poster

Haprdáns (divadelní záznam)

Drama

Československo, 1988, 90 min

Scénář:

William Shakespeare (divadelní hra)
 • bohemia_regent
  ****

  Když vidím naprosto bezchybný výkon Vlasty Špicnerové, říkám si, jaká je škoda, že tuhle skvělou herečku režiséři přehlíželi - tedy s čestnou výjimkou Věry Chytilové (Faunovo velmi pozdní odpoledne); těch pár dalších filmů, ve kterých se mihla, bohužel nestojí za zmínku. -------- V titulcích pořadu uvedeno: název Haprdáns neboli Hamlet princ dánský, ve zkratce; režie Jiří Věrčák; divadelní režie Ivan Vyskočil.(2.5.2014)

 • LeoH
  ****

  Hamlet k různým aktualizacím, variacím a persiflážím svedl už nejednoho autora, někomu se zadařilo víc a někomu míň. Ivana Vyskočila vlastně moc neznám, i bál jsem se, že tenhle kus bude takové to roztomile infantilní alternativní blbnutí, z kterého je člověku trochu trapně, ale ono je to naopak alternativní blbnutí nadobyčej chytré, dospělé, místy až důstojné. Takový způsob moderního malého divadla mi připadá hodně smysluplný; skoro bych si dovolil říct, že toto DVD z řady Xkrát divadlo je z „hamletofilského“ pohledu přínosnější než to předchozí s Macháčkovou inscenací.(10.4.2012)

 • gudaulin
  ****

  Většina adaptací Shakespearových her trpí nadměrnou úctou ke klasice, tesá se v nich mramor a ozývá se květnatá mluva. Existuje početná skupina diváků, která je přesvědčena, že jedině takhle je to správně. Pro ně Haprdáns opravdu není. Ocení ho ale ti, co mají rádi ironii, sarkasmus, nadsázku, hru se slovíčky a jejich významy. Kdokoliv z takhle naladěných lidí si Haprdánse coby ujetou verzi Hamleta báječně užije. Osobně mám navíc pocit, že Vyskočilova verze je mnohem blíž tomu, co se mohlo na dánském dvoře skutečně odehrát. Ivan Vyskočil coby znalec lidské duše oloupal patos, romantiku a vznešené ideály. Zbyl jenom lidský fundament a technologie moci, která se vlastně v průběhu staletí moc nemění. Haprdáns si narozdíl od klasického Hamleta vystačí jen s naprostým minimem mrtvol. To, co v politice a v lidských dějinách vítězí, se obvykle považuje za pravdu a vítězi tentokrát stačilo opravdu málo. Celkový dojem: 85 %.(18.11.2015)

 • igi B.
  ****

  Zde prosím pozor! . . . Pokud se hovoří o zde prezentovaném (a hodnoceném-?) televizním záznamu divadelního představení z roku 1988 (vydaném nyní na dvd - X krát divadlo - coby příloha časopisu Reflex), tak režii měl Jiří Věrčák. Ivan Vyskočil (samozřejmě skvělý solitér!) je (pouze ;-) režisérem (sobě ;-)) vlastní divadelní hry... - - - - - (Viděno kdysi dávno v ČST, (ne)komentář zde jako první - 26.6.2008)(26.6.2008)

 • waits
  *****

  Divadlo pro (nebojte, i jen částečné:)) intelektuály se smyslem pro humor. Je radost sledovat Ivana Vyskočila, jednoho z nejzajímavějších lidí české divadelní scény, v akci. Ocituje prameny, ktereého ho inspirovaly, přehraje s Vlastou Špicnerovou pro osvěžení Hamleta s kuchynským nádobím a pak už se pustí do své zmodernizované verze, ve které nezapře svoji původní profesi psychologa. Vyskočil si hraje se slovy, tak jak to umí (viz literární tvorba Malý Alenáš nebo Ivan Vyskočil a jiné povídky), pouští se skvělých monologů, mezi obrazy vysvětluje, koulí očima, pobíhá kolem stolu a u toho všeho se potí jako prase:) Celou dobu je tahle hra vtipná, originální a duchaplná. Nic pro Troškaře. Vyskočil se nádherně si rozumí se Špicnerovou, Vyskočilová je tu pak už jen do počtu a dokonce trochu ruší.(22.2.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace