poster

Tengen toppa Gurren Lagann (TV seriál)

 • Japonsko

  天元突破 グレンラガン

 • USA

  Gurren Lagann

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Komedie

Japonsko, 2007, 10 h 48 min (Minutáž: 24 min)

 • Naslund
  ****

  Ani bych se nedivil, kdyby se po vypuštění seriálu do světa výrazně zvedl prodej drobných hlodavců a vrtaček. Teď už jsem sám názoru, že vrtačky jsou super a velký vrták by byl skvělou dekorací na mou zeď. K seriálu jsem přistoupil s možná s moc velkým očekáváním, protože první místo na mém oblíbeném žebříčku by mělo něco znamenat... bohužel to jest přílišná orientace na teenagery, takže dospěláci si to asi tolik neužijí. Ještě, že jsem pořád vyladěn do teen :-) Co se stylu týče, je to bomba. Sice jsou všechny tvary animace jednoduché a bez pořádného detailu, ale za to pořádně barevné a hlavně svět se všemi bizardními postavami a roboty je senzační. Díl s prvním setkáním Virala a Kaminy to u mě jasně vyhrál. Tady budu asi trochu Antisubjektiv, protože se mi to líbilo opačně. Perfektní začátek, ale pak do poloviny seriálu mi velice vadily mecha souboje, kde jsem nepochopil, zda nejde o parodii. Prostě pózující roboti na blikajícím barevném podkladu nejsou můj šálek kávy. To jsem se ještě divil tak vysokému hodnocení. V druhé polovině jsem si na to však už zvykl a začal se o všechno zajímat víc do hloubky... o postavy, filosofii vrtáku i o přístupu všech stran. Navíc ten závěrečný souboj je už tak ohromý, že větší snad být nemůže, ale nebudu nic prozrazovat. Prostě druhá půlka byla pro mě již to pravé. Jinak také musím doporučit skvělý komentář Mandelbrota. Row! Row! Fight the power!(22.12.2008)

 • Genryuusai
  *****

  Tak tohle je dost mimo... Ostatně Mandelbrot to ve svém komentáři vystihl docela přesně. Za chování Rossiua a někdy i Šimona jsem sice původně chtěl dát 4*, ale konec to vytáhl na pohodových 5*. Sice to ode mě nemusí moc znamenat, protože jsem zvyklý anime hodnotit dost mírně - mecha anime je ale žánr, který nemusím a většinou jsem kritičtější. Proto by tady moje plné hodnocení mělo dokazovat, že Gurren-Lagann je právem jedním z nejoceňovanějších anime roku 2007. Doporučuju se na to dívat po částech, určitě ne v dlouhém zátahu, on děj i tak ubíhá docela rychle.(26.3.2008)

 • TheDarKnig
  *****

  ROW ROW FIGHT THE POWER!!! Neuvěřitelný nářez, překvapivě na mě fungující ještě lépe v druhé polovině, kdy příběh věrný svému motivu nezdolného bojovného ducha člověka, který může překonat nepřekonatelné, skočí za konečnou hranici příběhu tradičního šónenu a prostě pokračuje dál. Jen to je náhle jak kvůli tomuhle faktoru, tak kvůli osvěžující překvapivosti a parádnímu prohloubení postav i situace, v které se nacházejí strašně, ba přímo giganticky skvělé. Ale nechci si samozřejmě nalhávat, to co tady stále hraje jasný prim, je ta výborně již od začátku rozvíjená šílenost bez jakýchkoliv brzd nebo limitů. Počínaje epizodou 25 jsem přestal dýchat a nadechl se až někde v polovině poslední části. A srdce mi několikrát málem vyskočilo z hrudi, závěr je opravdu ztělesněním čirého adrenalinu, legendární jízda... až za hranice nemožného (ano, tento motiv se opakuje v mém komentáři stejně jako v anime) a ještě dál. Emoční katarze za tou tělesnou navíc nezaostala ani trochu, opravdu neuvěřitelné. Smysly i city byly přehlceny v druhé polovině tak mocně, že jsem úplně zapomněl a zřejmě podvědomě odpustil tu cca první třetinu série, která mě až do jednoho momentu tak úplně nebrala.(23.3.2020)

 • ravalah
  ****

  Bylo to jako kdyby nekdo udelal prvni serii, pak nekdo jiny udelal druhou a chtel to udelat ve stejnem stylu a pak nekdo dalsi natocil dalsi serii, protoze tusil, ze se z toho da vytriskat jeste vic penez a pak dalsi kratkou serii, protoze fanousci sezerou proste vsechno, co jim naservirujeme a budou radi. Nekonzistentni, presto celkem dobre. Kazdopadne prvni polovina nejlepsi. Jo a ted jsem si vzpomnel na Spores:D Vetsi, jeste vetsi, jeste jeste vetsi az uplne nejvetsi robot:D 7/10(3.7.2012)

 • Hees
  ****

  Príbeh má všetko čo sa vôbec dalo nahromadiť v 27 dieloch. To všetko by som vymenovával dlho, ale predsa len niečo spomeniem. Kvalitne vykreslené správanie ľudí ako stáda, ktoré nikdy nie je spokojné a veľmi ľahko sa prispôsobí lepším podmienkam a zabúda ako bolo predtým. Trochu som si všimol načrtnutie aj toho, že človeka ovplyvňuje prostredie, s ktorého pochádza. Ďalšia vec je rozhodovanie sa v zlomku sekundy a v podstate všade prítomná smrť hrdinov. Jednej postavy mi bolo veľmi ľúto a to Yoko, ale aj taký vie byť život. Bol som prekvapený rôznymi zmenami v anime a dejovými zvratmi. Tieto zmeny, dejové zvraty a prípadne posun o pár rokov dopredu priniesli želaný efekt a to zaujatosť príbehom až do samého konca (tiež zmeny prostredia). Pred postavy boli položené obvyklé otázky kým si, čo chceš dosiahnuť a či to dokážeš. Postavy teda prechádzajú kozmetickým vývojom a ide hlavne o ich sebavedomie (hlavne Simon). Súboje sa mi páčili, ale neboli v tomto prípade pre mňa najdôležitejšie. Niekedy na mňa tie súboje pôsobili chaoticky. Ako som aj očakával vysvetlenie celého počinu a objasnenie vlastne prečo sa bojuje bude ku koncu anime. Vysvetlenie pôsobí vierohodne a príbeh je nakoniec dostatočne kvalitný. Trochu sa tvorcovia hrali aj s fyzikálnymi zákonmi a určitými téoriami čo bolo pre mňa spestrením, ale niekedy to bolo zbytočné a nie každého to zaujme (skôr malú menšinu). Obnažené ženy boli prítomné, ale anime sa nesústredilo na ukazovanie ich pŕs skôr išlo o to, aby hlavný hrdina použil čo najväčší vrták (nehľadať dvojzmysel prosím vás). Čiže sa toto ani nedá považovať za ecchi (anime s jemným erotickým podtónom). Takže Tengen toppa Gurren Lagann mixoval všetko čo sa dalo. Mixoval súboje, lásku, vzťahy, sklamanie, epických hrdinov, veľkých mechov, veľkú pušku, veľké prsia, veľký gigantický vrták, sexi ženy (sexi učiteľku), vesmír, politiku a ach jaj už hádam stačilo neviem kedy by som skončil. Tento mix všetkého možného sa podaril a som veľmi spokojný s výsledkom (na začiatku som písal, že nevymenujem všetko hehe). Hudba sa mi veľmi páčila a dobre dokresľovala prostredie v anime (Row! Row! Fight the power!). Koniec je radostný aj smutný a záleží len od vás z akej strany sa na neho pozriete. Zakončenie teda veľmi sedelo a priblížilo sa aj reálnemu životu kde človek je na vrchole len určitú dobu.(13.3.2015)

 • - Poslední stupeň robota Gurrena Laganna s názvem Super Tengen Toppa Gurren Lagann je největší robot anime i filmové historie. Na výšku měří 150 miliard světelných let. Je větší než pozorovatelný vesmír. (Harroc)

 • - Ve scénách, kde leží Joko na oranžové sedačce, je možné si všimnout, že jeden z plakátů visící kolem sedačky poutá na dolním okraji k návštěvě oficiálních stránek filmu www.gurren-lagann-movie.net. (Hromino)

 • - Názvy jednotlivých dílů jsou pojmenovány podle významných vět, které řekli hlavní hrdinové. Názvy prvního až osmého dílu jsou pojmenovány podle výroků Kaminy, devátého až patnáctého dílu podle Nii, sedmnáctého až dvaadvacátého dílu podle Rossia a třiadvacátého až sedmadvacátého podle Šimona. Rekapitulační šestnáctý díl nese prostý název "Rekapitulace", ale upoutávku na něj mluví Viral. (Hromino)