Mal som možnost vidieť iba 3 diely: Duchoň, Dočolomanský a Satinský. Ich úroveň bola vysokej kvality a prinútila ma v tej chvíli myslieť iba na tieto osobnosti. Pozhliadnutí myslenie na nich neprestávalo a na povrch sa drali rôzne myšlienky, čo je nesporným plusom tejto dokumentárnej série. Hodnotenie: 90%(24.6.2013)

Zaujal ma diel o IVANOVI KRAJÍČKOVI. (25.4.2008)(25.4.2008)

Rudo Sloboda, Jaro Filip!(9.8.2011)

Měl jsem možnost zhlédnout zatím dva díly tohoto pozoruhodného projektu Slovenské televize - první byl věnován Evě Kostolányiové, druhý jejímu příteli Michalovi Dočolomanskému. Ve srovnání s rovněž s obdobným, rovněž zdařilým seriálem ostravské televize lze konstatovat, že zatímco český tvůrce více usiloval a usiluje o dokumentárnost a faktičnost, slovenské pojetí je viditelně lyričtější, více se blíží jakémusi básnivému eseji v obrazech. Nechci tím říci s určitostí, který přístup nebo profesionalita jsou lepší či horší. Nebylo by to podle mého názoru adekvátní. Lidsky bližší tam, kde se jedná o lidi divákovi zvláště drahé, může být patrně více oslovující slovenský přístup, soustřeďující se na srdce, vzpomínku, dojem, vjem, citový otisk. Pro Čecha má pozoruhodný projekt Slovenské televize navíc další rozměr: umožňuje vídět a vnímat slovenskou osobnost v jejím domácím prostředí, v kontextech, do kterých by jinak dohlédl stěží, pokud vůbec. Vynikající Slováci a Slovenky zlidští, zpozemští a ještě více zkrásní. Ne podobou, ale srdcem, člověčinou. Tím a o to víc vynikne blízkost obou našich bratrsky i sestersky přátelských národů spojených i oddělených břehy řeky Moravy. Pocit, že nejsme i v Evropě Evropských společenství sami, že tři čtvrtě století společného československého státu nebylo marných, dále umocňuje trýzeň z bezmoci vůči času, která nás prostupuje, hledíme-li do těch nenávratně ztracených tváří, do těch v čase neopakovatelných a uzavřených gest; není to však jen trýzeň, ale také skutečnost nadčasovosti a věčnosti, neboť žijí s námi tím, že jsou stále v nás. Větší nesmrtelnosti a věčnosti lidství, odkázané na lidská měřítka, dosáhnout nemůže.(30.8.2009)

Zaujal ma iba dokument zo zivota tychto ludi : Satinsky, Lasica, Filip, Radic ...... zvysok "osobnosti" ako Krajicek, Docolomansky mam na haku ...... 60 %(29.3.2013)