Moobangbi dosi

무방비 도시

Open City

Akční / Krimi

Jižní Korea, 2008, 112 min

Je to celkom dobrá juhokórejská akčná krimi dráma. Má dosť dobrý príbeh o gangu vreckových zlodejov tej najvyššej úrovne na čele s ich šéfkou, ktorá prichádza späť z Japonska do Južnej Kóreje, aby sa venovali svojej nelegálnej činnosti, ale problémy im robia nielen konkurenčná skupina, ale aj nekompromisný detektív, ktorému sa šéfka zapáči a navyše majú spoločnú známu, jeho matku, ktorá sa tejto činnosti pred časom tiež venovala, až skončila vo väzení. Spracovanie je celkom slušné, dej na mňa nepôsobí nijak zvlášť výnimočne, chýba mu výraznejšia gradácia a nejaké nezabudnuteľné situácie, film si skôr na začiatku stanoví svoju nadpriemernú úroveň a tú si udrží po celý čas, takže ani na chvíľu nenudí a je to slušná zábava. Len potenciál niektorých prvkov nebol plnohodnotne využitý, napríklad konkurenčný gang, ktorý je tu neschopný, takže vlastne ani nie je skutočnou konkurenciou a aj zo vzťahu s matkou sa myslím dalo získať aj viac. Ale aj takto som spokojný. Akcie je tu pomerne dosť a v rámci svojej kategórie je aj pomerne vydarená. Tých pár súbojov je podaných dobre, opäť je to štýl jeden proti mnohonásobnej presile, ale ten jeden tu má vždy svoj štýl a hlavne na prácu špecialistu na nože sa pozerá dobre. A páčia sa mi aj samotné situácie venujúce sa krádežiam, síce nevynikajú výraznejšou nápaditosťou, ale je to zaujímavé, pôsobí to reálne a navyše niečo podobné sa vo filmoch moc nevidí. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Son Ye-Jin v nezvyklej úlohe, ale zvládla ju bez problémov a nemá problém ťahať film, postava detektíva mohla byť obsadená aj lepšie, ale aj takto nemám väčší problém a poteší aj viacero slušných vedľajších postáv ako Son Byung-Ho, Kim Hae-Suk alebo výborný hlavný záporák Kim Byung-Ok. A čo sa týka réžie a technickej stránky, tak tu nemám čo vytknúť, jednoducho slušne odvedená práca. Ja som spokojný, samozrejme ešte viacero prvkov sa tu dalo vylepšiť, ale aj tak potenciál tejto témy a je využitý dobre a len predsa filmov o tomto druhu zlodejov sa moc nevidí. 74%(24.7.2012)

Ta hlavní ženská (anti)hrdinka neskutečně kazí dojem celýho filmu. Se vzhledem panenky uhrát drsnou emancipovanou šéfovou asi vyžaduje víc umu, než slečna Ye-jin Son má. Proto veškeré její hlášky o tom, jak těm, co znevažujou ženu v její pozici, udělala bůhvíco, vyznívají na prázdno a nedůvěryhodně. A na femme fatale nabalující policistu je taky tak hrozně křehoučká, že jsem se o ni v postelový scéně skoro bál. Je to škoda, protože jinak ostatní postavy - ať už nejsou kdovíjak složité - sympatické jsou a jim jsem fandil docela dost. Ať už šlo o pidlookýho přežírajícího se policistu nebo o modela/nožaře, co celý film pokukoval po svý šéfový. Celkově lehce nadprůměrné detektivní drama, které neurazí. (6/10)(29.1.2010)

Krimi drama notně okořeněné a zpestřené tragickým rodinným propletencem... Výborně gradovaný příběh a neotřelost prostředí kapsářských gangů nenechají diváka vydechnout... No a nebyli by to ti Korejci, kdyby film nekončil absolutně tragicky a každý si to vyžral do poslední smrti kolegy, přítele, matky, dcery, sestřenice, druhé matky a několika mafiánů...(7.2.2013)

Zpočátku se možná zdá, že jde o běžný film o gangu, kde si hlavní hrdinka díky lásce uvědomí, že vlastně nechce žít špinavý život a tak se ho snaží očistit, aby nakonec zjistila, že už je vlastně pozdě. Jenže tohle rozhodně není tenhle typ filmu, kterého se natočily už desítky, možná stovky. Open city má vynikající a nenápadnou zápletku, jejíž síla se ukáže hlavně na konci. K tomu hraje pěkný hudební doprovod a herci předvádí úžasné výkony. Především Ye Jin Son, která mě neustále přesvědčuje, že pro ni není žádná role problém. Opět mi vyrazila dech, opět byla dokonalá a opět se opakuji. Ale ona to asi jinak neumí. Kim Myung Min zvládl roli detektiva taky výborně. Dokonce tak výborně, že si musím vyhledat jeho další filmy. A stejně tak se mi líbila Kim Hae Sook, i když tam její postava neměla až tolik prostoru. 4,5*(23.11.2014)

Tak to byla lekce pro kapsáře, jak na věc. Někdy jsem ráda, že mám v kabelce jen pár kaček, asi bych je moc nevytrhla, ze mě by jim tržby spíš klesly. Ale jak je vidět, tak když se umí a je dobrý výběr, dá se na tom docela slušně vydělat. Švagra takhle okradly dvě lepé děvy, které neznaly cestu a chtěly po něm ukázat směr další chůze do centra Prahy. No a dva tácy byly v tahu, ani nevěděl jak. Kdo umí, ten umí. Velmi kvalitní korejské drama z drsného prostředí gangů, kde jednomu velela nádherná Baek Jang-mi. Znám pár lidí, kteří by jí dali modré z nebe, kdyby ho měli, ale tady to holt bylo trochu na jiné bázi s propletenými vztahy, které na mě mnohdy emotivně velmi silně působily, obzvlášť role matky policajta byla srdcervoucí. Ta byla společně s Beak a policajtem hlavním pilířem celého filmu. Vychutnávala jsem si ten odtažitý a drsný pohled Ye-jin-Son, ale přece jen jí sluší víc ty nevinná, zamilovaná a naivní kukadla. Ty jsou její obrovskou devízou, které by si měla chránit jako korunovační klenot. A konec byl smutný přesně tak, jak to v těch jejich filmech umí. Akční, krimi, ale té romantiky tam malá kapička také byla, takže za mě velká spokojenost.(2.6.2015)