomínání na vpodstatě už klasické horrory, i když tenhle příběh vypadá stylově jako z poloviny 80.let - což mě baví. Hotel, původně kostel, na samotě, sedm statečných (tak úplně ne, zejména jeden je pěkný hajzl) a démon se svojí hordou služebníků. K tomu rozkošná úvodní scéna s prsatkou ve vaně a milencem ve sklepní kádi! Ostatně prsatky se později ještě dostanou ke slovu a vypadá to jako přehlídka hostesek z Playboye. A dojde i na gore, které není sice výjimečné, ale potěší proražená hlava, utržená ruka i oči, co samy skáčou po podlaze. A jako výrazný bonus jsou půvabné masky, na nichž se tvůrci vyřádili - především osazenstvo hotelu měnící se postupně na démony (chlapeček, který nakonec exploduje, je doslova k sežrání). Ke vší té hororové taškařici hraje řízná muzika - Machine Head, Megadeth, Rollins Band, Filter, Pantera a mí oblíbení Ministry.(28.2.2017)

Esence pojmu "béčko". Dílko, které by společně s dalším celovečerním počinem BORDELLO OF BLOOD mohlo fungovat, jako manuál pro začínající tvůrce B-movies. Věcička, která mě skutečně baví - maximálně přitažlivý námět, super zpracování, vynikající podoba démonů, charismatický Sadler. Přílišná zdhlouhavost, o které se zde píše, jako o výrazném mínusu mi nevadí, vedlejší postavy jsou bez větších problémů přehlédnutelné, Sadler + démoni naprosto stačí ke spokojenosti. Proč tedy "jen" tři hvězdičky? Billy Zane... nemůžu ho ani cítit! Opět mi svojí odporně teatrální přítomností pokazil celý film. Jinak si není na co stěžovat.(12.4.2009)

Poctivý zásek Strážcu krypty, ktorý sa so svižne ubiehajúcou stopážou zábavne preseká až kingovskými charaktermi v klasicky vystavanom príbehu o boji dobra so zlom. Démonický Billy Zane občas pripomenie napríklad Freddyho Kruegera, rovnako ako snové pasáže, keď sa snaží misky váh prekloniť na svoju temnú stranu. Atmosféra prekliateho a obliehaného domu kdesi uprostred ničoho tu funguje výborne, rovnako ako perfektné masky démonov a gore efekty, ktorých je tu tiež dostatok, všetko korenené občasnými suchými hláškami a čiernym humorom. Klasika, ktorá sa blisla už v našich videopožičovňových časoch, a dodnes nestratila svoje klasicky horrorové kúzlo.(19.1.2012)

Becko jako remen. Samozrejmne se nabizi srovnani s Bordello of Blood, ktery si dokaze v celovecerni stopazi udrzet rychle tempo po celou dobu a nejsou v nem hlucha mista, jako tady. Pribeh netreba resit, samozrejmne je to ptakovina, ale az na par zminovanych nudnych chvil zabavna ptakovina. Herci jsou spravne spatni (bezruka cernoska dokonala) a triky, ty jsou naprosto skvele, predevsim masky a ruzne krvave lahudky opravdu stoji zato. Tales from the Crypt jsou precejen lepsi jako kratke povidky, ale rozhodne i jako celovecerak nabizi slusnou zabavu a milouckeho Crypt Keepera. BTW Zemeckis stal u zrodu serialu a produkoval jednotlive epizody, takze logicky i film.(1.8.2005)

• - Film soutěžil o cenu Saturn 1996 v kategorii nejlepší horor. (Terva)

• - První verze scénáře pro film byla napsána již v roce 1987, tedy ještě, dřív než se do tvorby vložila HBO. Film měl tehdy režírovat Tom Holland. (Terva)