Syupomaeniottdeon sanai

슈퍼맨이었던 사나이

A Man Who Was Superman

Komedie / Drama

Jižní Korea, 2008, 102 min

Je to vydarená dráma z juhokórejskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o večne nespokojnej dokumentaristke tvoriacej reláciu o zvláštnych ľuďoch, ktorú jej práca vôbec nebaví, až raz narazí na muža, ktorý si o sebe myslí, že je superman a tak pomáha všetkým naokolo, čo ovplyvní aj jej život a rozhodne sa zistiť celú pravdu o tomto zvláštnom mužovi. Spracovanie sa mi páči, prvá polovica je skôr komediálne ladená, dá sa výborne zoznámiť s postavami, ktoré sa navzájom ovplyvňujú, ale po výbornej úvodnej polhodinke už tejto komediálnej fázi začne trochu dochádzať dych, čo ale nevadí, keďže ju v druhej polovici vystrieda dráma, dej sa začne venovať supermanovej minulosti, na čo sa pozerá veľmi dobre, nájde sa tu viacero výborných scén a páči sa mi aj záver. Samotný humor tu nie je zbytočne prehnaný, čo mi najviac vyhovuje, hlavne, že po celý čas dokáže udržať úsmev na tvári, oceňujem dobrý nápad, kedy rôzne situácie vidno z dvoch pohľadov, zo supermanovho, ale aj bežných ľudí, takže minimálne taký skok z krabice je nezabudnuteľný a ani jeho tanec nemá chybu. A podobne kvalitná je aj dramatická časť, emócie pomerne fungujú a postáv mi bolo ľúto. Herecké obsadenie je výborné, ako vždy skvelá Jeon Ji-hyeon, o nič nezaostáva ani Hwang Jeong-min a o nikoho iného tu už ani moc nejde, tieto dve postavy si všetok priestor získali pre seba. Réžia a technická stránka sú úplne ideálne, tu nemám čo vytknúť. A chválim aj dobre zvolenú hudbu. A man who was superman je ďalší vydarený film, kde rovnako dobre funguje humor, ale aj dráma, len škoda tej slabšej druhej štvrtiny. 78%(3.5.2012)

První polovina byla vtipná a bláznivá. Ve druhé polovině na scénu přichází čisté drama a film nabírá do obrátek. Musím uznat, že takový zlom jsem vážně nečekala. Hwang Jeong-min svoji roli zvládnul nadprůměrně. Jen je škoda, že moje oblíbená Jeon Ji-hyeon nedostala více šancí k projevu. I tak jí to ale slušelo a hodila se mi tam. Zase trochu jiný pohled na jihokorejský film..pěkné, 4*.(26.8.2011)

Spozoroval som na sebe taký jav, ktorý sa teda deje len pri sledovaní jednej konkrétnej herečky, že vždy keď kamera zaberie jej tvár, na chvíľu som stratený a potom si to musím pretáčať. A potom zistíte, že vám s najkrajšou ženou na Zemi zostávajú posledné dva filmy a čo budem robiť potom? Odpoveď: Ešte má pár seriálov.(29.5.2020)

Na jednu stranu je to občas strašně prvoplánové a kýčovité, ale kupodivu to funguje. Scény kdy je doslovně citován Superman, případně jeho "hiding" verze to nemá chybu. Ji-hyeon Jeon hrála postavu nabručené novinářky, která se postupně změní, docela jí to šlo. Hlavní pozornost na sebe urval Jeong-min Hwang. Jeho postava chlapíka, který skrze malé akce chce měnit ostatní a tím pádem svět je velmi sympatická a nejde mu nefandit. Přes množství skvělých momentů, mi to přišlo někdy příliš vypočítavé a dost se tlačilo na pilu, ačkoliv se toho bez toho patosu mohlo obejít. Přesto za čtyři, strefilo to moje citlivá místa a hlavní myšlenka filmu je chvályhodná.(7.4.2009)

Chvilku mi trvalo najít film na který budu ochotný připlácnout nálepku"3000hodnocení"ale nakonec na mě vybafnul skoro sám. Film v klasicky korejském stylu rozjíždí bláznivý příběh plný absurdit a komedie aby postupně rozkvetl v dílo plné přirozené lidské lásky(přátelství chete li), motivů k přemýšlení a důležitých poselství jejichž tíhu a závažnost může přednést jen(a jedině) tak archaický a neprůstřelný symbol jako Superman.. Jako fanda DC a jejich vlajkové lodě(bezesporu nejzarytější superhrdinské ikony),bych se snad i odvážil tvrdit, že jde dosud o nejlepší(hraný)Supermanský film(koment psaný 18.3.2013-Snyderův Man of Steel je skoro za dveřmi-tak uvidíme ).(18.3.2013)