Moobangbi dosi

무방비 도시

Open City

Akční / Krimi

Jižní Korea, 2008, 112 min

Úžasné korejské kriminální drama, které se z počátku tváří jako naprostá neoriginální korejská klasika typu "policajti vs zloději", každopádně se rozjíždí do úžasného smutného dramatu, kde zejména v závěru sází tvůrci divákovi jednu citelně bolestivou ránu za druhou. Vztah mladého policisty se svojí matkou propuštěnou za zlodějnu po ti letech vězení a mladou ambiciozní chladnou krásnou Japonkou, která chce jak policisty, tak jeho matku zneužít ve svůj prospěch a rozpínání jejího gangu, vlivu a bohatství... Posledních minut jsem měl slzy v očích, prostě jem si nemohl pomoci, bylo to fakt smutné. Sopubojů je zde hodně málo, na ty jsem se těšil docela zbytečně a je to docela škoda, protože těch pár, které tvůrci předvedou jsou naprosto super. i když sestříhané, tak souboje na nože nejsou jen obyčejné "párání" se navzájem, jak sme u korejců zvyklí a poicistův světelný obušek (vzpomněl jsem si na Donnie Yena ...) vs nepřáítelé je pastva pro oči. Každopádně špičkový film!!(5.10.2010)

Ano, po dlouhé době slušné a poutavě vystavené korejské akční krimi se schopnými ranaři na obou stranách. Trochu ho kazí jeden nevýrazný zloduch, ale to bohatě vyváží Son Ye-jin v neobvyklé, leč výborné elegantně-zlé poloze ledové první lady konkurenčního kapsářského gangu, jež využívá výbušnou směs grácie, nehezkých pohledů, dominantní dikce a svých ženských předností zvýrazněných skvostnými outfity. Je naprosto "k sežrání" a být schopná v bojových uměních, aby nad ní neměl žádný chlap navrch, měla by dosud na půdě Koreje neporažená drsňačka Shin Eun-kyung z My Wife is A Gangster rovnocennou protivnici.(4.4.2008)

Místo akčního filmu očekávejte spíše drama z prostředí kapsářských gangů. Velmi zajímavá a dobře zpracovaná tématika, kamera válí. Souboje jsou hodně drsné a realistické. Ye-jin Son jako hlavní postava Baek Jang-mi válí, je zde neuvěřitelně krásná a přesvědčivá ve své roli, hraje něco totálně jiného, než obvykle. Byl jsem mile překvapen nečekal bych, že zrovna jí taková role sedne a že se do ní hodí. Ostatní postavy působí také velmi reálně . Příběh je podán zajímavě, byť zápletka je jednoduchá, tak forma mile překvapí. Film ze mě rozhodně vyrazil nějaké emoce a zejména konec mě dostal. Tento film u mě s úspěchem vydržel několik repríz a marně sháním DVD = plný počet.(25.3.2009)

Rovno priznavam, ze moje hodnotenie moze byt kapanek nadnesene, ale vyplyva z nadsenia, ze som sa po taaaaakto dlhom case konecne dockal korejskeho nadpriemerneho akcnaku (naposledy asi Yasu a Hollidei). Pribeh so zaujimaveho prostredia vreckarov, zabaleny v typicky korejskej farebne presytenej a nacancanej palete (ktoru si prave u tohto typu filmov od korejcov hedonisticky rad uzivam :), na dany zaner uveritelne emocie, fatalnost osudov postav, ku koncu spravne heroicko / osudova hudba a hlavne po dlhom case aj Son Ye-jin. A to navyse v zapornej ulohe, v ktorej jej to eufemisticky povedane "sekne" este viac, ako v jej neznych a romantickych postavach. Byt film o posledne tri minuty kratsi, ma to u mna stovecku za utisenie hladu po cistej zanrovke. Na druhej strane stacia mi dva taketo filmy od korejcov rocne, obcas prelozene Parkom, Bongom, Ji-woon Kimom prip. Ryoo Seung-wangom a budem trpezlivo znasat zvysok hlusiny, ktora sa z danej krajiny potom pocas roka dovali :) 80-90%(3.4.2008)

Zpočátku se možná zdá, že jde o běžný film o gangu, kde si hlavní hrdinka díky lásce uvědomí, že vlastně nechce žít špinavý život a tak se ho snaží očistit, aby nakonec zjistila, že už je vlastně pozdě. Jenže tohle rozhodně není tenhle typ filmu, kterého se natočily už desítky, možná stovky. Open city má vynikající a nenápadnou zápletku, jejíž síla se ukáže hlavně na konci. K tomu hraje pěkný hudební doprovod a herci předvádí úžasné výkony. Především Ye Jin Son, která mě neustále přesvědčuje, že pro ni není žádná role problém. Opět mi vyrazila dech, opět byla dokonalá a opět se opakuji. Ale ona to asi jinak neumí. Kim Myung Min zvládl roli detektiva taky výborně. Dokonce tak výborně, že si musím vyhledat jeho další filmy. A stejně tak se mi líbila Kim Hae Sook, i když tam její postava neměla až tolik prostoru. 4,5*(23.11.2014)